Ολυμπιακός-ΝΠΣ Βόλος 2-1: Το «καθάρισε» ο Βαλμπουενά (video)

Ολυμπιακός-ΝΠΣ Βόλος: Την απόσταση από τη δεύτερη ΑΕΚ διατήρησαν οι «ερυθρόλευκοι» μετά τη νίκη επί των Βολιωτών, χάρις στον Βαλμπουενά.

Όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι με σκληρές «μονομαχίες», εντάσεις και διαμαρτυρίες είχε το ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 11η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 του Βόλου, διατήρησε την απόσταση των 6 βαθμών από την ΑΕΚ και «έκλεισε» μία εξαιρετική εβδομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν εξαιρετικό πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασαν πέναλτι στο 10’ και την ευκαιρία να προηγηθούν, με τον Τομ Φαν Βέερτ, έπειτα από ανατροπή του από τον Τόμας Βατσλίκ.

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ στο 85ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά στο 88’ ο Τομ Φαν Βέερτ έφερε το ματς στα ίσια.

Όμως, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ματιέ Βαλμπουενά με τρομερή εκτέλεση φάουλ λύτρωσε τους Πειραιώτες, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.