Νίκη για τη ΓΕΑ Αγρινίου με την Δόξα Άρτας (81-59)

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Γ.Ε.Αγρινίου που επικράτησε της Δόξας Άρτας με 81-59.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-11 στην αρχή της αναμέτρησης απο την Δόξα που μπήκε με πιεστική άμυνα και ενθουσιασμό στην αναμέτρηση.

Το time out του Σωτήρη Φαράντου αφύπνισε τους παίκτες της ομάδας του Αγρινίου που έτρεξαν το δικό τους σερί και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 21-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γ.Ε.Α πήρε μια διαφορά εννέα πόντων αλλά η Δόξα επέστρεψε για να κλείσει το ημίχρονο με 33-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα άλλαξαν με την ομάδα του Αγρινίου να πιέζει στην άμυνα και να εκμεταλλεύεται τα πλεονεκτήματα που είχε στην επίθεση κυρίως με τον Βασιλείου.

Η Δόξα ανέβασε την άμυνα της ψηλά αλλά εν τέλει η ομάδα του Αγρινίου με τους Φωτιάδη, Γεωργούλας και την πολύτιμη βοήθεια των Σούρλα, Δάρλα και Λειβαδά βρήκε τις λύσεις και έφτασε στο τελικό 81-59. Απο τους νικητές κορυφαίος ο Βασιλείου με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ οι Γεωργούλας και Φωτιάδης είχαν απο 15 και ο Λειβαδάς 11.

Από την Δόξα που είχε και αυτή απουσίες ο Μουκάι ήταν πολυ καλός με 14 πόντους και 4 τρίποντα και ο Μιχάλης με 12.

Οι δηλώσεις του προπονητή της Γ.Ε.Αγρινίου Σωτήρη Φαράντου μετά την λήξη του αγώνα:

” Παίζαμε με μια ομάδα που αν την υποτιμήσεις μπορεί να σου κάνει την ζημιά και το έδειξε και σήμερα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Η εβδομάδα για εμάς προπονητικά δεν ήταν καλή καθώς είχαμε τους τραυματισμούς των Σταμουλάκη και Γεωργούλα με τον πρώτο ουσιαστικά να μην ξεπερνάει ποτέ το πρόβλημα στο χέρι ενώ ο Γεωργούλας υπερέβαλε εαυτόν για να αγωνιστεί.

Παρόλα αυτά στο δεύτερο μέρος βρήκαμε τις λύσεις και καταφέραμε να φτάσουμε στην νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου και συνεχίζουμε την πορεία μας ελπίζοντας ότι οι τραυματισμοί σύντομα θα τελειώσουν και θα μπορέσουμε να υπολογίζουμε σε όλα τα παιδιά.

Θετικό στοιχείο για εμάς η παρουσία του Βασίλη Μπόσμου στην 12αδα μετά από 10 μήνες άσχετα αν δεν αγωνίστηκε.Συγχαρητήρια για την προσπάθεια στην ομάδα της Δόξας Άρτας και εύχομαι καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.”

Δεκάλεπτα Α:21-16 Β:12-13 Γ:24-18 Δ:24-12

Γ.Ε.Αγρινίου(Φαράντος-Καρατσώρης): Ντάλας 3(1), Τσάνος, Φωτιάδης 15(1), Σταμουλάκης, Σούρλας 8(2), Δάρλας 7, Κρέλιας, Λειβαδάς 11(1), Μπόσμος, Γεωργούλας 15 (2), Ξανθόπουλος, Βασιλείου 22 (13 ριμπάουντ)

Δοξα Αρτας(Κιφοκέρης-Μάνθας): Κωστούλας 6(1), Ζαγαλίκης 6(1), Γκανιάτσας, Πρίτζιος 2, Κολώνας 5(1), Μουκάι 14(4), Πετρέκας, Μιχάλης 12, Τσιτσικάς 6, Μάνδαλος, Τρίμπος 5(1), Βασιλείου 3(1)