sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Ωραίος και στη Ρουμανία ο Παναιτωλικός, 1-2 την Φαρούλ

Με τα γκολ των Μαλή και Πέδρο, ο πολύ καλός Παναιτωλικός επικράτησε της πρωτοπόρου του ρουμανικού πρωταθλήματος Φαρούλ.

Με 4-3-3 παρέταξε ο Αναστασίου τον Παναιτωλικό, δίνοντας αγωνιστικό χρόνο σε αρκετούς αναπληρωματικούς. Στεργιάκης κάτω από τα γκολπόστ, Αποστολάκης, Μλάντεν, Μαλής, Χατζηθεοδωρίδης οι τέσσερις της άμυνας. Στα χαφ Λιάβας, Βαρόνε, Τσιγγάρας. Ως εσωτερικοί μεσοεπιθετικοί οι Ξενιτίδης και Κολοβός, μοναδικός προωθημένος ο Ζοάο Πέδρο.

Το πρώτο ημίχρονο

Αμφίρροπο και χωρίς καλές στιγμές ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Ο Παναιτωλικός ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του επίσκεψη μπροστά από τα αντίπαλα καρέ. Στο 16’, ο Κολοβός εκτέλεσε φάουλ στην καρδιά της περιοχής της Φαρούλ, με τον Μαλή να πιάνει εξαιρετική γυριστή κεφαλιά για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν τους Αγρινιώτες, αλλά η ανασταλτική λειτουργία των παικτών του Αναστασίου ήταν άψογη. Στο 26’, μάλιστα, ο Κολοβός είχε σημαντική ευκαιρία για το 0-2, αλλά η κεφαλιά του από ευνοϊκή θέση ήταν αδύναμη.

Ο διεθνής μεσοεπιθετικός αποτελούσε τη βασική πηγή κινδύνου για τον αντίπαλο. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση, ο Κολοβός έπιασε ωραίο σουτ εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον κίπερ Μπουζμπούκι να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του στημένου αυτού, ο Πέδρο πήδηξε ψηλότερα όλων, αλλά η κεφαλιά του πέρασε παράλληλα από την εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με μια αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο κόουτς Αναστασίου, καθώς ο Λάρσον αντικατέστησε τον Μλάντεν. Με την έναρξη της επανάληψης ο Τίτορμος διεύρυνε το προβάδισμα του. Στο 49’, ο Αποστολάκης έβγαλε υπέροχη σέντρα από τα δεξιά, με τον Ξενιτίδη να μοιράζει ασίστ με κεφαλιά στον Ζοάο Πέδρο, που δε δυσκολεύτηκε να σκοράρει από κοντά.

Οι Ρουμάνοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να μειώσουν το σκορ στιγμές αργότερα. Ο Μολντοβεάνου βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον κίπερ Στεργιάκη. Στο 57’, είχαν νέα υποψίας ευκαιρία με το σουτ του Πίτου να μπλοκάρεται από τον κίπερ του Παναιτωλικού.

Δυο λεπτά μετέπειτα, ο Πέδρο πίεσε τον τερματοφύλακα της Φαρούλ, έκανε επαφή με την μπάλα αλλά στάθηκε άτυχος, αφού η κόντρα ευνόησε τους γηπεδούχους. Ο ρυθμός του ματς ήταν πολύ καλός και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα η Φαρούλ έφτασε κοντά στο γκολ, με το όμορφο πλασέ του Ντουκουρέ να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο ίδιο λεπτό οι Μπακάκης-Καρέλης-Χουχούμης αντικατέστησαν τους Αποστολάκη-Πέδρο-Χατζηθεοδωρίδη. Ο Νίκός Καρέλης μπήκε ορεξάτος στο γήπεδο. Στο 70’ βγήκε στην αντεπίθεση, τροφοδοτώντας τον Βαρόνε, που πλάσαρε εκτός εστίας. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ξενιτίδης ένιωσε ενοχλήσεις και άφησε τη θέση του στον Μάρτενσον.

Αν και ο Παναιτωλικός ήλεγχε σε γενικές γραμμές το παιχνίδι, δέχθηκε γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωση του 80ου λεπτού. Οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν εξαιρετικά από τα αριστερά και ο Μολντοβεάνου με σεντερφορίσιο τελείωμα μείωσε σε 1-2. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ.