Ροή Ειδήσεων

Ομάδα για ένα ημίχρονο ο Παναιτωλικός, έχασε 2-0 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

sup-mygas-traustason
Σε ένα παιχνίδι με μία αποβολή για κάθε ομάδα, η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ με το γκολ του Αλμέιδα με πέναλτι στο 14’ και του Γιόχανσον με προβολή προ κενής εστίας στο 75’. Ο «Τίτορμος» διατήρησε και φέτος την αρνητική παράδοση που τον θέλει να μην κερδίζει ποτέ σε πρεμιέρα της Super League.

Ο Παναιτωλικός έδειξε από νωρίς τη διάθεση να πιέσει ψηλά και να κυνηγήσει το γκολ, όμως στην πρώτη ολιγωρία της άμυνάς του έκανε το πέναλτι που δικαίως υπέδειξε ο κ. Τζήλος. Έπειτα από το γκολ που δέχθηκε πίεσε περισσότερο και έχασε ευκαιρίες να ισοφαρίσει, πριν ακόμη η ΑΕΚ μείνει με δέκα παίκτες από την αποβολή του Αλμέιδα. Παρά την πίεση των «καναρινιών» όμως και το γεγονός πως εκτός από τις φάσεις είχαν και την κατοχή της μπάλας, ο Ανέστης ήταν αυτός που κράτησε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με τις εξαιρετικές επεμβάσεις του στα πρώτα 45 λεπτά του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και έπειτα από την αποβολή του Πάουλο πήρε τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας την κατοχή αλλά και τις ευκαιρίες για να κάνει δύο τα τέρματά της. Τελικά τα κατάφερε στο 75’ με το γκολ του Γιόχανσον που αρχικά ακυρώθηκε και στη συνέχεια με μεγάλη καθυστέρηση κατοχυρώθηκε, με αποτέλεσμα τα τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης να μην έχουν φάσεις και τους γηπεδούχους να πάρουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην πρεμιέρα.

sup-aek-panaiΠως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Μανόλο Χιμένεθ  παράταξε την ΑΕΚ με σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Ανέστη στο τέρμα. Τους Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς και Λόπες από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Αμυντικούς μέσους τον Αϊντάρεβιτς και τον Γιόχανσον. Τον Κλωναρίδη δεξιά, τον Τρίστασον αριστερά και τον Μάνταλο σε ρόλο δημιουργού πίσω από τον Αλμέιδα που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης

Από την άλλη ο Μάκης Χάβος παράταξε τον Παναιτωλικό επίσης με 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια. Τους Μύγα, Χαντάκια, Ροντρίγκες, και Τσοκάνη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Τον Μπεχαράνο ως αμυντικό μέσο και τον Πάουλο δίπλα του σε λίγο πιο δημιουργικό ρόλο. Τους Κλέσιο, Ρόσα και Ντίας από δεξιά προς αριστερά στην μεσοεπιθετική γραμμή και τον Μοράρ στην κορυφή της επίθεσης.

sup-aek-panai1

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Μάνταλος ήταν ο καλύτερος του γηπέδου. Πίεσε, μάρκαρε, δημιούργησε, άνοιξε ρήγματα στην άμυνα του Παναιτωλικού και ήταν ο καταλυτικότερος ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων.

Η σφυρίχτρα: Καλή διαιτησία από τον Τζήλο στο πρώτο ημίχρονο. Αρκετά λάθη στο δεύτερο, όπου δεν έδωσε τίποτα στο 47’ όταν ο Λιβάια χαστούκισε τον Χαντάκια. Επειτα πρωτοτύπησε στο 75’, κατοχυρώνοντας με δύο λεπτά καθυστέρηση το γκολ του Γιόχανσον που λανθασμένα είχε ακυρώσει έπειτα από υπόδειξη του βοηθού του, κάτι που όμως βάσει του κανονισμού μπορούσε να κάνει μόνο με τη χρήση ριπλέι. Μόνο που η χρήση ριπλέι δεν έχει έρθει ακόμη στην Ελλάδα…

Οι πάγκοι: Ξεκάθαρα νικητής ο Μανόλο Χιμένεθ που στο δεύτερο ημίχρονο φρόντισε να διορθώσει τα λάθη του με τις αλλαγές του, κλείνοντας τα κενά στην άμυνα και κάνοντας την ομάδα του ακόμα πιο επιθετική. Αντιθέτως ο Μάκης Χάβος ξεκίνησε στην εντεκάδα έναν ποδοσφαιριστή που αποδείχθηκε ανέτοιμος και δεν είχε προπονηθεί κανονικά την προηγούμενη εβδομάδα. Αναγκάστηκε να τον αντικαταστήσει νωρίς και στο δεύτερο ημίχρονο όταν έπρεπε να ανεβάσει την ομάδα του, έκανε αλλαγές για να διατηρήσει ένα σκορ που δεν τον ευνοούσε.

Η φάση: Η κατοχύρωση του δεύτερου γκολ της ΑΕΚ με τον τρόπο που έγινε και ουσιαστικά κλείδωσε και τη νίκη των γηπεδούχων.

Ξεχώρισαν: Ο Ανέστης στο πρώτο ημίχρονο που κράτησε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με τις επεμβάσεις του και ο Ντίας επίσης του πρώτου ημιχρόνου που ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα των «κιτρινόμαυρων».

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο

12’ Σουτ του Μύγα έξω από τη μεγάλη περιοχή, κατέληξε άουτ.

13’ Πέναλτι για την ΑΕΚ έπειτα από μπάσιμο του Τρίστασον από αριστερά. Έπειτα από κόντρες μέσα στη μεγάλη περιοχή ο Πάουλο πάτησε στην πλάτη τον μεσοεπιθετικό των γηπεδούχων με τον κ. Τζήλος να του δείχνει την κίτρινη κάρτα και να καταλογίζει το πέναλτι.

14’ 1-0! Γκολ για την ΑΕΚ έπειτα από την εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι του Αλμέιδα που έστειλε τη μπάλα με στρωτό δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη.

22’ Σέντρα Ντίας και κεφαλιά του Μοράρ από την καρδιά της μεγάλης περιοχής με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

24’ Διπλή τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να ισοφαρίσει, αρχικά μετά από όμορφο κόψιμο της μπάλας του Κλέσιο για τον Μοράρ μέσα στη μεγάλη περιοχή και σουτ του Ρουμάνου που απέκρουσε ο Ανέστης, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία και στη συνέχεια σουτ του Μπεχαράνο που βρήκε σε πόδι αμυντικού και κατέληξε κόρνερ.

27’ Με δέκα παίκτες η ΑΕΚ έπειτα από αποβολή του Αλμέιδα με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στο πρόσωπο του Χαντάκια!

30’ Νέα μεγάλη επέμβαση του Ανέστη σε κόρνερ έπειτα από εκτίναξη στη δεξιά του γωνία σε σουτ του Ρόσα.

33’ Κίτρινη κάρτα στον Ντίας από τον Τζήλο γιατί δεν ήταν στη σωστή απόσταση από τη μπάλα, έχοντας στηθεί στο τείχος.

45’ Μακρινό σουτ του Μπεχαράνο μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Ανέστης.

Β’ Ημίχρονο

47’ Ο Τζήλος δεν έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Λιβάια για χαστούκι στον Χαντάκια.

48’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πάουλο έπειτα από μαρκάρισμα στον Μάνταλο. Με δέκα παίκτες και ο Παναιτωλικός.

51’ Κίτρινη κάρτα στον Χαντάκια για σκληρό μαρκάρισμα στον Λιβάια.

54’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να κάνει το 2-0, μετά από ωραίο γύρισμα της μπάλας από τον Πατίτο στον Μάνταλο στην καρδιά της μεγάλης περιοχής, το σουτ του δεύτερου από πολύ καλή θέση πέρασε ψηλά άουτ.

56’ Κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο για μαρκάρισμα πάνω στον Γιόχανσον.

63’ Καλό σουτ του Μάνταλου έπειτα από λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Κυριακίδη.

73’ Λάθος υπόδειξη για οφσάιντ σε γκολ που πέτυχε ο Γιόχανσον προ κενής εστίας, έπειτα από όμορφη κάθετη του Μάνταλου.

75’ 2-0! Ο βοηθός κάλεσε τον Τζήλο και αφού του είπε ότι έκανε λάθος, κατοχύρωσε με καθυστέρηση το γκολ του Γιόχανσον, χωρίς να έχει έρθει η χρήση του ριπλέι στο Ελληνικό ποδόσφαιρο και ενώ είχε τελειώσει η φάση.

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Λόπες, Αϊντάρεβιτς, Γιόχανσον, Μάνταλος (80′ Βινίσιους), Τρίστασον (46’ Πατίτο), Κλωναρίδης (46’ Λιβάια), Αλμέιδα.

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Μπακάκης, Γιαννούτσος, Βλαχομήτρος.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας (21’ Μαρινάκης), Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Πάουλο, Μπεχαράνο, Ρόσα (60’ Μπράβο), Ντίας (69′ Μάζουρεκ), Κλέσιο, Μοράρ.

Στον πάγκο: Τσενάμο, Μαρκόβσκι, Ρότσα, Μιχάι.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος
Α’ βοηθός: Ιορδάνης Δημητριάδης
Β’ βοηθός: Εμμανουήλ Καλφάκης
4ος Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος