Αθλητισμός

Νίκη – πρόκριση για τον Νέο Αμφίλοχο στο Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδας

amfiloxos-mikroi-1

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι με πλούσιο θεάμα και πολλά γκολ ο Νέος Αμφίλοχος, καλύτερος ειδικά στο Β ημίχρονο και στην παράταση, πήρε την νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδος στην παράταση με σκορ 2-4 (2-2 καν. αγώνας ) από την πολύ καλή ομάδα του θριάμβου Σερβιανών που από την νέα χρονιά θα αγωνίζεται στα σαλόνια της Γ’ Εθνικής.
amfiloxos-mikroi-2Το σκορ άνοιξε 1-0 για τον θρίαμβο στο 33′ ο Τσιαφίτσας με πλασέ.
Στο 50′ ο Χριστογιάννης ισοφάρισε για τον Νέο Αμφίλοχο σε 1-1 με δυνατό σουτ.
Στο 57′ ο Τσούνης που πέτυχε χαρτ τρικ με κεφαλιά σημειώνει το 1-2 και λίγα λεπτά αργότερα ο Ρηστάνης ισοφαρίζει σε 2-2 και με αυτό το τελικό σκορ. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου εκεί σφάγισε την μεγάλη νίκη πρόκριση ο Αποστόλης Τσούνης με 2 γκολ. Αρχικά στο 94′ με εκπληκτικό σουτ νικάει τον Κυρικλίδη και στο φινάλε της αναμέτρησης 120′ με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το τελικό σκορ 2-4
Την νίκη πρόκριση οι ποδοσφαιριστές του Νέου Αμφιλόχου την αφιερώνουν στον προπονητή Θεόδωρο Παπαχρήστο, που απουσίαζε λόγω ίωσης από τον πάγκο και χρέη προπονητή ανέλαβε ο βοηθός Ηρακλής Στασινός.
amfiloxos-mikroi-3Θρίαμβος Σερβιανών: Κυρικλίδης, Μπάλλας, Κομπίλας, Τζίμας,
Βραχνός, Γιάκος (95′ Βύζας), Σκούφης, Τσιαφίτσας (65′ Μουζακίτης), Ρηστάνης (78′ Αλεξίου), Ηλίας, Διαμαντόπουλος

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς
Νέος Αμφίλοχος (Ηρ. Στασινός): Ρόκκος, Κωστακιώτης (46′ Κολοβάκης), Χριστογιάννης, Κοκώνης, Μαλής, Ζωτάι (88′ Λίλα),Τσιούνης, Κούσης (69′ Νικολογιάννης), Τόσκα (46′ Δράκος), Νάκος, Λαγοπάτης