Nίκες για Χ. Τρικούπη και ΑΛΦΑ 93

spo-mpala-basketΟ Χ. Τρικούπης πέτυχε νικη στην έδρα του σήμερα με το Αιτωλικό, όπως επίσης και η ΑΛΦΑ 93 με το Νεοχώρι. Οι αγώνες του ΠΑΣ Ναυπάκτου και της ΓΕΑ θα πραγματοποιηθούν αύριο.

Νότιος όμιλος

Χαρίλαος Τρικούπης- Αιτωλικό 92-50

Ο Χαρίλαος Τρικούπης επικράτησε εύκολα της ομάδας του Αιτωλικού και έκανε το 11/11. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική μιας και είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με είκοσι τρείς πόντους διαφορά 38-15 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο είχε τελειώσει 25-9. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε και οι δυο ομάδες αύξησαν την επιθετική τους συγκομιδή με τον Τρικούπη να είναι εμφανώς καλύτερος και φτάνοντας στην εύκολη νίκη με σαράντα δυο πόντους διαφορά 92-50. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπερερής με 22 πόντους και ο Ιωάννου με 16. Από το Αιτωλικό ο Γρατσινόπουλος είχε 18 πόντους και ο Μπανάρας 10.

Δεκάλεπτα: Α:25-9 Β:17-6 Γ:26-21 Δ:24-14

Τρικούπης(Μούτσιος): Ιωάννου 16(3), Μπερερής 22, Καρβέλης 8(2), Κιουτσούκαλης 6, Καραντινός 8(2), Μπαρούχας 12(2), Δημητρόπουλος 7, Μπιτίνης 6, Πουρνάρας 5, Τσαπατώρης 2, Μπάλλας

Αιτωλικό(Φαράντος): Κυριαζής 3, Κοτσόργιος 6, Κουφός 2, Γρατσινόπουλος 18, Μπανάρας 10(1), Λαχανάς 2, Λειβαδάς, Καστανάς, Κοργιαλός, Γεωργούλας 9(1)

Γ.Ο.Αμφιλοχίας- Πύρρος Αρταίων 55-49

Μεγάλη νίκη για την Αμφιλοχία στην παράταση επί του Πύρρου Αρταίων με 55-49  σε ένα παιχνίδι που στιγματίστκε απο πολύ σοβαρά επεισόδια μετά την λήξη του αγώνα. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό ως προς την εξέλιξη του αν και οχι τόσο καλό ποιοτικά. Η Αμφιλοχία προηγήθηκε με 22-17 στο ημίχρονο αλλά ο Πύρρος Αρταίων αντέδρασε και μείωσε την διαφορά αρχικά στους τρείς 34-31 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 44-44 για να οδηγηθεί το ματς στην πεντάλεπτη παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι πιο εύστοχοι στις κρίσιμες στιγμές πήραν την νίκη με 55-49. Μετά το τέλος της παράτασης υπήρξε συμπλοκή φιλάθλων που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τον προπονητή του Πύρρου Κωσταπαππά. Οι παίκτες του Πύρρου μπήκαν μπροστά  και υπήρξε στη συνέχεια συμπλοκή ανάμεσα στους παίκτες του Πύρρου και σε παίκτες και φιλάθλους της Αμφιλοχίας.Αστυνομία δεν υπήρχε στο γήπεδο και η κατάσταση εκτονώθηκε με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.Οι διαιτητές κράτησαν το δελτίο του Νο 8 του ΓΟΑ(Κοντοπάνος) και των Νο 10-22-14 από τον ΠΥΡΡΟ(Αναγνώστου Γ,Ζώτος Π,Αναγνώστου Δ). Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κοντοπάνος που σημείωσε 18 πόντους και 4 τρίποντα ενώ από τον Πύρρο ο Βάσιος είχε 11.

Δεκάλεπτα Α: 14-13 Β:08-04 Γ:12-14 Δ: 10-13 Π: 11-05

Αμφιλοχία: (Σταμούλης Σ): Τσουγκρής, Τσεκούρας 12(2), Μήλης 9(1), Μπότσαρης 7(1), Κοντοπάνος 18(4), Βλάχος 2, Λιάπης 2, Διγώνης, Καρακώστας, Διαμάντης.

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς Γ): Χαμαλίδης Σ, Χάρος Α 5(1), Πέτσας Π 6, Μπαρκούζος Η 3(1), Γκανάρας Β, Αναγνώστου Γ 6, Οικονομίδης Π 8(2), Βάσιος Θ 11, Ζώτος Π, Αναγνώστου Δ, Δημητρίου Γ 4.

ΑΛΦΑ – Αχιλλέας Νεοχωρίου 84-62

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του ΑΛΦΑ καθάρισε το παιχνίδι με αντίπαλο τον Αχιλλέα και έφτασε εν τέλει σε μια εύκολη νίκη με 84-62. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-19 με τους Γεωργάκη και Μπόσμο να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Ο ΑΛΦΑ αντέδρασε και με τους Τάγκα, Κωστακιώτη και Βατίστα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 36-36 σκορ που έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και με ένα επιμέρους σερί 30-10 καθάρισαν το παιχνίδι μιας και το σκορ έφτασε στο 66-46. Τυπική διαδικασία τα τελευταία δέκα λεπτά με την ομάδα της ΑΛΦΑ να κάνουν την παρθενική τους εμφάνιση σε παιχνίδι της ανδρικής ομάδας δυο παιδιά των ακαδημιών ( γεννημένα το 2002) που προπονούνται υπό τις οδηγίες του Ντίνου Καραπιπέρη οι Παπαχρήστος και Χρήστου. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Βατίστας, Τάγκας και Κωστακιώτης αμφότεροι από 16 πόντους ενώ από τον Αχιλλέα ο Γεωργάκης είχε 23 και ο Μπόσμος 19.

