ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Νίκη Βόλου-Παναιτωλικός 0-1: Υποθήκη πρόκρισης στο Πανθεσσαλικό

Με γκολ του Φεντερίκο Ντουάρτε (44΄) και χωρίς να φορτσάρει, ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τη Νίκη Βόλου στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «16» του Κυπέλλου και βρίσκεται με το…ένα πόδι στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων. Η Νίκη Βόλου μπήκε καλύτερα στο ματς κι έχασε δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης

Στο 3΄σουτ του Κάσσου από διαγώνια θέση μέσα από τη μεγάλη περιοχή κόντραρε στον Αντούνες και κατέληξε κόρνερ, ενώ κεφαλιά του Κάσσου απ΄το ύψος της μικρής περιοχής έφυγε άουτ στο 6΄.

Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς μεγάλες φάσεις και «ζεστάθηκε» λίγο πριν από το φινάλε του α΄ημιχρόνου.

Ο Παναιτωλικός στην πρώτη του ευκαιρία βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και πήρε το προβάδισμα, όταν μετά από σέντρα του Μεντόζα ο Ντουάρτε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Μπάγιτς (0-1) στο 44’.

Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να απαντήσουν άμεσα και να ισοφαρίσουν με τον Τζοβάρα που ωστόσο…κλότσησε την ευκαιρία, όταν φάτσα με την εστία του Παναιτωλικού έστειλε με προβολή την μπάλα άουτ.

Σε χαμηλό τέμπο ο αγώνας στην επανάληψη και σε ένα σετ παιχνίδι από πλευράς Παναιτωλικού που είχε το υπέρ του σκορ.

Ένα σουτ του Βέργου (51΄) κι ένα των Βλαχομήτρου (57΄), Ντούαρτε (74΄) «έσπασαν» τη…μονοτονία στο β΄ημίχρονο, με την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου να «κλειδώνει» εύκολα τη νίκη της και να αποκτά (εν όψει του επαναληπτικού αγώνα στο Αγρίνιο) σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για την πρόκριση στους «8».

Ο ρέφερι Τζοβάρας (Φθιώτιδας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κορνέλιους, Παναγιωτίδη, Ντουάρτε.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Αλιατίδης (64΄Βασιλείου), Κάσσος, Παναγιωτίδης (87΄Μπάλλας), Μέτσε, Τσουκαλάς (87΄Μπόσιο), Τζοβάρας, Βλαχομήτρος (69΄Μιράντα), Τζιώρας (69΄Τσιμπούκας).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκεζ, Λούι, Βργκοτς (46΄Χουχούμης), Αντούνες, Κορνέλιους, Φλόρες, Τσιγγάρας (46΄Μπακαδήμας), Ντουάρτε (84΄Φυτόπουλος), Χρ. Μπελεβώνης (64΄Στ. Μπελεβώνης), Μεντόζα (84΄Μόρσει), Βέργος.

πηγή: sdna.gr