Πάλεψε , αλλά έχασε στο Περιστέρι

sup-atromitos-panai7Δίκαια έχασε (1-0) ο Παναιτωλικός στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο την 1η αγωνιστική του κυπέλλου για τον 7ο όμιλο.

Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη με αρκετές αλλαγές στην σύνθεση της δεν μπόρεσε, ιδιαίτερα στο β΄ μέρος, να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και το τελικό 1-0 είναι μάλλον ένα καλό σκορ γι΄ αυτήν .

Οι πολλές απουσίες του Παναιτωλικού δεν έφταναν για να κυριαρχήσει με το «καλημέρα» ο Ατρόμητος, ο οποίος πάντως έχασε καλή ευκαιρία στο 7ο λεπτό με τον ιδιαίτερα δραστήριο Δημήτρη Λημνιό.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τον Αμρ Ουάρντα και τα υπόλοιπα ατού των φιλοξενούμενων, σε ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Σε μία προσπάθεια να βελτιωθεί η ομάδα του στο δημιουργικό σκέλος, ο Ματζουράκης άλλαξε ρόλους στους Φάρλεϊ Ρόσα και Οσμάρ Φερέιρα, χωρίς ωστόσο να πάρει αυτό που ήθελε.

Στο Β΄ μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στα πρώτα 15΄ δημιούργησαν προϋποθέσεις να σκοράρουν.

Με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τους τον Λημνιό, ο Ατρόμητος έχασε τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου.

Παράλληλα, ο Κορακάκης έβαλε δύο παίκτες με υψηλή τεχνική κατάρτιση (Χαβιέρ Ούμπιδες-Μαρτίν Τόνσο) και δεν άργησε να δικαιωθεί, καθώς στο 65’ ο 27χρονος βρήκε με κάθετη τον Άντονι Λε Ταλέκ, εκείνος γύρισε και ο προωθημένος Ντμίτρι Μπάγκα έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» με κεφαλιά.

Ο Ματζουράκης τα έπαιξε όλα για όλα, έριξε στη μάχη τους Τομανέ και Εμάνουελ Λεντέσμα, δοκίμασε ακόμα και διάταξη 3-3-4 στα τελευταία λεπτά, ωστόσο ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να πάρει βαθμό στο Περιστέρι.

Από την μετριότητα του Παναιτωλικού ξεχώρισαν Μάκος, Καμαβουάκα και ο μαχητικός Μαρκόφσκι.  Ο Παναιτωλικός έχει να κερδίσει στην διοργάνωση του κυπέλλου από τις 31-10-2013 όταν επικράτησε της Κέρκυρας με 1-0. Έκτοτε μετρά 9 διαδοχικές ήττες.

Το φιλμ του αγώνα.

6′: Κόρνερ από αριστερά για τον Παναιτωλικό. Ο Ρόσα εκτελεί στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα απομακρύνεται.

7′: Πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς. Ο Μπίτολο προωθεί στον Λημνιό, ο οποίος πιάνει όμως ένα αδύναμο πλασέ και δίνει την ευκαιρία στον Κριστιάνο να μπλοκάρει με άνεση.

14′: Σουτ του Φερέιρα με το εξωτερικό από το ημικύκλιο, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό.

24′: Στην προσπάθειά του να απομακρύνει, ο Ν. Παπαδόπουλος στέλνει την μπάλα πάνω στον Φερέιρα, αλλά η μοίρα δεν του παίζει άσχημο παιχνίδι (άουτ).

27′: Κόρνερ από δεξιά για τον Ατρόμητο. Ο Μπρίτο εκτελεί, ο Μαρκόφσκι απομακρύνει με κεφαλιά.

35′: Γρήγορη αντεπίθεση ο Παναιτωλικός, ο Ουάρντα σουτάρει, η μπάλα πάνω στα σώματα.

49′: Η πιο μεγάλη ευκαιρία του ματς. Ο Μπίτολο εκτελεί δυνατά ένα πλάγιο από αριστερά, ο Λημνιός πετάγεται στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παναιτωλικού.

52′: Νέα καλή στιγμή για το ματς. Ο Μπίτολο αποφεύγει ωραία τον Ουάρντα και σεντράρει από αριστερά, ο αμαρκάριστος Λημνιός σουτάρει και ο Κριστιάνο τον σταματά.

5′: Μοναδική ευκαιρία για την ομάδα του Περιστερίου. Ο Λε Ταλέκ γυρίζει, ο Μπρίτο, υπό το βλέμμα δύο αντιπάλων, σουτάρει άουτ από πολύ κοντινή απόσταση.

59′: Ακόμα μία χαμένη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Λε Ταλέκ πλασάρει από πλάγια θέση και στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

65′: ΓΚΟΛ!

Κάθετη του Τόνσο στον καλυπτόμενο Λε Ταλέκ, εκείνος γυρίζει και ο Μπάγκα με κεφαλιά ανοίγει το σκορ στο Περιστέρι.

78′: Φάουλ του Ρότσα από αριστερά, ο Τομανέ πετάγεται και βρίσκει λίγο την μπάλα με το κεφάλι, ο Μαρκόφσκι δεν προλαβαίνει, άουτ. Πολύ καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό.

83′: Τρομερή ντρίμπλα του Τόνσο ανάμεσα σε Λεντέσμα και Κλέσιο, στρώνει στον Μπάγκα, εκείνος πλασάρει από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πολύ άουτ.

88′: Πολύ ωραίο σουτ του Λεντέσμα, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας). Βοηθοί: Σταθόπουλος, Πήττας (Ηλείας).

Κίτρινες: 17’ Γκουγκούδης, 89’ Μπίτολο – 13’ Ροντρίγκες, 33’ Κλέσιο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Ν. Παπαδόπουλος, Μπάγκα, Μπίτολο, Ζησόπουλος, Κεϊτά (53’ Ούμπιδες), Γκουγκούδης, Μπρίτο (80’ Βασιλείου), Λημνιός, Κοντοές, Μπαστακός (57’ Τόνσο), Λε Ταλέκ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κριστιάνο, Κλέσιο, Ροντρίγκες, Ρότσα (85’ Κουτρουμάνος), Τσοκάνης, Φερέιρα (74’ Τομανέ), Ρόσα (74’ Λεντέσμα), Μάκος, Μαρκόφσκι, Καμαβουάκα.