Δεκάλεπτα: Α: 10-19 Β:26-17 Γ:30-10 Δ:18-16

ΑΛΦΑ(Σταυρόπουλος): Στραβοδήμος 9, Διαμάντης 6, Τάγκας 16(3), Σωτηρόπουλος 6(2), Σταυρόπουλος, Βατίστας 16(3), Παπαχρήστος, Κωστακιώτης 16(3), Μήλος 3, Μακρής 3, Στεφανάτος 9(3), Χρήστου

Αχιλλέας: Κατσίμπρας 4, Θεοδώρυ 9, Γεωργάκης 23(1), Αρχιμανδρίτης 7, Μπόσμος 19, Σιούτας, Λίλης, Οικονόμου, Ρούσης

Βόρειος όμιλος

Δυναμό Κιάφας- Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων 64-76

Ο Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων συνέχισε την αήττητη πορεία του επικρατώντας της συμπολίτισσας Δυναμό Κιάφας με 64-76. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 35-43 χάρη στην πολύ καλή απόδοση του Μπαρτζώκα κάτω από το καλάθι. Η αξιόμαχη ομάδα της Κιάφας δεν παράτησε τα όπλα και μείωσε χάρη στην πολυφωνία της στην επίθεση στου επτά πόντους με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα σε 46-53. Στα τελευταία δέκα λεπτά όμως ο Α.Γ.Σ.Ι. ανέβασε την απόδοση του στην επίθεση και εν τέλει πήρε μια δίκαια αλλά όχι εύκολη νίκη με 64-76. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπαρτζώκας με 18 πόντους ενώ 15 είχε ο Μάκης και 13 ο Μάντζιος ενώ οι Φίλιος και Κοττίκας σταμάτησαν στους 10 έχοντας από δυο τρίποντα έκαστος. Από την Δυναμό ο Μιχαήλ σημείωσε 13 ενώ οι Σπύρου, Τσουμάνης και Εξαρχόπουλος σημείωσαν από 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: Α:17-21 Β:18-22 Γ:11-10 Δ:18-25

Δυναμό Κιάφας: Μιχαήλ 13(2), Πανταζής 6(2), Τσουκανέλης, Οικονομίδης, Αντωνίου 2, Δάλλας, Νταφόπουλος, Τζοβάρας 9(1), Σπύρου 10 (2), Τσουμάνης 10, Εξαρχόπουλος 10(1)

Α.Γ.Σ.Ι. (Παππάς): Κοττίκας 10(2), Γεωργίου, Κοντός 4, Μπαζάκας, Βαγγέλης 2, Πάτρας 4, Μάκης 15, Μάντζιος 13, Κιμισχίδης, Φίλιος 10(2), Μπαρτζώκας 18

Παραμυθιά- Φαίακας Κέρκυρας 52-56

Μεγάλη νίκη για τον Φαίακα Κέρκυρα μέσα στην Παραμυθιά με ήρωα τον νεαρό Κουλούρη. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με κορυφαίο τον Μαρλά προηγήθηκαν με 13-19. Η δεύτερη περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που με ένα επιμέρους σερί 26-08 προηγήθηκαν με 39-27. Ίδια εικόνα με διαφορετικούς πρωταγωνιστές στην τρίτη περίοδο. Ο Φαίακας έβαλε απαγορευτικό στο καλάθι του και υποχρέωσε τους παίκτες της Παραμυθιάς να σκοράρουν μόλις τρείς πόντους, και με τους δέκα έξι πόντους που σημείωσαν ανέτρεψαν τα δεδομένα του αγώνα προηγούμενοι με 42-43. Στην τελευταία περίοδο έγινε μάχη με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο. Στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 51-51 ο Κουλούρης ευστόχησε στο τρίποντο που έδωσε στους Φαίακες προβάδισμα τριών πόντων 51-54, σε συνδυασμό με την 1/4 των γηπεδούχων πήραν την μεγάλη νίκη με 52-56. Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ο Μαρλάς με 25 πόντους ενώ 11 είχε ο Γιώργος. Από την Παραμυθιά ο Χάϊδος σημείωσε 11 ενώ ο Χαντέλης είχε 10.

Δεκάλεπτα: Α:13-19 Β:26-08 Γ:03-16 Δ:10-13

Παραμυθιά(Πάνου): Ντούσκος 3(1), Σταύρου 2, Χάϊδος 11(1), Σπυρίκος 8(2), Μακρής, Μπάμπος 4, Συνοδινός 2, Χαντέλης 10(2), Τάσης 8, Τριάντης 3, Χόβολος 1, Αθανασίου

Φαίακας(Παπαϊωάννου): Λινοσπόρης, Κοκαβέση 2, Μαρλάς 25, Κουλούρης 3(1), Δημάκος, Κόντης 2, Στεργίου 7(1), Γιώργος 11, Ντουβάρας, Βασιλείου, Γιοχαλής, Θεόδοτος 6