Νίκη στην πρεμιέρα του Α.Ο. και τον Αίολο στη B' Εθνική: Τα αποτελέσματα
Εμφατικά ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα του Βορρά στη Β’ Εθνική ο Αίολος Αστακού, επιβεβαιώνοντας ότι είναι το μεγάλο φαβορί στην κατηγορία, με το τελικό 86-60 επί του Άργους Ορεστικού. Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού, είχαν εξαρχής τον έλεγχο της αναμέτρησης, αν και το 37-30 του ημιχρόνου έδινε ελπίδες στους φιλοξενούμενους. Με ένα τρομερό επιμέρους σκορ 26-11, όμως, στην τρίτη περίοδο, ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς και προέβησαν σε θρίαμβο.
Τα αποτελέσματα:
Πιερικός Αρχέλαος-Τιτάνες Παλαμά 77-62
Αίολος Αστακού-Άργος Ορεστικού 86-60
Αγρίνιο-Στρατώνι 62-61
ΕΑΚ Θεσσαλονίκης-ΓΣΛ 1928 65-60
Ευκαρπία-Ιωνικός Ιωνίας 74-70
Ανατόλια-Πολύγυρος
Πέμπτη 22 Οκτωβρίου
ΑΕΛ-Καστοριά
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 86-60
Δεκάλεπτα: 18-12, 37-30, 63-41, 86-60
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός-Χουλιάρας): Μπρόζος 11 (1), Καλλισώρας 2, Μακρής 4, Παππάς 14 (4), Καλαντζής, Θανόπουλος 5 (1), Κακλαμάνος 20 (2), Κιτσούλης 12, Κατσαρές 8 (2), Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 8, Καραγιώργος
Άργος Ορεστικό (Καραδαγλίδης): Σαββίδης 9 (2), Μιχαηλίδης 5 (1), Μαυρίδης 4, Τράντας 13 (2), Κώττας 11 (1), Μανδαλάκης 17, Χατζόπουλος
ΑΓΡΙΝΙΟ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 63-62
Δεκάλεπτα: 24-19, 34-32, 53-47, 63-62
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Νάστος
Αγρίνιο (Μυριούνης): Μπερερής 12, Τσιρώνης 2, Παραπούρας 3, Ναούμης 17 (3), Μπαρούχας 9, Σκαρλάτος 1, Μήτσου 5 (1), Γεωργούλας 12, Αναστασάκης 2, Πουρνάρας.
Στρατώνι (Νικολαΐδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 7 (2), Δήμου 2, Αρνίδης 3, Δεληγιάννης 11 (1), Γεωργάκης 7, Πασσαλίδης 5 (1) Φλιάτης Ι. 8, Χαντζίδης 5, Φλιάτης Γ. 6, Δασκαλόπουλος 8.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 77-62
Δεκάλεπτα: 17-14, 40-31, 58-47, 77-62
Διαιτητές: Συμεωνίδης-Τσιρτσιμάλης
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης, Καλτσούνας, Γκοντόπουλος 24 (6), Παρμακτσίδης 8, Γκογκίδης 12. Παπαδόπουλος 18, Ζησόπουλος, Σαββίδης 2, Ασημάκης 9, Χριστοδούλου, Τοπούζης, Οικονόμου 4.
Τιτάνες Παλαμά (Σερίφης): Φαλιάκης, Τριανταφύλλου 5, Αρχοντής, Γεωργαντζάς 21 (4), Παπαϊωάννου 8 (1), Ζαγάνας, Τσέλιος, Σταυρόπουλος, Αργύρης, Χουχούμης 15 (3), Γκέρος 13, Αποστολάκης.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 87-71
Δεκάλεπτα: 23-15, 42-25, 67-49, 87-71
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Ελευθεριάδης
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης 2, Γκάτζιας 11 (1), Δοξάκης, Σιώπης 5, Γαλανίδης 15 (2), Τριανταφυλλίδης 9 (1), Θεοδωρίδης, Καραμανώλης 8, Βρεττάς, Σιώμος 18, Βεργίνης 20 (2).
Πολύγυρος (Πεγιάς-Παπαδόπουλος): Λαζαρίδης, Τσιμπής 9 (1), Κοτζαγιάννης 16, Παπασαραφιανός, Τσιούντος 12 (3), Βούλγαρης, Ζεϊμπέκης 10 (2), Νουκάρης 5 (1), Πιπιλιάρης 19 (1).
ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 74-70
Δεκάλεπτα: 26-22, 40-42, 59-50, 74-70
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Φουτζήλας
Ευκαρπία (Αμοιρίδης): Ματενίδης 14 (2), Τζινόπουλος 4, Δώδος 4 (1), Κουντουρατζόγλου 18 (1), Γκουτζιομήτρος 6 (2), Κολότσιος 2, Γκαβέζος, Απιδόπουλος 6, Γκόφας, Σουτζόπουλος 15 (2), Κόκουρας 5.
Ιωνικός Ιωνίας (Μπαξεβάνης): Μητακίδης, Πρωτούλης 14 (2), Παναγιώτου 17 (1), Ψευτογκάς, Βάλλιος, Τοπουζίδης 14 (2), Μούκας 9, Σαρρής 2, Κρομμύδας 14.
Βαθμολογία (Πρεμιέρα):
1. Ανατόλια 2 (1-0)
2. Αίολος Αστακού 2 (1-0)
3. Πιερικός Αρχέλαος 2 (1-0)
4. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 2 (1-0)
5. Ευκαρπία 2 (1-0)
6. Αγρίνιο 2 (1-0)
7. Στρατώνι 1 (0-1)
8. Ιωνικός Ιωνίας 1 (0-1)
9. ΓΣΛ 1 (0-1)
10. Τιτάνες Παλαμά 1 (0-1)
11. Άργος Ορεστικό 1 (0-1)
12. Πολύγυρος 1 (0-1)
13. ΑΕΛ 0 (0-0)
14. Καστοριά (0-0)
2η αγωνιστική (11/10):
Αργος Ορεστικό-Πιερικός Αρχέλαος
Στρατώνι-Αίολος Αστακού
ΓΣ Λάρισας-Αγρίνιο
Καστοριά-ΕΑΚ Θεσσαλονίκης
Ιωνικός Ιωνίας-Ερμής Λαγκαδά
Πολύγυρος-Ευκαρπία
Τιτάνες Παλαμά-Ανατόλια
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 86-60
Δεκάλεπτα: 18-12, 37-30, 63-41, 86-60
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός-Χουλιάρας): Μπρόζος 11 (1), Καλλισώρας 2, Μακρής 4, Παππάς 14 (4), Καλαντζής, Θανόπουλος 5 (1), Κακλαμάνος 20 (2), Κιτσούλης 12, Κατσαρές 8 (2), Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 8, Καραγιώργος
Άργος Ορεστικό (Καραδαγλίδης): Σαββίδης 9 (2), Μιχαηλίδης 5 (1), Μαυρίδης 4, Τράντας 13 (2), Κώττας 11 (1), Μανδαλάκης 17, Χατζόπουλος
ΑΓΡΙΝΙΟ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 63-62
Δεκάλεπτα: 24-19, 34-32, 53-47, 63-62
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Νάστος
Αγρίνιο (Μυριούνης): Μπερερής 12, Τσιρώνης 2, Παραπούρας 3, Ναούμης 17 (3), Μπαρούχας 9, Σκαρλάτος 1, Μήτσου 5 (1), Γεωργούλας 12, Αναστασάκης 2, Πουρνάρας.
Στρατώνι (Νικολαΐδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 7 (2), Δήμου 2, Αρνίδης 3, Δεληγιάννης 11 (1), Γεωργάκης 7, Πασσαλίδης 5 (1) Φλιάτης Ι. 8, Χαντζίδης 5, Φλιάτης Γ. 6, Δασκαλόπουλος 8.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 77-62
Δεκάλεπτα: 17-14, 40-31, 58-47, 77-62
Διαιτητές: Συμεωνίδης-Τσιρτσιμάλης
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης, Καλτσούνας, Γκοντόπουλος 24 (6), Παρμακτσίδης 8, Γκογκίδης 12. Παπαδόπουλος 18, Ζησόπουλος, Σαββίδης 2, Ασημάκης 9, Χριστοδούλου, Τοπούζης, Οικονόμου 4.
