Ομόνοια: Πιο κοντά στο πρωταθλημα

Το στέμμα του πρωταθλητή προβάρει η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Ομόνοιας Ναυπάκτου, μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα στο Μεσολόγγι

Το τελικό 73-77 ήρθε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με ανατροπές, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στο παιχνίδι και οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά και συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του α’ δεκαλέπτου. Ωστόσο η ομάδα της Ναυπάκτου ήταν λιγότερο ψύχραιμη, κάτι που της στοίχισε κάποιους πόντους αμυντικά αλλά και επιθετικά στο χρονικό αυτό κομμάτι του παιχνιδιού. Επιπλέον η έλλειψη συγκέντρωσης και ο εκνευρισμός της στοίχισαν 3 τεχνικές ποινές και φθορά σημαντικών παικτών της με φάουλ, που έφεραν στην πλεονεκτική θέση τον Απόλλωνα Μεσολογγίου να προηγείται στο ημίχρονο με 41-31.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ωστόσο τα πράγματα εξελίχθηκαν εντελώς διαφορετικά, αφού οι παίκτες του Κώστα Παπούλια μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν το μπάσκετ που ξέρουν. Βελτίωσαν την αμυντική λειτουργία σε σχέση με το καταστροφικό β’ δεκάλεπτο και βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, μαζεύοντας γρήγορα το εις βάρος τους σκόρ με το τέλος του γ’ δεκαλέπτου (57-55). Με την έναρξη μάλιστα της τελευταίας περιόδου ισοφάρισαν, δίνοντας το χαρακτήρα ντέρμπι για το υπόλοιπο παιχνίδι. Εκεί ο Απόλλωνας αντέδρασε και με δικό του σερί πήρε πάλι μια μικρή διαφορά (59-64) την οποία ωστόσο δεν κράτησε για πολύ. Με ένα καταιγισμό τριπόντων η Ομόνοια προσπέρασε με 64-68 περίπου 4′ πριν το τέλος και 66-73 2′ πριν τη λήξη δείχνοντας ότι δύσκολα θα χάσει το παιχνίδι. Ωστόσο ο Απόλλωνας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με πίεση σε όλο τα γήπεδο αποσυντόνισε την ομάδα της Ναυπάκτου φτάνοντας στο 72-73, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη. Εκεί η εμπειρία των παικτών της Ομόνοιας “κράτησε” το παιχνίδι, αφού κατάφερε να σκοράρει με σουτ εντός πεδιάς και βολές, μέχρι το τελικό 73-77.

Με το παιχνίδι αυτό η Ομόνοια Ναυπάκτου παρέμεινε αήττητη στο τοπικό πρωτάθλημα της Β’κατηγορίας ΕΣΚΑΒΔΕ και μετά από το στραβοπάτημα του βασικού της διώκτη Ίναχου προβάλει το απόλυτο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Πλέον της αρκεί μιά νίκη στα εναπομείναντα 2 παιχνίδια ή νέα “γκέλα” του αντιπάλου της ώστε να στεφθεί πρωταθλήτρια στον όμιλο, κερδίζοντας το δικαίωμα ανόδου στην α’ κατηγορία της ΕΣΚΑΒΔΕ.

Επόμενο παιχνίδι για την Ομόνοια προγραμματίζεται στις 21 Απριλίου στο ΔΑΚ Αντιρρίου με αντίπαλο τον Α.Λ.Φ.Α 93, ώρα 16.30.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 22-13, 16-24, 16-22

ΟΜΟΝΟΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Κώστας Παπούλιας): Βλαχογιάννης 28 (3), Κουτσογιάννης 17(2), Χωραφάς 15(2), Σχοινάς 6, Μπίμπας 5(1), Κωνσταντίνου 4, Παπακωστόπουλος 2, Κουγιουμτζής, Παντελίδης, Νασόπουλος