Ροή Ειδήσεων

Nικητής ο Παναιτωλικός!

panetolikos-kerkira (39)

Σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, στον κακό αγωνιστικό χώρο του Αγρινίου, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 της Κέρκυρας χάρη σε γκολ του Ουίλιαν που προήλθε από λάθος του τερματοφύλακα Γιαννακόπουλου.
Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες το λάθος του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων ήταν αυτό που έδωσε την ευκαιρία στον Ουίλιαν να πετύχει το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του Αγρινίου.
Το παιχνίδι ξεκίνησε σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο που είχε μαζέψει νερό με αποτέλεσμα να δυσκολεύει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και περισσότερο εκείνων του Παναιτωλικού που συνηθίζουν να παίζουν με την μπάλα κάτω αξιοποιώντας την ταχύτητα τους. Σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από τα καρέ τους την ομάδα του Δέλλα και να είναι αυτοί που δημιούργησαν και τις όποιες υποψίες ευκαιριών υπήρξαν.

Υποψίες ευκαιριών για την Κέρκυρα

Αρχικά στο 9’ η μπάλα έφτασε από αριστερά στον Ρόλε που σέντραρε με τον Αντέτζο να πηδάει πιο ψηλά και να παίρνει την κεφαλιά όμως να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Κρητικός δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση και ανάγκασε τον τερματοφύλακα της ομάδας του Αγρινίου σε ωραία επέμβαση σε κόρνερ.

Λάθος του Γιαννακόπουλο και 1-0 ο Παναιτωλικός!

Από εκείνο το σημείο και μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου δεν υπήρξε τίποτα αξιόλογο για κάποια από τις δύο ομάδες. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι χωρίς να έχουν δημιουργήσει ούτε μία καλή ευκαιρία ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα. Ο Μάζουρεκ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Γιαννακόπουλος έκανε άστοχη έξοδο, ο Μιχάι έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Ουίλιαν με δεύτερη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης κύλησε όπως και το πρώτο ημίχρονο χωρίς κάποια αξιόλογη στιγμή. Έπρεπε να φτάσουμε στο 56’ όταν η Κέρκυρα δημιούργησε την πρώτη καλή φάση με τον Ρόλε να σουτάρει δυνατά στη γωνία του Κυριακίδη και τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Ο Αργεντίνος ήταν μακράν ο πιο επικίνδυνος παίκτης για τους Φαίακες καθώς από τα πόδια του ξεκινούσαν οι περισσότερες επιθέσεις τους.

Φάουλ, λάθη και… μετριότατο θέαμα

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να μην προσφέρουν ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου κάνοντας αρκετά φάουλ αλλά και πολλά λάθη. Μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μάλιστα στο 65’ έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ όταν ο Ουίλιαν συνέκλινε, σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής και ο Γιαννακόπουλος έπεσε και έδιωξε δύσκολα. Από την άλλη η Κέρκυρα προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς όμως επιτυχία. Η κόπωση του Ρόλε είχε επηρεάσει σαφώς την επιθετική λειτουργία της Κέρκυρας και έτσι έγινε και αλλαγή στο 79’ με τον Γεωργακόπουλο να παίρνει τη θέση του.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να φέρουν το ματς στα ίσια και στο 93’ ο Κυριακίδης έσωσε την ομάδα του όταν μετά από γύρισμα του Μυτίδη απομάκρυνε δύσκολα προ του Μενσά. Έτσι, το 1-0 ήταν το τελικό σκορ με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη και να ανεβαίνουν ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Το ταμείο του αγώνα: Πολύ μέτριο ποιοτικά το παιχνίδι, απόρροια και του κακού αγωνιστικού χώρου. Ο Παναιτωλικός πήρε την νίκη χωρίς να είναι καλύτερος χάρη σε ένα λάθος του τερματοφύλακα της Κέρκυρας, Γιαννακόπουλου. Πλέον η ομάδα του Αγρινίου κοιτάει ψηλότερα, ενώ οι Φαίακες συνεχίζουν να βρίσκονται πολύ κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Αυτοί που ξεχώρισαν: Ο Ουίλιαν ήταν αυτός που πέτυχε το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Αγρινίου. Γενικά ήταν πολύ δραστήριος και είχε και την μοναδική καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό στην επανάληψη όταν ο Γιαννακόπουλος έδιωξε το δυνατό του σουτ. Στην αντίπερα όχθη ο Ρόλε ήταν το Α και το Ω στην επίθεση της Κέρκυρας. Καλός και ο Κυριακίδης για τους γηπεδούχους όπου χρειάστηκε να επέμβει.

Ο έλεγχος των διαιτητών: Ο Αλέξανδρος Τσιμούρης δεν έκανε το μεγάλο λάθος, ενώ έβγαλε αρκετές κάρτες κυρίως στην επανάληψη αρκετές εξ’ αυτών δικαιολογημένες λόγω και του σκληρού παιχνιδιού των δύο ομάδων. Αρκετά λάθη από τους βοηθούς του σε υποδείξεις οφσάιντ.