Α’ ΕΠΣΑ (play offs): Πρωταθλήτρια η ΑΕΜ, του χρόνου στη Γ΄ Εθνική

Η αυλαία του πρωταθλήματος έπεσε με το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον Όμηρο και την ΑΕΜ στο Νεοχώρι. Οι Μεσολογγίτες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν και «γύρισαν» το ματς και στέφθηκαν πρωταθλητές Αιτωλοακαρνανίας μετά από 4 χρόνια και πήραν το εισιτήριο για την Γ Εθνική.

Το 2015 η ΑΕΜ με τον ίδιο αντίπαλο (Όμηρο) στο Μεσολόγγι επικράτησε με 4-1 και πήρε το πρωτάθλημα έχοντας 2 βαθμούς περισσότερους από την ομάδα του Νεοχωρίου, ωστόσο δεν προβιβάστηκε στην πιο πάνω κατηγορία γιατί αποκλείστηκε στα μπαράζ με τους πρωταθλητές των άλλων ομάδων.

Σήμερα στο κατάμεστο γήπεδο του Νεοχωρίου η ΑΕΜ νίκησε με 2-1 τον Όμηρο μέσα σε μια καταπληκτική και σε αθλητικά πλαίσια ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους και των δύο ομάδων.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Όμηρος ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες και μάλιστα προηγήθηκε στο σκορ στο 13΄ με φάουλ του Νάκου. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Καβαλλάρης με ασίστ βρήκε τον Πιστιόλη, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Στην αρχή της επανάληψης ο Όμηρος είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Γκάτση στο 48΄και 50΄ για να προηγηθεί, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΜ πήρε τον έλεγχο και στο 56΄ο Κοκκώνης σημάδεψε το δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Τσιούνης βρέθηκε αφύλαχτος μετά από την πάσα του Πιστιόλη και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2. Η ΑΕΜ στο 85΄ έμεινε με 10 παίχτες καθώς αποβλήθηκε ο Κοκκώνης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Όμηρος έχασε την πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 87΄όταν η κοντινή κεφαλιά του Γκασούκα απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Λίτσο που ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης.

Όμηρος Νεοχωρίου (Γιώργος Ζήκος):Δουλιώτης, Καβαλιέρης, Μάτσιγκας(85΄Μπαλαμπάνης) Μανθόπουλος, Τσώνης, Καντάνης( 60΄Νούλας), Βασιλάρης, Τσιμπιτσης, Νάκος, Γκάτσης, Μιχαηλίδης ( 65΄Γκασούκας).

ΑΕ Μεσολογγίου (Νίκος Μιμιγιάννης): Καραγκούνης, Κοκώνης, Παπανικολάου(81΄Στεργίου), Καλοκαίρης, Λίτσος, Κοντογιάννης, Τσιούνης, Ντζιμάνης, Πιστιόλης(72΄ Μιχαλόπουλος, 90΄Παναγιωτόπουλος)), Καβαλλάρης, Βασιλόγιαννης(81΄ Αλεξόπουλος).

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής που έγινε το Σάββατο η Δόξα Καινούργιου επικράτησε του ΑΟ Χάλκειας με το εντυπωσιακό 4-8 σ’ ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς και κατέκτησε την 3η θέση.