Νίκη ανόδου στην Φυλή

Untitled-1

Καθιερώνεται στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος ο Παναιτωλικός μετά την νίκη του στην Φυλή επί Θρασύβουλου (1-3) και βλέπει να πλησιάζει στον στόχο του .

Βασικό του όπλο σε ένα ακομη ματς ήταν η δυνατή του επίθεση, η οποία είναι με διαφορά η καλύτερη στην κατηγορία , με κύριο εκφραστή τον Μιλαν Μπογιοβιτς που ο Παναιτωλικός στο πρόσωπο του δείχνει να έχει βρει πραγματικά ένα σπουδαίο λαχείο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι με την έναρξη του αγώνα και προηγήθηκαν σχετικά νωρίς μόλις στο 5΄ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μπόγιοβιτς. Ο Θρασύβουλος σιγά –σιγά ανέβασε την απόδοση του και έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Βασιλείου στο 30΄ με εντυπωσιακό σουτ . Λίγο νωρίτερα ο Στεφανάκος είχε δυο καλές επεμβάσεις σε ισάριθμα φάουλ των γηπεδούχων . Στο 37΄οι παίκτες του Μάκη Χαβου πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ όταν ο Μουμιν εκτέλεσε κόρνερ και ο Κούσας με προβολή έκανε το 1-2 παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή.

Στην έναρξη της επανάληψης ο Καμαρά είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 47΄, αλλά ο Μπογιοβιτς στο 64΄ με τέλειο πλασέ (1-3) έβαλε τέλος στην αγωνία των πολυάριθμων οπαδών του που ήταν στο γήπεδο.

Πολύ καλή η επανεμφάνιση του Μιχάλη Μπακάκη στην αρχική 11αδα του Παναιτωλικού που έδειξε πως θα έχει

σημαντικό ρόλο όχι μόνο φέτος ,αλλά και την νέα περίοδο στην ομάδα στην μεγάλη κατηγορία.

panai

Η νίκη της Αγρινιωτικης ομάδας έρχεται σε ένα καθοριστικό σημείο του πρωταθλήματος 6 αγωνιστικές πριν το φινάλε του μαραθωνίου της football league και πλέον ανήκει στα μεγάλα φαβορί για την απευθείας άνοδο.

Η νίκη των φιλοξενούμενων παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστούμε τις πολλές απουσίες βασικών παικτών που είχε η ομάδα του Αγρινίου .

Ο βασικός στόχος πλέον είναι να νικήσει την Τέταρτη στο Αγρίνιο την αποδεκατισμένη Νίκη Βόλου και να κρατήσει την θέση του στην βαθμολόγια . Ακολουθεί μια μακρά περίοδος χωρίς αγωνιστική δράση για τον Παναιτωλικό , αφού έχει το ρεπό του και στην συνέχεια υπάρχει η διακοπή του Πάσχα.

Στον Παναιτωλικό θεωρούν και πιστεύουν ότι με βάση το υπόλοιπο πρόγραμμα του πρωταθλήματος στην ομάδα θα φτάσουν άλλες τέσσερεις νίκες μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος για να τερματίσουν στις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, αρχής γινόμενης από την ερχόμενη Τέταρτη.

Η ανοδική πορεία για τους κυανοκιτρινους συνεχίζεται και έφτασαν αισίως τα 13 ματς χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα.