Νίκη για την ΓΕΑ στην Πτολεμαϊδα (73-74)

gea-mpasket-2017-18

Η Γ.Ε.Αγρινίου έμεινε ζωντανή στην μάχη της παραμονής στην Γ Εθνική επικρατώντας μετά απο ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση στην Πτολεμαϊδα με 73-74. Παρά την κάκιστη διαιτησία (για την οποία οι άνθρωποι του Αγρινίου είναι διατεθειμένοι να στείλουν στην ΚΕΔ dvd) οι παίκτες του Σωτήρη Φαράντου άντεξαν και πέτυχαν την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της ΓΕΑ στην Γ Εθνική. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με 12-2.

Το time out του Φαράντου αφύπνισε τους παίκτες της ΓΕΑ που με σερί 2-18 πέρασαν μπροστά και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενη με 18-23 με κορυφαίο τον Μπόσμο. Οι δυο ομάδες στην δεύτερη περίοδο πηγαίνανε χέρι- χέρι ώσπου στο 31-30 η ΓΕΑ κάνει ένα ξέσπασμα και με 0-9 σερί πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 31-39 με τον Βασιλείου να αντικαθιστά επάξια τον Μπόσμο κάτω απο το καλάθι. Στο δεύτερο ημίχρονο τα αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα των διαιτητών αποσυντόνισαν την ομάδα της ΓΕΑ. Η Πτολεμαϊδα πέρασε μπροστά με 62-53 4 λεπτά πριν το τέλος με τον Δάρλα να μειώνει με τρίποντο σε 62-56. Σιγα σιγά η ΓΕΑ ροκανίζει την διαφορά αλλά η Πτολεμαϊδα έχει το πάνω χέρι και φτάνει να προηγείτε με 65-62 επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον κόσμο να έχει μπει στην εξίσωση μιας και επιστρατεύτηκαν μέχρι και… βουβουζέλες.
Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς
Η ΓΕΑ επιστρέφει μετά το time out και ο Σταμουλάκης κερδίζει φάουλ στο τρίποντο από τον Κλασίδη και το δικαίωμα για τρεις βολές. 3/3 και η ΓΕΑ ισοφαρίζει το ματς και όλα θα κρίνονταν στην παράταση. Στην Παράταση η Πτολεμαϊδα ξεφεύγει με τέσσερις πόντους πάλι όμως η ΓΕΑ μειώνει στην διαφορά στο πόντο 73-72. Οι γηπεδούχοι έχουν 0/4 βολές και ο Μπαρούχας με καλάθι στα 6 δεύτερόλεπτα δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Αγρινίου. Τελευταία επίθεση για τους γηπεδούχους οι οποίοι όμως χάνουν την μπάλα με τον Πανίδη. Οι παίκτες της ΓΕΑ την κλέβουν και το ματς τελειώνει μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς απο τους παίκτες της ομάδας του Αγρινίου. Απο τους νικητές ο Σταμουλάκης είχε 21 πόντους με 4 τρίποντα ενώ ο Μπαρούχας σημείωσε 19 και ο Μπόσμος 11. Απο την Πτολεμαϊδα ο Σαρρής είχε 18 και ο Σαχπατζίδης 12 ενώ ο Αθανασίαδης σημείωσε 10.

Διαιτητές: Λουλουδιάδης- Τζιοπάνος

Δεκάλεπτα:Α:18-23 Β:13-16 Γ:23-12 Δ:11-14 Π:08-09

Α.Π.Σ. Πτολεμαϊδας(Κυράτζης): Κλασίδης 13(2), Σέντης, Καλομενίδης 9(1), Μαστοδημήτρης 2, Νεοφυτίδης 1, Τσολάκης 5(1), Σαχπατζίδης 12(2), Πανίδης 3, Πουτούκης, Αθανασιάδης 10, Σαρρής 18, Ναιπλής

Γ.Ε.Αγρινίου(Φαράντος): Ντάλας, Αυφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 21(4), Μπεκατώρος 7(1), Μπαρούχα 19(2), Σαπλαούρας, Μπόσμος 11, Δάρλας 8(2), Βασιλείου 8, Βούλγαρης