Νίκη ψυχής με ανατροπή (video)

sup-panai-panthrakikos29

Με ηγέτη τον Γιώργο Θεοδωρίδη σ΄ ένα καταιγιστικό  β΄ ημίχρονο ο Παναιτωλικός ανέτρεψε το σε βάρος του   0-1 των πρώτων  45΄ και πανηγύρισε την 7η φετινή του νίκη  (3-1) κόντρα στο σκληροτράχηλο Πανθρακικό .

Το ματς είχε δυο όψεις με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά στο ματς και να αιφνιδιάζουν στο 4΄ με κεφαλιά του Εμπόου (0-1).  Είχαν πολύ καλά πρεσαρίσματα ψηλά και δυσκόλεψαν αρκετά την ανάπτυξη  των γηπεδούχων. Δημιούργησαν πολύ καλές προϋποθέσεις  να σκοράρουν ξανά καθώς οι αντεπιθέσεις τους ήταν κίνδυνος – θάνατος. Ο Παναιτωλικός ήταν μπλοκαρισμένος και μονό με κάποια ατομική ενεργεία θα μπορούσαν να τρυπήσουν την καλοστημένη άμυνα των παικτών του Άκη Μάντζιου.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση του Παναιτωλικού ήταν καθολική όμως με εξαίρεση την πολύ καλή ευκαιρία του Γκόλια στο 42΄όταν  ο  υψηλόσωμος Σέρεμετ   έδιωξε το πλασέ του αμυντικού των γηπεδούχων η υπεροχή και η κατοχή της μπάλας δεν καρποφόρησαν για τους κίτρινους.

Στην επανάληψη  η πίεση των παικτών του Μάκη Χάβου ξεκίνησε νωρίς και οι ρόλοι  αντιστράφηκαν όσον αφορά τα γκολ.   Στο 52΄ο Γιώργος Θεοδωρίδης με ξερό σουτ ήξω από την περιοχή βρήκε την λύση (1-1)και έφερε ξανά την ψυχολογία στο μέρος της ομάδας του.   Οι αλλαγές  που έγιναν (Νταλμά, Γοδόι, Μπόγιοβιτς)  έδωσαν ακομη μεγαλύτερη επιθετικότητα και σιγουριά στους γηπεδούχους που κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή με ένα ακομη γκολ του Θεοδωρίδη με εντυπωσιακό σουτ  έξω από την περιοχή στο 83΄.  Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νταλμά στις καθυστερήσεις του αγώνα (3-1)  με ατομική προσπάθεια   και σουτ που ξόρκισε οριστικά το “φάντασμα”  του Σέρεμετ που ήταν ανίκητος μέχρι σήμερα το απόγευμα με οποίες πρώην   ομάδες του αντιμετώπιζε τον Παναιτωλικό.

Την ανωτερότητα και το δίκαιο της επικράτησης των Αγρινιωτών επιβεβαιώνουν και οι αριθμοί του ματς. Ο Παναιτωλικός είχε 21 τελικές προσπάθειες έναντι  7 των αντιπάλων του, κέρδισε 11 κόρνερ και οι φιλοξενούμενοι μόλις 3, ενώ τα  σουτ ήταν 18 έναντι τεσσάρων  (4 )

Σημαντικό ρόλο στην ανατροπή και στην νίκη του Παναιτωλικού έπαιξε και ο κόσμος του που σε όλη την διάρκεια του ματς ακομη και όταν αυτό δεν είχε την εξέλιξη που ήθελε στάθηκε κοντά στην ομάδα του.

Ο Παναιτωλικός έφτασε πλέον τους 27 βαθμούς δείχνει να εδραιώνεται στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας , ενώ υπερκάλυψε και την ήττα  του στην Κομοτηνή (2-1)  σε πιθανή ισοβάθμια με τον σημερινό του αντίπαλο για μια καλύτερη θέση στην τελική βαθμολογία.