Νίκησε και ανάσανε ο Παναιτωλικός

sup-panai-pas35

Την χαρά της νίκης μετά από σχεδόν δυο μήνες (13/9) γεύτηκε ο Παναιτωλικός που νίκησε στο ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδας τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1.

Οι γηπεδούχοι παρά τις πολλές απουσίες που είχαν, μπήκαν με το μαχαίρι στο στόμα στο ματς και διεκδίκησαν από το πρώτο λεπτό τη νίκη που θα τους γιάτρευε τις πληγές.
Απόλυτα δίκαια την κατέκτησαν και μπορούν πλέον πιο άνετα να σχεδιάζουν την επόμενη μέρα τους.

sup-panai-pas34Ο Γιάννης Ματζουράκης που έψαχνε και αυτός απεγνωσμένα την πρώτη του νίκη στον πάγκο του Παναιτωλικού αναγκάστηκε να παρατάξει ουσιαστικά 11αδα ανάγκης μιας και είχε εκτός αγώνα πέντε  βασικούς ποδοσφαιριστές του. Ο Μάκος οπισθοχώρησε και πήρε την θέση του Κούσα στο κέντρο της άμυνας , ο Παπουτσογιαννόπουλος  μαζί με τον Πάουλο αγωνίστηκαν σαν αμυντικοί  χαφ , ο Ρουσκουσέδα ήταν πίσω από τον Μαρκόφσκι ενώ στις πτέρυγες έπαιξαν  ο Ουάρτντα και ο Κάπελ.

Ο Παναιτωλικός με τα γκολ που σημείωσε είναι μαζί με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και τον σημερινό του αντίπαλο  οι ομάδες που έχουν σκοράρει και στις  δέκα  αγωνιστικές του πρωταθλήματος .
Έχει ένα εντυπωσιακό ρεκόρ.

sup-panai-pas29Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο ματς και στο 3΄και 7΄ Σκόνδρας και Μιχαήλ δεν κατάφεραν  με κεφαλιά να σκοράρουν από κοντά.   Ο Παναιτωλικός σταδιακά ανέβασε την απόδοση του και παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο δημιούργησε τις προϋποθέσεις να σκοράρει. Ο Ρουσκουσέδα στο 22΄είχε σουτ που εξουδετέρωσε ο Βελλίδης και στο 27΄και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είπε όχι σε σουτ του Μύγα.   Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε τράβηγμα του Μαρκόφσκι από τον Σκόνδρα.

sup-panai-pas26Η υπεροχή του Παναιτωλικού καρποφόρησε στο 44΄, έστω και αν δεν σκόραρε δικός του ποδοσφαιριστής. Ο Ουάρντα έκανε σέντρα από αριστερά και στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα ο Τσουκαλάς την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Με στόχο να καθαρίσει το τρίποντο  μπήκε στην επανάληψη ο Παναιτωλικός και δημιούργησε τις ευκαιρίες να το κάνει. Στο ίδιο λεπτό (47΄) ο Μαρκόφσκι δεν μπόρεσε να βρει στόχο από θέση  γκολ.

Ότι άμεσα δεν πέτυχε στο 47΄ ,   στο 55΄ο Σέρβος σέντερ του Παναιτωλικού το έκανε καθώς μετά από μπαλιά του Ρουσκουσέδα με άπιαστο αριστερό σουτ έκανε το 2-0 πετυχαίνοντας το 5ο φετινό του γκολ.

Στην συνέχεια ο Παναιτωλικός έδωσε χώρο στον αντίπαλό του,  που ανάλαβε πρωτοβουλία. Θα μπορούσε να σκοράρει σε αρκετές περιπτώσεις όμως ο Κυριακίδης έδειξε αξιοθαύμαστη σταθερότητα.

Ο 29χρονος  πορτιέρο ήταν εκεί   στο 70΄σε κεφαλιά του Ίλιτς, στο 83΄σε πλασέ του Ηλιάδη αλλά και στο 86΄σε κεφαλιά του Τσάβες.

Νικήθηκε μονό μια φορά στις καθυστερήσεις του ματς (91΄) από κοντινό πλασέ του Ηλιάδη που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ 2-1.

Ήταν η πρώτη νίκη του Παναιτωλικού επί του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο του ΠΑΣ  Γιάννενα και η πρώτη από τον Οκτώβριο του 2013 επί της ομάδος της Ηπείρου. Ο Παναιτωλικός δημιούργησε 14 τελικές προσπάθειες , τις διπλάσιες από τον αντίπαλο του.

Η διακοπή του πρωταθλήματος θα βοηθήσει τον Παναιτωλικό να ηρεμήσει ενόψει μιας πολύ δύσκολης συνέχειας που έχει στο πρωτάθλημα μέχρι το τέλος του α΄ γύρου.