Τιτάνες Παλαμά (Σερίφης): Φαλιάκης, Τριανταφύλλου 5, Αρχοντής, Γεωργαντζάς 21 (4), Παπαϊωάννου 8 (1), Ζαγάνας, Τσέλιος, Σταυρόπουλος, Αργύρης, Χουχούμης 15 (3), Γκέρος 13, Αποστολάκης.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 87-71
Δεκάλεπτα: 23-15, 42-25, 67-49, 87-71
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Ελευθεριάδης
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης 2, Γκάτζιας 11 (1), Δοξάκης, Σιώπης 5, Γαλανίδης 15 (2), Τριανταφυλλίδης 9 (1), Θεοδωρίδης, Καραμανώλης 8, Βρεττάς, Σιώμος 18, Βεργίνης 20 (2).
Πολύγυρος (Πεγιάς-Παπαδόπουλος): Λαζαρίδης, Τσιμπής 9 (1), Κοτζαγιάννης 16, Παπασαραφιανός, Τσιούντος 12 (3), Βούλγαρης, Ζεϊμπέκης 10 (2), Νουκάρης 5 (1), Πιπιλιάρης 19 (1).
ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 74-70
Δεκάλεπτα: 26-22, 40-42, 59-50, 74-70
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Φουτζήλας
Ευκαρπία (Αμοιρίδης): Ματενίδης 14 (2), Τζινόπουλος 4, Δώδος 4 (1), Κουντουρατζόγλου 18 (1), Γκουτζιομήτρος 6 (2), Κολότσιος 2, Γκαβέζος, Απιδόπουλος 6, Γκόφας, Σουτζόπουλος 15 (2), Κόκουρας 5.
Ιωνικός Ιωνίας (Μπαξεβάνης): Μητακίδης, Πρωτούλης 14 (2), Παναγιώτου 17 (1), Ψευτογκάς, Βάλλιος, Τοπουζίδης 14 (2), Μούκας 9, Σαρρής 2, Κρομμύδας 14.
Βαθμολογία (Πρεμιέρα):
1. Ανατόλια 2 (1-0)
2. Αίολος Αστακού 2 (1-0)
3. Πιερικός Αρχέλαος 2 (1-0)
4. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 2 (1-0)
5. Ευκαρπία 2 (1-0)
6. Αγρίνιο 2 (1-0)
7. Στρατώνι 1 (0-1)
8. Ιωνικός Ιωνίας 1 (0-1)
9. ΓΣΛ 1 (0-1)
10. Τιτάνες Παλαμά 1 (0-1)
11. Άργος Ορεστικό 1 (0-1)
12. Πολύγυρος 1 (0-1)
13. ΑΕΛ 0 (0-0)
14. Καστοριά (0-0)
2η αγωνιστική (11/10):
Αργος Ορεστικό-Πιερικός Αρχέλαος
Στρατώνι-Αίολος Αστακού
ΓΣ Λάρισας-Αγρίνιο
Καστοριά-ΕΑΚ Θεσσαλονίκης
Ιωνικός Ιωνίας-Ερμής Λαγκαδά
Πολύγυρος-Ευκαρπία
Τιτάνες Παλαμά-Ανατόλια ΑΣΤΑΚΟΥ – ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 86-60
Δεκάλεπτα: 18-12, 37-30, 63-41, 86-60
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός-Χουλιάρας): Μπρόζος 11 (1), Καλλισώρας 2, Μακρής 4, Παππάς 14 (4), Καλαντζής, Θανόπουλος 5 (1), Κακλαμάνος 20 (2), Κιτσούλης 12, Κατσαρές 8 (2), Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 8, Καραγιώργος
Άργος Ορεστικό (Καραδαγλίδης): Σαββίδης 9 (2), Μιχαηλίδης 5 (1), Μαυρίδης 4, Τράντας 13 (2), Κώττας 11 (1), Μανδαλάκης 17, Χατζόπουλος
ΑΓΡΙΝΙΟ-ΣΤΡΑΤΩΝΙ 63-62
Δεκάλεπτα: 24-19, 34-32, 53-47, 63-62
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Νάστος
Αγρίνιο (Μυριούνης): Μπερερής 12, Τσιρώνης 2, Παραπούρας 3, Ναούμης 17 (3), Μπαρούχας 9, Σκαρλάτος 1, Μήτσου 5 (1), Γεωργούλας 12, Αναστασάκης 2, Πουρνάρας.
