Νίκη ανάσα για Λεβαδειακό, 1-0 τον Παναιτωλικό

Στο παιχνίδι «do or die» για το μέλλον του στην κατηγορία ο Λεβαδειακός φώναξε «παρών» και το απόγευμα της Κυριακής (17/2) νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό.

Η ομάδα της Βοιωτίας επέστρεψε στις επιτυχίες, με αυστηρό πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Παπαπέτρου στο ξεκίνημα του β’ μέρους, έπειτα από τρία παιχνίδια (ήττες από Ατρόμητο και ΑΕΚ, ισοπαλία με Παναθηναϊκό) και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τον ΟΦΗ που βρίσκεται στη ζώνη του μπαράζ και παίζει τη Δευτέρα (18/2) με τη Λαμία.

Ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε αγνώριστος, απείλησε λίγες φορές και έχασε έδαφος στο κυνήγι της πέμπτης θέσης.

Ο Παναιτωλικός την κατοχή, ο Λεβαδειακός τις φάσεις

Στο α’ ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν ποδόσφαιρο αξιώσεων και το ποδόσφαιρο που παίχτηκε θα ξεχαστεί γρήγορα.

Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή (52%-48%), ωστόσο αυτή ήταν ανούσια και ο Λεβαδειακός είχε τις περισσότερες τελικές προσπάθειες (4-2) και τη σημαντικότερη φάση του α’ ημιχρόνου στο 41’ με την προβολή του Μαρκόβσκι και την κόντρα του Μιχάι.

Είναι χαρακτηριστικό της μέτριας εμφάνισης των φιλοξενούμενων το γεγονός ότι οι δύο τελικές προσπάθειες έγιναν στο πρώτο 10λεπτο και συγκεκριμένα στο 2’ με τον Γουίλιαν Μπαρμπόσα και στο 10’ με το σουτ του Γκούγκα. Η απουσία του Μάζουρεκ (δεύτερος σκόρερ της ομάδας με 5 γκολ) που είχε μείνει στον πάγκο ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή ενώ στο 45’ έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού και ο «κανονιέρης» της ομάδας, Μοράρ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν στο 25’ με τον Στανόγεβιτς, στο 27’ με τον Μαρκόβσκι, και στο 43’ με τον Στανόγεβιτς.

Το σκηνικό στο β’ μέρος

Οι φιλοξενούμενοι στο β’ μέρος συνέχισαν την μέτρια εμφάνιση τους, ακόμη και μετά την (καθυστερημένη) είσοδο του Μάζουρεκ στο 71’ και απείλησαν ελάχιστα, συγκεκριμένα μόνο μία φορά, στη φάση του 90’.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο είχαν τον έλεγχο αλλά ευτύχησαν να προηγηθούν με το αυστηρό πέναλτι που έδωσε ο Παπαπέτρου στην διεκδίκηση του Μαρκόβσκι με τον Άργκους. Ο Τσαμπούρης δεν αστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Βοιωτίας η οποία το διατήρησε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ
2’
Ατομική προσπάθεια από τον Μπαρμπόσα, από δεξιά, σουτάρει χλιαρά και μπλοκάρει εύκολα ο Μπάγιτς
10′
Διαγώνιο σουτ του Γκούγκα μέσα από την περιοχή του Λεβαδιακού και δεξιά, η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ.
19′
Προσπάθεια του Σαβαντογκό από δεξιά, αλλά η σέντρα του είναι τραγική και φεύγει ψηλά άουτ.
25′
Ο Στανόγεβιτς λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, σούταρε αλλά ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε
27′
Σέντρα του Ντιόγκο από αριστερά, κεφαλιά του Μαρκόβσκι, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά άουτ.
31′
Σέντρα του Τσαμπούρη από δεξιά, με σιγουριά στην έξοδο ο Γιαννακόπουλος μπλοκάρει
41′
Στην αντεπίθεση, η σέντρα που έγινε από τα δεξιά από τον Σαβαντογκό, ο Μαρκόβσκι έπιασε το πλασέ, ο Μιχάι έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε κόρνερ από το αριστερό δοκάρι.
43’
Σέντρα από δεξιά, αποκρούουν οι αμυντικοί του Παναιτωλικού, σουτ του Στανόγεβιτς έξω από την περιοχή και δεξιά, χωρίς δύναμη η μπάλα πέρασε άουτ από το αριστερό δοκάρι
53’
Σέντρα του Νανγκίς από αριστερά, μέσα στην περιοχή ο Μαρκόβσκι σε διεκδίκηση με τον Άργκους, πέφτει, ο διαιτητής με καθυστέρηση δείχνει πέναλτι. Ο Τσαμπούρης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
64′
Κόρνερ του Στανόγεβιτς, η μπάλα έφτασε στον Αντιλέχου στη γραμμή της μικρής περιοχή, αυτός σούταρε δυνατά αλλά το πλασέ του έφυγε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Παναιτωλικού.
71′
Επικίνδυνη σέντρα του Νανγκίς από αριστερά, ο Άργκους την τελευταία στιγμή πρόλαβε τον Σαβαντογκό πριν αυτός γίνει απειλητικός για την εστία του Παναιτωλικού.
76′
Υποψία ευκαιρίας έπειτα από ώρα για τον Παναιτωλικό. Ωραία πάσα του Λουσέρο για τον Τσοκάνη, όμως ο Μπάγιτς βγαίνει στην έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα.
90′
Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Σέντρα του Μπαρμπόσα από αριστερά, η μπάλα περνάει απ’ όλους, συρτή σέντρα του Μανά από δεξιά, και πλασέ του Μάζουρεκ από κοντινή θέση φεύγει μόλις άουτ