Β' Εθνική μπάσκετ: Νίκησε ο Χ. Τρικούπης-τρομερό "διπλό" ο Α.Ο. Αγρινίου

spo-trikoupis

Τρομερό «διπλό» πέτυχε στην Αγιά το Αγρίνιο, κερδίζοντας με 75-79 τον Ερμή. Οι παίκτες του Χρήστου Μυριούνη, έβλεπαν τους αντιπάλους τους να έχουν μονίμως το προβάδιαμα για 30 λεπτά, με το 62-58 να είναι ενδεικτικό του γεγονότος, ότι οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις στην πίεση των Αιτωλοακαρνανών. Με σπουδαία αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και σκοράροντας 21 πόντους σε αυτό το διάστημα, αυξάνοντας απότομα την παραγωγικότητά τους σε σύγκριση με τα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιτέλους το «κλειδί» που θα τους έδινε την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη, που αποτελεί ένα αποτέλεσμα με «γερή ώθηση» για το ντέρμπι με την Καστοριά την επόμενη Κυριακή.

Στις νίκες επέστρεψε ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος στην πολύ δυνατή έδρα του στο Μεσολόγγι, επικράτησε τουΠολύγυρου με 69-63 και τον ανάγκασε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Παράλληλα, ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο την βαριά ήττα στο Αγρίνιο.