Νίκησε με ανατροπή και Μαμπουλού ο ΠΑΣ, 2-1 τον Παναιτωλικό

sup-panai-pas24Ο ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά στο δεύτερο μέρος ο Γιάννης Πετράκης έριξε στην μάχη τον Μαμπουλού, άλλαξε το σύστημα της ομάδας του και οι φιλοξενούμενοι πήραν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη και παρέμειναν στον δρόμο των επιτυχιών.

Oμάδα με μέταλλο ο φετινός ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος στην αυλαία της 9ης αγωνιστικής πήρε μια σπουδαία νίκη στο Αγρίνιο επικρατώντας του Παναιτωλικού με 2-1.Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, είδαν και τον ρέφερι να τους ακυρώνει κανονικό γκολ στο πρώτο ημίχρονο αλλά κατόρθωσαν σε 11′ λεπτά να φτάσουν στην ανατροπή και σε μια παλικαρίσια νίκη που τους φέρνει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και μάλιστα με ένα ματς λιγότερο.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του ΠΑΣ την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του ενώ για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν η ομάδα του Αγρινίου δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν στην έδρα της.

Ο Γιάννης Ματζουάκης ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα 4-2-3-1 με τον Κυριακίδη κάτω από τα γκολπόστ. Στα δεξιά έπαιξε ο Κλέσιο και αριστερά ο Τσοκάνης και οι Κούσας, Ροντρίγκες ήταν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Πάουλο, Μάκος και η τριάδα μεσοεπιθετικά ήταν οι Τομανέ, Φερέιρα και Ουάρντα. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Μαρκόβσκι.

Από την άλλη ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε τον ΠΑΣ Γιάννινα με το κλασικό 3-5-2 με τον Περιστερίδη να υπερασπίζεται την εστία του ΠΑΣ. Οι τρεις της άμυνας ήταν οι Μπέριος, Τζημόπουλος και Μιχάηλ και η πεντάδα των χαφ από τα δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Μπουκουβάλας, Κοζορώνης, Γιάκος, Γαρουφαλιάς και Ναδάλες ενώ το δίδυμο των επιθετικών ήταν οι Κόντε, Ζάιρο.

Μαμπουλού και σύστημα οι “χρυσές αλλαγές” του Πετράκη

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα από την αρχή έως το τέλος. Οι δυο ομάδες απείλησαν και έψαξαν με αξιώσεις το γκολ με τον Παναιτωλικό να ανοίγει πρώτος το σκορ ενώ στη διάρκεια του πρώτου μέρους σε μια δύσκολη ομολογουμένως φάση ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΣ.

Και το δεύτερο 45λεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το 59′ όπου ο Γιάννης Πετράκης πήρε την απόφαση να αλλάξει το σύστημα της ομάδας του από 3-5-2 σε 4-3-3 ρίχνοντας στην μάχη τον Μαμπουλού ο οποίος δέκα λεπτά αργότερα έκανε το 1-1 και στο 80′ έκανε το 2-1 για την ολική ανατροπή στο ματς.