ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Τρένο» ο ΟΦΗ… πάτησε (3-1) και τον Παναιτωλικό στο «Γεντί Κουλέ»

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι η ομάδα του Ηρακλείου πέταξε στο…καναβάτσο τους Αγρινιώτες, παραμένει αήττητη και δείχνει πως μπορεί να κοιτάει ψηλά στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος – Δύο γκολ ο Τσιλιανίδης, με 10 παίκτες από το 29΄έπαιζαν (λόγω αποβολής του Μιμίτο) οι φιλοξενούμενοι.
Έπειτα από την ισοπαλία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Άρη και το σπουδαίο «διπλό» στο ΟΑΚΑ τη δεύτερη αγωνιστική απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με την ψυχολογία στα ύψη στα επίσημα αποκαλυπτήρια ενώπιον του κοινού του στο «Γεντί Κουλέ» και με στόχο να διευρύνει το σερί των θετικών αποτελεσμάτων.

Στην αντίπερα όχθη, ο Παναιτωλικός έπειτα από δύο – «κολλητές» – ήττες στα δύο πρώτα ματς (με ΠΑΟΚ και Ξάνθη) ταξίδεψε στο Ηράκλειο με στόχο να κάνει…σεφτέ στους βαθμούς και να μην τριτώσει το κακό, κάτι που θα «τσαλάκωνε» ακόμα περισσότερο την ψυχολογία του εν όψει της συνέχειας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να δείχνουν τη διάθεση να επιβάλουν το ρυθμό τους και να δημιουργήσουν φάσεις στην αντίπαλη περιοχή με κινητήριο μοχλό στο αριστερό «φτερό» τον δραστήριο και κεφάτο Σεμέντο.

Οι Κρητικοί είχαν την μια ελαφριά υπεροχή, ωστόσο με εξαίρεση μια κεφαλιά του Μάνου στο 9΄από πλεονεκτική θέση, δεν απείλησαν στο πρώτο 25λεπτο.

Στην αντίπερα όχθη, ο Παναιτωλικός έχοντας ψηλά τις γραμμές επεδίωξε πρωτίστως να κρατήσει μακριά από την εστία του τους παίκτες του ΟΦΗ και εν συνεχεία να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο 29΄υπέρ του ΟΦΗ κι έπειτα από σωστή αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μιμίτο για αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω στον Νέιρα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από την αποβολή, αλλά αντίθετα βελτιώθηκαν!

Οι αποστάσεις μεταξύ των γραμμών τους μίκρυνε, αμυντικά λειτούργησαν καλύτερα και έβαλαν πολύ πιο δύσκολα στον ΟΦΗ, σε σχέση με όταν έπαιζαν έντεκα εναντίον έντεκα, παραμένοντας ωστόσο χωρίς τελική προσπάθεια στο α΄ημίχρονο.

Ξάφνιασε η απόφαση του τεχνικού του Παναιτωλικού να αντικαταστήσει τον Μπαϊρόβιτς με τον Αριγίμπι με την έναρξη του β΄ημιχρόνου και να μείνει η ομάδα του Αγρινίου χωρίς κλασικό φορ μέσα στο γήπεδο, με τους Ντάλσιο και Ντουάρτε να παίζουν πιο μπροστά από την τριάδα της μεσαίας γραμμής.

Το παιχνίδι κρίθηκε κατά ένα μεγάλο ποσοστό στο επτάλεπτο (54΄- 61΄). Χρονικό διάστημα στο οποίο ο ΟΦΗ βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα με σκόρερ τους Τσιλιανίδη (54΄) και Μάνο (61΄) και έχοντας πλέον (και) την αριθμητική υπεροχή παικτών έγινε το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης.

Ο Παναιτωλικός έχασε καλή ευκαιρία επιστρέψει στο παιχνίδι στο 58΄ωστόσο ο Νάστος πήρε την μπουκιά μέσα από το στόμα του Αριγίμπι και κράτησε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και επέστρεψαν στο ματς στο 69΄με γκολ του Μοράρ. Στα εναπομείναντα λεπτά τα έπαιξαν όλα για όλα χωρίς όμως να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ που θα τους επέτρεψε να φύγουν με ψηλά το κεφάλι από το «Γεντί Κουλέ».

Το γκολ του Τσιλιανίδη στο 85΄έδωσε την χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους και «κλείδωσε» τη νίκη του ΟΦΗ.

Η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε τους 7 βαθμούς και παραμένει αήττητη μετά από τρεις αγωνιστικές, δείχνοντας ικανή για υψηλές πτήσεις στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να βρει στο «Γεντί Κουλέ» τους πρώτους βαθμούς. Η αποβολή του Μιμίτο στο 29΄αποδυνάμωσε την ισχύ του και παρότι δεν παράτησε το παιχνίδι μετά το 2-0 και επέστρεψε μειώνοντας το σκορ δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση που θα ισοδυναμούσε με άθλο.
ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ
O τεχνικός του ΟΦΗ, Γιώργος Σίμος δεν προχώρησε σε αλλαγές στο βασικό σχήμα και χρησιμοποίησε την ίδια ενδεκάδα που παρέταξε και στο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο τραυματισμός του Κοροβέση και πρόωρη αποχώρησή του έφερε εσωτερικές αλλαγές με τον Μαρινάκη σε θέση στόπερ και τον Γιαννούλη αριστερό μπακ. Στο α΄ημίχρονο οι παίκτες του δεν είχαν το καθαρό μυαλό να τελειώσουν φάσεις. Στην επανάληψη και μετά το 2-0 κινδύνεψε προς στιγμήν με ισοφάριση, ωστόσο έφερε το ματς εκεί που έπρεπε για να…κλειδώσει τη νίκη.

Δύο νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα έριξε ο κόουτς του Παναιτωλικού, Λουίς Κάστρο, συγκριτικά με τους 11 που χρησιμοποίησε με αντίπαλο την Ξάνθη. Ο Μπάλμπι στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Λιάβα και ο Μιμίτο αντί του Φυτόπουλου σε ρόλο επιτελικού μέσου. Ο Μιμίτο δεν δικαίωσε την έμπνευση του Πορτογάλου κόουτς, αφού αντίκρισε αδικαιολόγητη κόκκινη κάρτα στο 29΄και άφησε τους Αγρινιώτες να παλεύουν με 10 παίκτες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου άλλαξε τον Μπαϊροβιτς με τον Αριγίμπι και έπαιξε με διάταξη 4-5-0 χωρίς κλασικό φορ! Οι αλλαγές του Αριγίμπι και Μοράρ βοήθησαν και φρέσκαραν την ομάδα του στο β΄ημίχρονο.