Παίζει εντός έδρας; Ρoζ φύλλο για τον Α.Ο. Αγρινίου (φωτο)

spo-ao-pyrros1
Νεα νίκη στο απόρθητο κάστρο του Αγρινίου για τον Α.Ο. Επικράτησε μετά απο μια μεγάλη μάχη του Ερμή Λαγκαδά με 78-73 και έκανε το 5/5 εντός έδρας και συνολικά 5-3 στο πρωτάθλημα. Πολλοι συνέβαλαν στην νίκη αυτή. Ο Α.Ο.Α ξεκίνησε καλά το ματς και με καλάθι του Μπερερή και δυο περάσματα της μπάλας στην ρακέτα σε Αναστασάκη και Γεωργούλα προηγήθηκε με 6-0, αναγκάζοντας τον Coach Αγγελή απο τον Ερμή Λαγκαδά να ζητήσει time-out μετά απο τρία λεπτά αναμέτρησης.

spo-ao-pyrros2Ο Ερμής αντιδρά και καταφέρνει να μειώσει σε 9-8 μέχρι να έρθει ο (εκ των κορυφαίων του σημερινού) αγώνα Μήτσου με τρίποντο να κάνει το 12-8. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου 15-12 για την ομάδα του Αγρινίου. Στο δεύτερο μέρος ο ΑΟΑ αντιμετώπισε προβλήματα. Ο τραυματισμός του Μπερερή στην αρχή του αγώνα τον ανάγκασε να πάει σε ένα σχήμα χωρίς καθαρό άσο με αποτέλεσμα το βραχυκύκλωμα της ομάδας στην επίθεση. Ο εκπληκτικός Ακεψιμαϊδης απο την άλλη κάνει όλο το παιχνίδι για τον Λαγκαδά. Σκοράρει αλλά παράλληλα και δημιουργεί στο διάστημα αυτό (8 πόντοι και 4 ασίστ στην δεύτερη περίοδο) και σπρώχνει την ομάδα του Ερμή να προηγηθεί στο σκορ με 29-30. Δεν θα είναι όμως αυτό το σκορ του ημιχρόνου. Ο Ναούμης αστοχεί σε τρίποντο αλλά ο πολύ καλός Τσιρώνης παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και προλαβαίνει να βγάλει στον Μήτσου που με το άκουσμα της κόρνας απο την γραμματεία ευστοχεί για το 32-30. Σκορ που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν η ομάδα του ΑΟΑ που χτύπησε πάνω στις αργές επιστροφές στην άμυνα των παικτών του Λαγκαδά ήταν πιο ψύχραιμη στα τελειώματα των φάσεων.

spo-ao-pyrros3Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αγρινίου ξεκινάει πάρα πολύ καλά το παιχνίδι. Και την διαφορά την κάνει ο εκ της Μελίκης Βεροίας ορμώμενος Φαίδωνας Παραπούρας. Ο ‘Πάρα΄ βαζει στην τρίτη περίοδο 9 πόντους και οδηγεί την διαφορά στους δέκα πόντους. Αλλά ο Ερμής Λαγκαδά με τον Ακεψιμαϊδη να δημιουργεί αλλά και να σκοράρει κατεβάζει και πάλι τον δείκτη του σκορ στους τέσσερις 54-50 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού.

spo-ao-pyrros4Δραματικά τα τελευταία δέκα λεπτά. Ο Ακεψιμαϊδης με τρίποντο και ο Καντάρκος με νεο σουτ τριών πόντων δινουν προβάδισμα στον Ερμή έξι λεπτά πριν το τέλος με 61-62. Παρόλα αυτα ο ΑΟΑ είχες τις λύσεις. Ο Παραπούρας συνεχίζει να ευστοχεί και η καλή άμυνα (μαζί με ενα κρίσιμο καλάθι μετά απο επιθετικό ριμπάουντ του Γεωργούλα) φέρνει την ομάδα του Αγρινίου μπροστά στο σκορ με 71-64. Νεα καλή άμυνα και οι επιστροφές των παικτων του Ερμή έχουν γίνει ανύπαρκτες και ο Μπαρούχας με lay-up κάνει το 73-64. Φάουλ στο φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα και τελικά ο ΑΟΑ πάιρνει την νίκη με 78-73. MVP του αγώνα ο Φαίδων Παραπούρας για την προσφορά του σε άμυνα και επίθεση ενώ το βραβείο γλυκοιτάζει και ο Μήτσου με την απόδοση του. Ο Τσιρώνης έκανε ενα σπουδαίο ματς κυρίως αμυντικά (8 ριμπάουντ) ενώ η εμπειρία του Γεωργούλα μέτρησε σε άμυνα και επίθεση στο τέλος. Μεστό παιχνίδι απο τον Μπαρούχα με 8 πόντους με πολύ καλά στατιστικά ενώ ο αφανής ήρωας σε άμυνα και επίθεση ήταν ο Αναστασάκης (τρεις τουλάχιστον φορές άνοιξε με τα κλειδώματα του στην ρακέτα διάδρομο στους συμπάικτες του για διείσδυση) ενω πάσαρε και αρκετά καλα στα double team των αντιπάλων.

spo-ao-pyrros5Δεκάλεπτα: Α: 15-12 Β:17-18 Γ:22-20 Δ:24-23

Α.Ο.Αγρινίου(Μυριούνης): Μπερερής 5, Τσιρώνης 7, Παραπούρας 24(2), Ναούμης 7(1), Μπαρούχας 8, Σκαρλάτος, Κλασίδης, Μήτσου 15(3), Γεωργούλας 9(1), Αναστασάκης 3

Ερμής Λαγκαδά(Αγγελής): Καϊκλής, Ακεψιμαϊδης 26(5), Γεωργιάδής 2, Νότης, Παρίτσης 13(1), Πιλκούδης 2, Βενετίδης, Ελευθεριάδης 5(1), Γκαμούρας 19, Καντάρκος 6(1)