Νίκη πρωτιάς (video)

sdgjfgjdfjΚορυφή έπιασε με την δεύτερη μέρα των play offs ο Παναιτωλικός. Η νίκη 2-0 επί του Ηρακλή σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο ντέρμπι του Βόλου τον φέρνει ξανά την θέση του οδηγού, ενώ περιμένει την Κυριακή τον συγκάτοικό του Ολυμπιακό  με στόχο την νίκη που θα σημάνει και την μισή άνοδο.

Ο Παναιτωλικός “θυμωμένος” από τον τρόπο και τον χρόνο που έχασε την νίκη μέσα από τα χέρια του στο προηγούμενο ματς ήταν εντυπωσιακός , ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος, έβγαλε πάθος , δύναμη και ενθουσιασμό στις ενέργειές του και το σκορ του ημιχρόνου ήταν φτωχό γι΄αυτόν. Στην επανάληψη πρόσεξε την άμυνά της η ομάδα του Αγρινίου, έδωσε χώρο στον αντίπαλο, έπαιξε έξυπνα και με τον χρόνο και με εξαίρεση την ευκαιρία του Ουκάρ στο 62΄, δεν απειλήθηκε. Το τέταρτο συνεχόμενο γκολ του Καμαρά στο 93΄ ήταν το κερασάκι στην τούρτα των γηπεδούχων. Συγκλονιστική για ένα ακόμη παιχνίδι η παρουσία του κόσμου που στάθηκε στο πλευρό της ομάδας και την βοήθησε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Δεν υπάρχουν παίχτες που να υστέρησαν για τον Παναιτωλικό , αφού όλοι ήταν συγκλονιστικοί. Η κόκκινη κάρτα του Μελισσά δεν του επιτρέπει να είναι στην διάθεση του Παναιτωλικού στο Κυριακάτικο ντέρμπι με τον Βόλο . Ήταν κάτι που το επιδίωξε για να γλιτώσει τις δυο αγωνιστικές . Παναιτωλικός και Ολυμπιακός Βόλου μετά τις δυο πρώτες αγωνιστικές είναι οι ομάδες που ξεχωρίζουν , αλλά και ταυτόχρονα δείχνουν να ξεφεύγουν στην βαθμολογία.  Τα μεταξύ τους ματς θα κρίνουν κατά πολύ την υπόθεση της πρώτης θέσης.

Ο Παναιτωλικός που έχει   να χάσει 22 αγωνιστικές έχει πετύχει ένα μικρό θαύμα ανατρέποντας την εις βάρος του κατάσταση, όπως αυτή είχε θεωρηθεί λίγο πριν το τέλος του πρώτου γύρου. Το γεγονός ότι διεκδικεί μετά το μαραθώνιο του πρωταθλήματος σε έξτρα  αγώνες την άνοδο  αναδεικνύει την μεγάλη προσπάθεια που έχει καταβληθεί από όλους. Σε δέκα μέρες θα ξέρουμε και το αποτέλεσμα της προσπάθειας. Ότι κι αν γίνει όμως η ομάδα αξίζει το χειροκρότημα και τον θαυμασμό όλων για την μεταμόρφωση που παρουσιάζει.