Νότιος όμιλος: ΑΛΦΑ – Παναιτωλικός 67-74

Σε ενα ματς που ειχε τα πάντα ο Παναιτωλικός νίκησε το Σάββατο το βράδυ την ΑΛΦΑ με 67-74.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 12-22 στο πρώτο δεκάλεπτο.Ισορροπημένη η δεύτερη περίοδος με τον Παναιτωλικό να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 27-37.Στην επανάληψη ο ΑΛΦΑ με τον Σταυρόπουλος και τους νεαρούς Τασιολάμπρο και Σαράκη έκανε την μεγάλη ανατροπή και μάλιστα 2 φορές ισοφαρίζοντας το σκορ 58-58.Στο σημείο αυτό ένα ριμπάουντ της ΑΛΦΑ που έγινε αμυντικό φάουλ εις βάρος της και 2 βολές για τους φιλοξενούμενους εξόργισε την ομάδα του Χρήστου Σταυρόπουλου και την αποσυντόνισε τελειως.Ο Παναιτωλικός με καλάθια του Τσάσση και με τα αδέρφια Σταμούλη σε ανοιχτή σύνδεση με το καλάθι κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά και να την κρατήσει μέχρι τέλους για το τελικό 67-74.Απο τους νικητές ο Χρήστος Σταμούλης ειχε 26 πόντους με τον αδερφό του Γιάννη να έχει 22 και τον Τσάσση 18.Απο την ΑΛΦΑ ο Σταυρόπουλος ειχε 19 και ο Σαράκης 13 με τον Τασιολάμπρο 12.

*Η ομάδα της ΑΛΦΑ έχει φρικτά παράπονα για την διαιτησία του κυρίου Μίγδου όπως και στο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής με την Βόνιτσα.Παράγοντας της ομάδας μίλαγε για μετα το τέλος του αγώνα για αλλοίωση αποτελέσματος και στεκόταν στην κάκιστη συμπεριφορά του διαιτητή προς τον σύλλογο τονίζοντας οτι δεν άφηνε ποτέ τους γηπεδούχους να πάρουν το ματς. Ο ΑΛΦΑ εξέδωσε ανακοίνωση πριν λίγη ώρα.Διαβάστε την εδώ.

**Το παιχνίδι διακόπηκε για λίγο όταν υπήρξε ένταση στην κερκίδα μεταξύ γονέων των παιδιών της ΑΛΦΑ και οπαδών του Παναιτωλικού αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων η κατάσταση δεν ξέφυγε.

Διαιτητές: Μίγδος- Σταθόπουλος Λ.

Δεκάλεπτα:Α:12-22 Β:15-15 Γ:20-18 Δ:20-19

ΑΛΦΑ(Σταυρόπουλος):Ρέντζιος 3, Τάγκας 3, Σταυρόπουλος 19(1), Κωστακόπουλος, Χαϊδής,Τασούλης Ι,Λυμπέρης 6,Παπαχρήστος 2, Καρκαμπούνας 3, Τασιολάμπρος 12(2),Σαράκης 13(2) Βαζούκης 6

Παναιτωλικός(Σταμούλης): Αραχωβίτης, Θεοδωρόπουλος, Κουτρουμάνος, Σταμούλης Ι 22(2), Μαυροματης, Σταμούλης Χ. 26(3), Θεοδωρόπουλος 2, Καλλιακμάνης 6, Τσάσσης 18(2)