sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παλικάρι ο Παναιτωλικός στην Κρήτη!

Παίζοντας πάρα πολύ καλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με έναν συγκλονιστικό Καρασαλίδη, και εικόνα ομάδας δουλεμένης τακτικά και αμυντικά, ο Παναιτωλικός έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το Ηράκλειο.

Το εξαιρετικό κοουτσάρισμα του Χάβου και το γκολ του Μάζουρεκ χάρισαν το βαθμό στα «καναρίνια». Ισοφάρισε ο Νέιρα για τους Κρητικούς στο δεύτερο ημίχρονο.

Ως έκπληξη χαρακτηρίστηκε η ενδεκάδα που επέλεξε να παρατάξει ο Μάκης Χάβος. Ο Παναιτωλικός κατέβηκε στο γήπεδο σε διάταξη 3-5-2, με τον Μακεδόνα τεχνικό να τεστάρει το σχήμα στις προπονήσεις όλης της εβδομάδας. Ο Κνετ στο τέρμα, Λιάβας, Καραραλίδης, Κωνσταντόπουλος τα τρία στόπερ. Βάντερσον και Τζανακάκης στα δύο άκρα. Στον άξονα Ντάλσιο, Τσιγγάρας και μπροστά τους σε πιο δημιουργικό ρόλο ο Μάζουρεκ. Ματσόλα και Ντίας οι δύο φορ.

Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα του Παναιτωλικού ήταν εξαιρετική. Ο Μάκης Χάβος μαεστρικά παρέταξε την ομάδα με τέτοιο τρόπο που περιόρισε την ανάπτυξη των Κρητικών. Ο ΟΦΗ μπόρεσε να απειλήσει μόλις στο 5′ από αβίαστο λάθος του Βάντερσον ωστόσο ο Κνετ φώναξε «παρών». Ο «Τίτορμος» απάντησε με σουτ του Ντίαζ. Στο 14′, κεφαλιά του Ματσόλα πέρασε λίγο άουτ. Ο Καρασαλίδης με τα δύο πιτσιρίκια (Λιάβα και Κωνσταντόπουλο) στην άμυνα «καθάριζαν» κάθε απειλή. Ο Κνετ είχε νέα σημαντική επέμβαση στο 21′, σε σουτ του Ναμπί.

Ο πολύ καλά «διαβασμένος» Παναιτωλικός περιόρισε τα ατού των Κρητικών και κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Μετά από γύρισμα του Ματσόλα μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Βούρου. Ο Σκουλάς αφού συμβουλεύτηκε το VAR υπέδειξε πέναλτι. Ο Φράνκο Μάζουρεκ ήταν εύστοχος, κάνοντας το 0-1, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός συνέχισε να πρεσάρει στο ίδιο μοτίβο. Ο Σίμος πέρασε στο γήπεδο Νέιρα και Φιγκερέιδο και ο ΟΦΗ κατόρθωσε με τον πρώτο να ισοφαρίσει, με πολύ όμορφο γκολ στο 60′. Από το 63′ και έπειτα ο Παναιτωλικός άρχισε να βγάζει κούραση αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάρκεια και δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Βέβαια ούτε και τα «καναρίνια» ήταν δραστήρια επιθετικά, ωστόσο Ματσόλα, Καρασαλίδης και Τσιγγάρας ήταν στυλοβάτες για τους Αγρινιώτες. Ο Τζανακάκης αποχώρησε στο 72′ με μικροενοχλήσεις, με τον Ντουάρτε να μπαίνει στο γήπεδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο Βέργος, Ταχάρ και Μεντόσα πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας φρεσκάδα και ανάσες στον Παναιτωλικό.

Με τον Τέλη Καρασαλίδη να «κόβει» ότι κινούταν προς το μέρος του, το σύνολο του Χάβου έφυγε με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας από την Κρήτη.

-Τρομερό πρέσινγκ και φοβερές αλληλοκαλύψεις ο Παναιτωλικός στο πρώτο μέρος.

-Εξαιρετική δουλειά στον άξονα, άξια μνείας η εμφάνιση του Τσιγγάρα. Χιλιόμετρα «κατάπιε» ο Ντίας, στο ύψος τους οι δύο ακραίοι Τζανακάκης και Βάντερσον. Καλή εμφάνιση και από τον Ντάλσιο.

-Γνωστό τοις πάσι ότι ο Κρίστοφερ Κνετ έκανε εξαιρετική προετοιμασία. Ο Αυστριακός όπου χρειάστηκε έκανε σημαντικότατες επεμβάσεις.

-Έβγαλε κούραση ο Παναιτωλικός μετά το 60′ κάτι το οποίο βέβαια είναι φυσιολογικό για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

-Σπασμωδικά λάθη σε ορισμένα σημεία που πρέπει να εκλείψουν: Βάντερσον και Λιάβας πήγαν να…. κάνουν τις στραβές τους, δίχως επιπτώσεις δυστυχώς.

-Ο Παναιτωλικός στη δημιουργία και στην τελική πάσα είχε τα θέματά του. Μάζουρεκ και Ματσόλα ήταν πολύ καλοί, ωστόσο απαιτείται ένας ακόμη… μπαλαδόρος να «κόβει και να ράβει».

Τέλεια εμφάνιση από τον Τέλη Καρασαλίδη. ΗΓΕΤΙΚΟΣ. Καίρια κοψίματα, παντού στο γήπεδο, σταθερότατες επεμβάσεις σε έδαφος και αέρα, κατεύθυνε άψογα Λιάβα και Κωνσταντόπουλο.

Η διαιτησία του κ. Σκουλά χαρακτηρίζεται καλή, αν και για την υπόδειξη του πέναλτι στον Βούρο χρειάστηκε η συνδρομή του VAR. Σε κάθε περίπτωση ήταν σωστή η απόφαση. Καλός ο πειθαρχικός έλεγχος, αν και χαρίστηκε η δεύτερη κίτρινη στον Πραξιτέλη Βούρο.

Μία πολύ καλή εμφάνιση για πρεμιέρα, ένας βαθμός τον οποίο ο Παναιτωλικός άξιζε και με το παραπάνω. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, άψογο «διάβασμα» από το Χάβο. Η ομάδα πιθανώς να μπορούσε να φύγει και νικήτρια, καθώς ο ΟΦΗ πέραν του γκολ δεν απείλησε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Βέβαια, ούτε ο Παναιτωλικός είχε ευκολία στη δημιουργία στα τελευταία λεπτά, έχοντας και την κούραση να «βαραίνει» τα πόδια.

Πηγή: titormosnet.gr