sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός-ΑΕΚ 0-2: Πάλεψε με ότι είχε, έμεινε με την προσπάθεια (video)

Πάλεψε με ότι είχε αλλά μένει με την προσπάθεια. Ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα με 0-2 από την ΑΕΚ στο Αγρίνιο για την 5η αγωνιστική.

Αντέχοντας στην πίεση του πρώτου μέρους, το σύνολο του Αναστασίου είδε τον Λιβάι Γκαρσία να δίνει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο προβάδισμα στην ΑΕΚ. Ισορρόπησε, είχε στιγμές για το γκολ με Καρέλη, Ντίαζ, όμως ο Μουκουντί στο 74′ «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του.

Ο Ανέστης στα δοκάρια. Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους και Χατζηθεοδωρίδης η τετράδα της άμυνας. Μλάντεν, Ντίαζ και Ντουάρτε η τριπλέτα του άξονα. Νταγκό και Σενγκέλια στα δύο άκρα της επίθεσης. Ο Καρέλης στην κορυφή της. 4-3-3 ο σχηματισμός.

Το πρώτο ημίχρονο

Η είσοδος των δύο ομάδων συνδυάστηκε με φαντασμαγορική ατμόσφαιρα. Η Θύρα 6 δημιούργησε ένα τρομερό σκηνικό με δεκάδες καπνογόνα και χρωματιστά βαρελάκια.

Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα καταγράφεται στο 4′ για την ΑΕΚ, με κεφαλιά του Γκαρσιά να περνάει λίγο άουτ, από κοντινή απόσταση.

Κόρνερ για την Ένωση στο 8′, απροβλημάτιστα ο Ανέστης, που ανταποκρίθηκε και σε σουτ του Γκατσίνοβιτς στο 10′.

Ο Παναιτωλικός απείλησε με σουτ του Σεγνκέλια στο 16′. Στο 18′ ο Αραούχο βγήκε μόνος απέναντι στον Ανέστη, σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ.

Η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα και έψαχνε τον τρόπο να βρει δίοδο στα δίχτυα του Παναιτωλικού. Στον αντίποδα ο Τίτορμος κρατούσε «σφιχτό» σχηματισμό και έψαχνε την αντεπίθεση. Ωραία ενέργεια του Νταγκό και σέντρα στο 34′ «μάζεψε» ο Στάνκοβιτς.

Κεφαλιά του Τζαβέλα από κόρνερ στο 37′ πέρασε εκτός. Ο Καρέλης πήρε όμορφα μπάλα στο 39′ σε καλή θέση αλλά αντί να πασάρει στο Νταγκό σούταρε άσχημα άουτ. Στο 43′ σημειώθηκε γενική σύρραξη. Νταγκό και Ρότα «κιτρινίστηκαν» ενώ μεταξύ των δύο πάγκων σημειώθηκε σύρραξη με τον Λαγκαδίτη να αποβάλλεται. Τα πνεύματα οξύνθηκαν επικίνδυνα μεταξύ των δύο πλευρών και το γήπεδο

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, φάουλ του Νταγκό πέρασε άουτ, χωρίς να βρει κεφαλιά ο Λάρσον.

Το δεύτερο ημίχρονο

Το ξεκίνημα το δεύτερου μέρους έφερε το προβάδισμα για την ΑΕΚ. Στο 48′ με σουτ έξω από την περιοχή ο Λιβάι Γκαρσία έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ξεπερνώντας το «μούδιασμα» του γκολ ο Παναιτωλικός «απάντησε» με σουτ του Μλάντεν στο 52′. Στο 55′ γέμισμα του Νταγκό πέρασε χωρίς αποδέκτη. Στο 56′ ο Ντίαζ πήρε όμορφα μπάλα στην περιοχή και σέντραρε ιδανικά για τον Καρέλη, με την κεφαλιά του να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 58′ ο Κρητικός φορ κατέβασε υπέροχα στην περιοχή, ο Ντίαζ έγινε αποδέκτης αλλά ο αρχηγός του Παναιτωλικού άργησε να σουτάρει και κόπηκε. Ο Αναστασίου πέρασε Μόρσεϊ αντί Νταγκό στο γήπεδο ενώ και ο Κολοβός αντικατέστησε τον Ντουάρτε που αποχώρησε τραυματίας, υποβασταζόμενος, στο 61′.

