Οπου «φτωχός» κι η μοίρα του…

sup-aris-panai6

Η πρώτη νίκη του Αρη στο φετινό πρωτάθλημα δεν ήρθε ούτε στην 6η αγωνιστική. Οι «κίτρινοι» έμειναν στο 0-0 με τον Παναιτωλικό στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 2 βαθμούς, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 11η με 6.

Ωστόσο, για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, η τύχη γύρισε την πλάτη της στον (εμφανώς βελτιωμένο) Αρη. Μετά τα δύο δοκάρια και τις τρεις αναγκαστικές αλλαγές της περασμένης Δευτέρας στην Ξάνθη, ήρθε το ένα δοκάρι (32′ Αγκάνθο) και οι δύο αναγκαστικές αλλαγές απέναντι στον Παναιτωλικό (θλάση ο Τριανταφυλλάκος, πρόβλημα ο Τάτος). Επιπλέον, στο τελευταίο 25λεπτο ο Παπαδόπουλος έπαιζε «αναγκαστικά» με πρόβλημα, επειδή δεν υπήρχε άλλη αλλαγή, ενώ από το 74′ με πρόβλημα έπαιζε και ο Ψυχογιός!

Η πολυπόθητη νίκη, πάντως, δεν ήρθε για τους «κίτρινους» και έτσι το άγχος μεγαλώνει, όπως και το βαθμολογικό πρόβλημα, την ώρα που στη λήξη του αγώνα οι φίλαθλοι των γηπεδούχων εξέφρασαν τη δυσφορία τους με αποδοκιμασίες.

Οσο για τον Παναιτωλικό; Εδειξε ότι πρώτος του στόχος ήταν να μη δεχθεί πίεση και να μην απειληθεί ιδιαίτερα, όπως και συνέβη (ιδίως στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Αρης είχε μόνο το δοκάρι του Αγκάνθο), ενώ στο τέλος, αμφότερες οι ομάδες μπορούσαν να σκοράρουν.

Με Αγκάνθο ο Αρης

Οπου «φτωχός» κι η μοίρα του... (vds)

Η παρουσία του Νταβίντ Αγκάνθο ήταν η (αναμενόμενη) «είδηση» της 11άδας του Αρη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Το 4-3-3 του Ζόραν Μιλίνκοβιτς είχε τον Διούδη στην εστία, με τους Ψυχογιό, Τσουμάνη, Πουλίδο και Έλσνερ στην άμυνα. Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλάκος ήταν οι αμυντικοί μέσοι, με τον Τάτο μπροστά τους σε ελεύθερο ρόλο, τους Ουντότζι και Σταυρόπουλο στα άκρα, οι οποίοι πλαισίωναν τον Αγκάνθο.

Από την πλευρά του, ο Μάκης Χάβος, στο 4-4-2 του Παναιτωλικού παρέταξε τον Μπρακάλι στο τέρμα, ενώ η αμυντική τετράδα αποτελούνταν από τους Γκάλο, Μελισσά, Μπικέι και Κούσα. Γοδόι, Τζούνιορ, Μπακάκης και Πόι ήταν οι τέσσερις του κέντρου, με τους Καμαρά και Μπόγιοβιτς στην επίθεση.

Το δοκάρι… και τίποτε άλλο

Ο Αρης ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, όμως με τον Τάτο καλά μπλοκαρισμένο στον κεντρικό άξονα, δεν είχε τους τρόπους να αναπτυχθεί με αξιώσεις και να δημιουργήσει τις επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Παναιτωλικού. Εξαίρεση αποτέλεσε το σουτ του Αγκάνθο στο δοκάρι, στο 32′ και λίγο αργότερα μια καλή στιγμή με τον Τάτο (32′). Οι «κίτρινοι» στάθηκαν και άτυχοι, καθώς στο 26′ τραυματίστηκε σε μια προσπάθειά του ο Τριανταφυλλάκος και έδωσε τη θέση του στον Οικονομόπουλο.

Στο ίδιο διάστημα, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι πρώτο τους μέλημα ήταν να κλείσουν όλους τους διαδρόμους προς την περιοχή τους και να μη κινδυνέψουν. Ωστόσο, είχαν και αυτοί τη δική τους μεγάλη ευκαιρία με τον Καμαρά στο 38′.

Δυνατή αρχή… και ατυχία

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Αρη να μπαίνει δυνατά, να έχει σχεδόν συνέχεια τον Παναιτωλικό στο μισό γήπεδο, αλλά και πάλι οι ευκαιρίες έρχονταν με δυσκολία. Κορυφαία αυτή με το σουτ του Τάτου στο 52′ που ανάγκασε σε επέμβαση τον Ράφαελ, ενώ άλλες δύο φορές οι Ουντότζι (49′) και Αγκάνθο (58′) δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο.

Στη συνέχεια, ήρθε η ατυχία για τον Αρη. Λίγα λεπτά μετά τη δεύτερη αλλαγή του Μιλίνκοβιτς (Ιμπε αντί Σταυρόπουλου), αρχικά ο Παπαδόπουλος και αμέσως μετά ο Τάτος αντιμετώπισαν πρόβλημα τραυματισμού! Ο Τάτος είχε πιο σοβαρό, δεν μπόρεσε να συνεχίσει (αντικαταστάθηκε από τον Αγγελούδη) και έτσι ο Παπαδόπουλος, που έπεσε και δεύτερη φορά στον αγωνιστικό χώρο, «αναγκάστηκε» να «σφίξει τα δόντια» για να συνεχίσει, αν και εμφανώς είχε πρόβλημα. Μάλιστα, κάτι ανάλογο συνέβη και στο 75′ με τον Ψυχογιό!

Αντίθετα, ο Παναιτωλικός δεν είχε προβλήματα, την ώρα που ο Χάβος έβαλε στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου τον Σφακιανάκη αντί του Πόι για να βελτιωθεί ανασταλτικά στο χώρο του κέντρου. Βλέποντας τους «κίτρινους» να έχουν τόσα προβλήματα, μετά το 65′ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και άρχισαν να απειλούν, χάνοντας ευκαιρίες με τους Μπόγιοβιτς (66′, 73′) και Καμαρά (71′), με τον Διούδη σε δύο περιπτώσεις να αποκρούει εντυπωσιακά.

Η τελευταία καλή ευκαιρία του Αρη ήρθε στο 79′ με τον Οικονομόπουλο, με το τελευταίο δεκάλεπτο να κυλά με τους γηπεδούχους να προσπαθούν, όπως μπορούν, να φτάσουν στο γκολ και τον Παπαδόπουλο να δέχεται συχνά τις πρώτες βοήθειες και να είναι – ουσιαστικά – ωσεί παρών στον αγωνιστικό χώρο. Στο 88′ ο Αγκάνθο δεν αξιοποίησε την πάσα του Ψυχογιού, η τριπλή ευκαιρία των καθυστερήσεων με Ιμπε και Αγγελούδη επίσης και το 0-0 δεν άλλαξε ως το τέλος.