Ροή Ειδήσεων

Ο Δέλλας των «διπλών» στο Περιστέρι: Ατρόμητος – Παναιτωλικός 0-1

sup-rosa
Με νικητήριο γκολ γιόρτασε τα γενέθλιά του ο Φάρλει Ρόσα

Παράδοση «διπλών» στο Περιστέρι τείνει να δημιουργήσει ο Τραϊανός Δέλλας, ο οποίος είχε αποχωρήσει από τον πάγκο των γηπεδούχων πριν από περίπου 1,5 χρόνο μετά από ήττα από τον Παναιτωλικό και σήμερα καθοδήγησε τα «καναρίνια» σε μία εξαιρετικής σημασίας νίκη με 0-1.

Ένας άλλος Παναιτωλικός απ’ ότι είχαν συνηθίσει οι φίλοι του στα τελευταία παιχνίδια εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι. Με τσαμπουκά στο χώρο του κέντρου, πιέζοντας ψηλότερα απ’ ότι συνήθως και μη παίζοντας φοβισμένα, προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και έβαλε δύσκολα στον Ατρόμητο. Η κατοχή ήταν μοιρασμένη ενώ η κυκλοφορία της μπάλας μεταξύ των παικτών του Παναιτωλικού ήταν αισθητά βελτιωμένη, κάνοντας αισθητή την αλλαγή στην ψυχολογία των ποδοσφαιριστών με τον Τραϊανό Δέλλα στον πάγκο. Παρόλα αυτά, από το πρώτο 45λεπτο έλειπαν οι μεγάλες φάσεις και φυσικά το γκολ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «Τίτορμος» κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με το πανέμορφο γκολ του Ρόσα (ο οποίος είχε γενέθλια σήμερα) και έπειτα από μία σειρά εξαιρετικών αποκρούσεων του Κυριακίδη κράτησε το υπέρ του σκορ, παίρνοντας τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αμύνθηκε σωστά και έκλεισε όλους τους χώρους όταν και όπως έπρεπε, ενώ με εξαίρεση τις φάσεις που δημιούργησε ο Ατρόμητος από στημένες φάσεις, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Νταμίρ Κάναντι παράταξε τον Ατρόμητο με σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Γιαννιώτη στο τέρμα. Τους Κιβρακίδη, Ρισβάνη, Χατζηισαΐα και Γιαννούλη από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Αμυντικούς μέσους τον Μάντσον και τον Μπουσούλατζτς. Στην μεσοεπιθετική γραμμή τον Ντιγκινί δεξιά, τον Ουάρντα αριστερά και τον Βασιλακάκη σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Ντάουντα που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Παναιτωλικό ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε επίσης το 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια. Τους Μαρινάκη, Ροντρίγκες, Μιχάι και Τσοκάνη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Μπεχαράνο και τον Πάουλο λίγο πιο μπροστά. Στο δεξί άκρο της επίθεσης τον Ντίας και στο αριστερό τον Ρόσα, με τον Μάζουρεκ να έχει ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μοράρ που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης.

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Κυριακίδης που με την εξαιρετική απόκρουσή του στο φάουλ του Ουάρντα στο 53’ και την απόκρουση του πέναλτι του Αιγύπτιου δύο λεπτά αργότερα, κράτησε το 1-0 για τον Παναιτωλικό και χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στα «καναρίνια».

Η σφυρίχτρα: Κακή διαιτησία από τον Αρετόπουλο που δεν υπέδειξε αρκετά φάουλ στο χώρο του κέντρου, ενώ στη φάση του γκολ του Παναιτωλικού έχει προηγηθεί φάουλ στον Ντιγκινί από τον Τσοκάνη. Επίσης λανθασμένη και η υπόδειξη πέναλτι για χέρι του Ροντρίγκες, το οποίο για καλή τύχη του Παναιτωλικού, απέκρουσε ο Κυριακίδης.

Οι πάγκοι: Ο Τραϊανός Δέλλας παρουσίασε τον σοβαρότερο ανασταλτικά φετινό Παναιτωλικό έχοντας κλείσει καλά τους χώρους στον άξονα και αφοπλίζοντας τόσο τον Ουάρντα όσο και τον Βασιλακάκη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, μπλοκάροντας ουσιαστικά την «τροφοδοσία» του Ντάουντα. Αντιθέτως ο Νταμίρ Κάναντι δεν μπόρεσε να βρει τις απαντήσεις για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και υποχρεώθηκε στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα για την ομάδα του Περιστερίου.

Η φάση: Το μαρκάρισμα του Τσοκάνη στον Ντιγκινί στο 48’ όπου ο Αρετόπουλος υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και έπειτα ήρθε το πανέμορφο γκολ του Ρόσα για το τελικό 0-1 υπέρ του Παναιτωλικού.

Ξεχώρισαν: Ο Ρόσα που γενικότερα με την εμφάνισή του ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, ενώ με ένα πανέμορφο γκολ στο 48’ έδωσε τη νίκη στον Τίτορμο. Από τον Ατρόμητο πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Γιαννούλης.

Το φιλμ του αγώνα:
Α’ Ημίχρονο
9’ Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη για χτύπημα στον Μάζουρεκ.
21’ Σουτ του Ντάουντα έξω από τη μεγάλη περιοχή, πέρασε άουτ.
25’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο με το σουτ του Βασιλακάκη από τα όρια της μεγάλης περιοχής να αποκρούει ο Κυριακίδης.
29’ Εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη και έξοδος του Κυριακίδη με τις γροθιές να στέλνει τη μπάλα στα πόδια του Ντιγκινί, αλλά για καλή τύχη του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού έπειτα κατέληξε άουτ.
41’ Σέντρα – σουτ του Μάζουρεκ από πλάγια αριστερά πέρασε άουτ.
45+3 Σουτ του Ουάρντα από πλάγια αριστερά απέκρουσε ο Κυριακίδης και απομάκρυνε ο Ροντρίγκες.
Β’ Ημίχρονο
46’ Μακρινό σουτ του Μάντσον μπλόκαρε εύκολα ο Κυριακίδης.
48’ ΓΚΟΛ 0-1 για τον Παναιτωλικό με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ βολέ του Ρόσα έξω από τη μεγάλη περιοχή να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη και έπειτα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Ατρομήτου.
51’ Κίτρινη κάρτα στον Ροντρίγκες για τράβηγμα στον Ουάρντα.
53’ Μεγάλη απόκρουση του Κυριακίδη στην αριστερή του γωνία έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα.
54’ Πέναλτι για τον Ατρόμητο από χέρι που καταλόγισε ο Αρετόπουλος σε χέρι του Ροντρίγκες.
55’ Ο Κυριακίδης απέκρουσε το πέναλτι του Ουάρντα πέφτοντας στην αριστερή του γωνία!
60’ Κίτρινη κάρτα στον Μπουσούλατζιτς για σκληρό μαρκάρισμα στον Μάζουρεκ.
63’ Σουτ του Μάζουρεκ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, πέρασε άουτ.
66’ Εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες απέκρουσε με γροθιές ο Κυριακίδης.
70’ Κίτρινη κάρτα στον Μοράρ για διαμαρτυρία στον επόπτη.
72’ Σουτ του Βασιλακάκη ψηλά άουτ.
75’ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να κάνει το 0-2, όταν σουτ του Τσοκάνη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, από πλάγια θέση, απέκρουσε σε κόρνερ ο Γιαννιώτης.
81’ Σουτ του Κιβρακίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή μπλόκαρε εύκολα ο Κυριακίδης.
85’ Ίσως η μεγαλύτερη απόκρουση της σεζόν για τον Δημήτρη Κυριακίδη, ο οποίος πέφτοντας ακαριαία στην αριστερή του γωνία απομάκρυνε την εξαιρετική κεφαλιά του Βασιλακάκη από σέντρα του Ούμπιντες.
90’ Κόντρα επίθεση για τον Παναιτωλικό με όμορφο, σκαστό, φαλτσαριστό σουτ του Ρόσα από πλάγια αριστερά να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ατρομήτου.

Συνθέσεις:

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης (88’ Καρασαλίδης), Χατζηισαΐας, Γιαννούλης (86’ Σάκιτς), Μάντσον, Μπουσούλατζιτς (66’ Ούμπιντες), Ντιγκινί, Βασιλακάκης, Ουάρντα, Ντάουντα.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Ροντρίγκες, Μιχάι, Τσοκάνης, Μπεχαράνο, Πάουλο, Ντίας (85’ Κλέσιο), Μάζουρεκ (88’ Χαντάκιας), Ρόσα (90+3’ Γιαννιώτης), Μοράρ.

Διαιτητής: Αλεξάνδρος Αρετόπουλος
Α’ βοηθός: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος
Β’ βοηθός: Εμμανουήλ Βλάσσης
4ος Διαιτητής: Χαράλαμπος Σωτηριάδης