Κεφαλιά του Αραούχο στο 63′ πέρασε άουτ. Ο Μόρσεϊ έκανε ωραία ενέργεια και σούταρε στο 67′, με την άμυνα της ΑΕΚ να ανακόβει. Κάπου εκεί η Ένωση άρχισε να πιέζει εκ νέου με τον Τίτορμο να αμύνεται εκ νέου. Στο 74′ από εκτέλεση κόρνερ ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 79′ γέμισμα του Αμραμπατ, κεφαλιά του Μάνταλου, πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι η μπάλα.

Μάρτενσον και Πέδρο αντικατέστησαν Μλάντεν και Καρέλη στο 81′. Σουτ του Άμπραμπατ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ανέστη λίγο μετά.

Ο ρυθμός «έπεσε», με τους Αγρινιώτες να έχουν αρκετή κούραση στα πόδια τους και να κάνουν αρκετά εύκολα λάθη. Γυριστό του Κολοβού πολύ ψηλά άουτ στο 90′. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τέλους, 0-2 το τελικό σκορ, με τα «καναρίνια» να καταχειροκροτούνται για την προσπάθειά τους.

-Για μία ακόμα φορά ο Παναιτωλικός δείχνει το κοινωνικό του πρόσωπο. Το μεγαλείο του ως σύλλογος. Συγκινητικές στιγμές στην έναρξη όταν και τιμήθηκαν τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή.

Κορνέλιους και Λάρσον έδωσαν πολλές «μάχες». Πολλά χιλιόμετρα ο Ντίαζ, κατέθεσε ψυχή ο Μλάντεν, μαζί και ο Χατζηθεοδωρίδης.

-Καρέλης. Είναι σε τρομερή κατάσταση και βοηθάει την ομάδα σε κάθε μήκος και πλάτος του γηπέδου. Είχε και σήμερα τις ευκαιρίες για το γκολ. Δυστυχώς δεν το βρήκε.

-Τραγούδι 90′ λεπτά η Θύρα 6. Εξαιρετική κερκίδα, έδωσαν ότι είχαν για την ομάδα οι οργανωμένοι.

-Δέχθηκε πολλή πίεση μέχρι το 30′ ο Παναιτωλικός, με την ΑΕΚ να βγάζει αρκετές φάσεις για το γκολ. Άμυνα και Ανέστης ωστόσο ανταποκρίθηκαν.

-Γκολ με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος. Ο Τίτορμος είχε «θεματάκια» στο ξεκίνημα των δευτέρων ημιχρόνων από τα φιλικά και γενικά ως τώρα δέχεται πίεση πάντα σε αυτό το χρονικό σημείο.

-Έλειψε το καθαρό μυαλό στο δεύτερο μέρος. Από το 70′ και μετά ο Παναιτωλικός έδειξε κούραση και έγιναν αρκετά λάθη σε μεταβιβάσεις.

Αποστολάκης. Στο καλύτερο ματς του ως παίκτης του Παναιτωλικού υπήρξε πανταχού παρών με τρομερές, καίριες επεμβάσεις.

Διαμαντόπουλος. Έβγαλε κάρτα στον Αποστολάκη μόλις στο 2′. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ρότα πατάει τον Ντίαζ και δεν πράττει το ίδιο. «Έχασε» το ματς στα τέλη του ημιχρόνου, όπου σημειώθηκε σύρραξη. Ο προπονητής της ΑΕΚ χειρονόμησε στην κερκίδα, δίχως να τον αντιληφθεί κανείς. Αρκετά σφυρίγματα ήταν ανάποδα. Το μοτίβο συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με το ματς να έχει αρκετή ένταση.

Πιέστηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός. Η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο έχοντας το «πρέπει» στην πλάτη της και με ψηλά τις γραμμές έψαξε το γκολ. Έχασε αρκετές σημαντικές ευκαιρίες, με τον Τίτορμο να ανταποκρίνεται ανασταλτικά αλλά να μην βρίσκει προϋποθέσεις να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο γήπεδο ο Λιβάι Γκαρσία έκανε με σουτ το 0-1. Από εκεί και έπειτα ο Παναιτωλικός ανέβηκε, χάνοντας καλές στιγμές για την ισοφάριση με Καρέλη, Ντίαζ. Το καλό διάστημα των Αγρινιωτών δεν έφερε το γκολ της ισοφάρισης. Η ΑΕΚ στον αντίποδα στο 74′ από στατική μπάλα βρήκε το 0-2.

Ο Παναιτωλικός πάλεψε το ματς όπως μπορούσε, μένει όμως μόνο με την προσπάθεια. Η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από το Αγρίνιο.