Στρατώνι (Νικολαΐδης): Κολοκοτρώνης, Αμπατζάς 7 (2), Δήμου 2, Αρνίδης 3, Δεληγιάννης 11 (1), Γεωργάκης 7, Πασσαλίδης 5 (1) Φλιάτης Ι. 8, Χαντζίδης 5, Φλιάτης Γ. 6, Δασκαλόπουλος 8.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 77-62
Δεκάλεπτα: 17-14, 40-31, 58-47, 77-62
Διαιτητές: Συμεωνίδης-Τσιρτσιμάλης
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης, Καλτσούνας, Γκοντόπουλος 24 (6), Παρμακτσίδης 8, Γκογκίδης 12. Παπαδόπουλος 18, Ζησόπουλος, Σαββίδης 2, Ασημάκης 9, Χριστοδούλου, Τοπούζης, Οικονόμου 4.
Τιτάνες Παλαμά (Σερίφης): Φαλιάκης, Τριανταφύλλου 5, Αρχοντής, Γεωργαντζάς 21 (4), Παπαϊωάννου 8 (1), Ζαγάνας, Τσέλιος, Σταυρόπουλος, Αργύρης, Χουχούμης 15 (3), Γκέρος 13, Αποστολάκης.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 87-71
Δεκάλεπτα: 23-15, 42-25, 67-49, 87-71
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Ελευθεριάδης
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Ζαφειρούδης 2, Γκάτζιας 11 (1), Δοξάκης, Σιώπης 5, Γαλανίδης 15 (2), Τριανταφυλλίδης 9 (1), Θεοδωρίδης, Καραμανώλης 8, Βρεττάς, Σιώμος 18, Βεργίνης 20 (2).
Πολύγυρος (Πεγιάς-Παπαδόπουλος): Λαζαρίδης, Τσιμπής 9 (1), Κοτζαγιάννης 16, Παπασαραφιανός, Τσιούντος 12 (3), Βούλγαρης, Ζεϊμπέκης 10 (2), Νουκάρης 5 (1), Πιπιλιάρης 19 (1).
ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 74-70
Δεκάλεπτα: 26-22, 40-42, 59-50, 74-70
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Φουτζήλας
Ευκαρπία (Αμοιρίδης): Ματενίδης 14 (2), Τζινόπουλος 4, Δώδος 4 (1), Κουντουρατζόγλου 18 (1), Γκουτζιομήτρος 6 (2), Κολότσιος 2, Γκαβέζος, Απιδόπουλος 6, Γκόφας, Σουτζόπουλος 15 (2), Κόκουρας 5.
Ιωνικός Ιωνίας (Μπαξεβάνης): Μητακίδης, Πρωτούλης 14 (2), Παναγιώτου 17 (1), Ψευτογκάς, Βάλλιος, Τοπουζίδης 14 (2), Μούκας 9, Σαρρής 2, Κρομμύδας 14.
Βαθμολογία (Πρεμιέρα):
1. Ανατόλια 2 (1-0)
2. Αίολος Αστακού 2 (1-0)
3. Πιερικός Αρχέλαος 2 (1-0)
4. ΕΑΚ Θεσσαλονίκης 2 (1-0)
5. Ευκαρπία 2 (1-0)
6. Αγρίνιο 2 (1-0)
7. Στρατώνι 1 (0-1)
8. Ιωνικός Ιωνίας 1 (0-1)
9. ΓΣΛ 1 (0-1)
10. Τιτάνες Παλαμά 1 (0-1)
11. Άργος Ορεστικό 1 (0-1)
12. Πολύγυρος 1 (0-1)
13. ΑΕΛ 0 (0-0)
14. Καστοριά (0-0)
2η αγωνιστική (11/10):
Αργος Ορεστικό-Πιερικός Αρχέλαος
Στρατώνι-Αίολος Αστακού
ΓΣ Λάρισας-Αγρίνιο
Καστοριά-ΕΑΚ Θεσσαλονίκης
Ιωνικός Ιωνίας-Ερμής Λαγκαδά
Πολύγυρος-Ευκαρπία
Τιτάνες Παλαμά-Ανατόλια
– See more at: http://www.basketblog.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=149389:2015-10-04-15-17-09&catid=4:b-ethniki&Itemid=15&Itemid=15#sthash.PuV81c4y.dpuf
http://www.basketblog.gr/