Παγκόσμιο πρωτάθλημα σκι: Πρόκριση στον τελικό του απλού σλάλομ για τον Ευρυτάνα Γιάννη Αντωνίου

Την πρόκριση στον τελικό του απλού σλάλομ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Κορτίνα της Ιταλίας πέτυχε ο Ευρυτάνας Γιάννης Αντωνίου.

Συγκεκριμένα, στον προκριματικό του Σαββάτου 20/2 με πολύ καλή εμφάνιση ήταν 17ος. Στην πρώτη διαδρομή έκανε χρόνο 51.42 και στη δεύτερη διαδρομή 50.78.

Ο τελικός διεξάγεται την Κυριακή 21 Φεβρουαρίου(11:00) με συμμετοχή για πρώτη φορά τριών Ελλήνων αθλητών. Θα αγωνιστούν ο Γιάννης Πρώιος, που αναδείχτηκε 14ος και ο Αλέξανδρος Γκίνης, που προκρίθηκε λόγω της υψηλής του θέσης στο World Cup. Ο Νίκος Τζιόβας ήταν 26oς. Την πρόκριση στον τελικό κέρδισαν οι 25 πρώτοι. Ο πρωταθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου θα αρχίσει 76ος κατά σειρά την προσπάθεια του.

Πηγή: evrytanika.gr