sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Δικό του παιχνίδι, το έχασε στις καθυστερήσεις

Παναιτωλικός- Αστέρας Τρίπολης 1-1

Ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου ο Παναιτωλικός ήθελε στο γήπεδό του να έχει διπλή γιορτή, συνδυάζοντας την Εθνική Εορτή με νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης.

Βέβαια τη νίκη την ήθελε περισσότερο αφενός για να βρεθεί στο γκρουπ των πρωτοπόρων, καθώς οι Άρης και Παναθηναϊκός έδιναν δύσκολα παιχνίδια με ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αντίστοιχα και σε περίπτωση ήττας θα τους υπερκέραζε, αφετέρου γιατί ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα.

Μέχρι το 93΄όλα κυλούσαν όμορφα με τον Παναιτωλικό να κερδίζει 1-0 παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ωστόσο ότι συνέβαινε στον Αστέρα τα προηγούμενα παιχνίδια να δέχεται γκολ στα τελευταία λεπτά, η τύχη αυτή φορά ήταν με το μέρος του καθώς ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΜΕΤΡΙΟ ΕΩΣ ΚΑΚΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Νωθρά ξεκίνησε ο Παναιτωλικός στο πρώτο τέταρτο με τον Αστέρα να είναι πιο δραστήριος να πιέζει ψηλά και στο 8΄είχε μια καλή στιγμή με τον Μανιά.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάτι το επικίνδυνο στην εστία του Αθανασιάδη.

Η τακτική του Αστέρα να πιέζει ψηλά δημιούργησε κάποια προβλήματα στο passim game των παιχτών του Παναιτωλικού που έδειξαν ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνά τους με αλληλοκαλύψεις, καθώς ακόμη και ο Μοράρ σε κάποιες περιπτώσεις βρισκόταν στην περιοχή του Κυριακίδη.

Παράλληλα με κάποιες αντεπιθέσεις ο Παναιτωλικός απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Αθανασιάδη στο 34΄μ’ ένα μακρινό σουτ του Μαζουρικ.

ΑΔΙΚΕΊΤΑΙ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο ίδιο μοτίβο με αυτό του πρώτου ημιχρόνου κύλησε το πρώτο τέταρτο της επανάληψης. Μετά το 60΄ ο Παναιτωλικός μεταμορφώθηκε παίζοντας επιθετικά και θύμισε έντονα το πρώτο πολύ καλό ημίχρονο με τον ΠΑΣ. Δημιούργησε πρώτα δύο καλές ευκαιρίες στο 63΄με τον Μάζουρικ και στο 64΄με το δοκάρι του Μανά και στο 66΄ο Μοράρ άνοιξε το σκορ με μακρινό φάουλ πετυχαίνοντας το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα.
Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός πίεσε ψηλά για να μη δώσει χώρο στους φιλοξενούμενους. Ο Αστέρας μπορεί να είχε την κατοχή, ωστόσο δεν δημιούργησε ευκαιρία παρά μόνο στο 93΄όταν πέτυχε την ισοφάριση με ένα ¨φθηνό¨ γκολ του Καλτσά.

Η ΔΙΑΤΑΞΗ (4-2-3-1)
Μια αλλαγή έκανε ο Τρ Δέλλας σε σχέση με το παιχνίδι με τον ΠΑΣ, αυτή του Μανά στη θέση του Ουίλιαν. Στην άμυνα και από δεξιά ο Μαρινάκης, αριστερά ο Ρότσα, στο κέντρο της, οι Μαλής και Άργκους, στα χαφ, οι Πάουλο με τον Λουσέρο. Στις πτέρυγες από δεξιά ο Ντίας, αριστερά ο Μανά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Μοράρ και πίσω του ο Μάζουρικ. Μετά το 30΄ο Μανά πήγε από δεξιά και αριστερά ο Ντίας.
Στο ημίχρονο η έκπληξη από τον Δέλλα, ο οποίος αντικατέστησε τον Πάολο με τον Ουίλιαν για να δώσει μεγαλύτερο επιθετικό τόνο στην ομάδα. Έτσι ο Ουίλιαν πήγε δεξιά και ο Ντίας στα χαφ δίπλα από τον Λουσέρο.
Η αναγκαστική έξοδος του Μοράρ και η είσοδος του Καμαρά έδωσε μεγαλύτερη ταχύτητα στην επίθεση, ενώ και ο Ουίλιαν ήταν αρκετά δραστήριος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πέρασε στο παιχνίδι ο Χαντάκιας για να οχυρωθεί ακόμη περισσότερο η άμυνα.

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8΄ Ο Μανιάς προσπάθησε από μακρινή απόσταση να πλασάρει τον Κυριακίδη που ήταν εκτός εστίας, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
30΄Χλιαρό σουτ του Βαλιέντε μέσα από την περιοχή ο Κυριακίδης μπλόκαρε τη μπάλα.
34΄ Δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Μαζουρικ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.
55΄ σουτ από καλή θέση του Τόνσο και πολύ καλή επέμβαση του Κυριακίδη.
63΄ σέντρα του Ρότσα κεφαλιά του Μάζουρικ μπλόκαρε ο Αθανασιάδης
64΄ Συρτό σουτ του Μανά από το ύψος της περιοχής η μπάλα στη ρίζα του δοκαριού και άουτ.
66΄ 1-0 φάουλ του Μοράρ από απόσταση 50 μέτρων η μπάλα κόντραρε σε παίχτη του Αστέρα και κατέληξε στα δίχτυα
71΄ ανάποδο ψαλίδι του Τόνσο μέσα από την περιοχή λίγο άουτ.
93΄

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Φωτιάδης(Καστοριάς) με βοηθούς τους Σάββα(Σερρών) και Βασιλόπουλο(Έβρου).

Συνθέσεις:
(Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Πάουλο(46΄Ουίλιαν), Μάζουρεκ, Μοράρ(75΄Καμαρά) , Ντίας, Ρότσα, Μαλής, Αργκους , Λουσέρο, Μανά(80΄Χαντάκις).
Αστέρας Τρίπολης.(Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Τόνσο(71΄Δουβίκας), Μανιάς, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης(61΄φερνάντες), Καλτσάς, Βλάχος(46΄λτ Κώτσιρας, Κυριακόπουλος.