sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Ναυάγιο- Δε θέλουμε αυτόν τον Παναιτωλικό!

Διασύρθηκε από τον Ολυμπιακό 0-5

Χωρίς το βαθμολογικό άγχος οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο σ’ ένα σχεδόν γεμάτο γήπεδο με φιλάθλους και των δύο ομάδων, σε μία όντως πολιτισμένη ατμόσφαιρα.

Ο Παναιτωλικός αρκετά πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, αλλά και μακριά από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού θέλησε να παίξει καλό ποδόσφαιρο απέναντι σ’ ένα αντίπαλο τον οποίο δες έχει νικήσει ποτέ στις 17 μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Το δοκάρι στο 6΄ του στέρησε το γκολ, δέχτηκε τρία λεπτά αργότερα ένα αστείο γκολ και όταν ο Παναιτωλικός είναι πίσω στο σκορ πολύ σπάνια γυρίζει το ματς. Πόσο μάλλον όταν απουσιάζουν οι δύο βασικοί στόπερ, ενώ τραυματίστηκε και ο κατά ανάγκην στόπερ Τσοκάνης.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τον Παναιτωλικό. Ήταν η χειρότερη εμφάνιση του στο φετινό πρωτάθλημα καθώς δέχτηκε τη πιο βαριά ήττα και μάλιστα εντός έδρας. Η Αγρινιώτικη ομάδα ναυάγησε στην επανάληψη και απογοήτευσε τους πολυάριθμους φίλους της που φώναζαν « δεν θέλουμε αυτόν τον Παναιτωλικό». Πράγματι έτσι είναι, δεν θέλουμε αυτόν τον Παναιτωλικό, που διασύρεται, που ταπεινώνεται που ναυαγεί που γίνεται έρμαιο των αντιπάλων του, ας είναι και μεγάλοι.

Η διάταξη του Παναιτωλικού

Με πάρα πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του ο Παναιτωλικός σε σχέση με το παιχνίδι με την ΑΕΚ.  Κάτω από τα  δοκάρια ο Κυριακίδης, δεξιά ο Λίαβας, αριστεά ο Αμαράλ, στο κέντρο της άμυνας ο Τσοκάνης και Μαλής. Στον άξονα οι Λουσέρο και Πάολο,  ο Τσιγγάρας μπροστά από τα στόπερ, στις πτέρυγες ο Μανά με τον Ντίας, στην κορυφή της επίθεσης ο  Μάζουρεκ.

Ο Τρ Δέλλας επέλεξε ένα ευέλικτο και νεανικό σχήμα, προφανώς να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις αλλά και να δώσει ευκαιρίες σε νεαρούς παίχτες προερχόμενους από την Κ20. Έτσι άφησε έξω τον Μπαϊροβιτς και στη θέση του τον Μάζουρεκ τον οποίο μετέφερε από τη θέση του επιτελικού χαφ. Επίσης έμεινε έξω ο Μαρινάκης και στη θέση προτιμήθηκε ο Λιάβας, ενώ ο Τσοκάνης πήγε δίπλα στον Μαλή (ελέω απουσιών του Μιχάι και Άργκους) και στη θέση του στα χαφ ο Τσιγγάρας.

Η αναγκαστική αλλαγή του Τσοκάνη λόγω τραυματισμού έφερε τον Μαρινάκη στον αγωνιστικό χώρο που έπαιξε δίπλα στον Μαλή.

Δοκάρι ο Παναιτωλικός,  γκολ ο Ολυμπιακός

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πολύ καλά και είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Μάζουρεκ που αν έμπαινε το γκολ ίσως ήταν διαφορετική η εξέλιξη του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός στην πρώτη του ευκαιρία προηγήθηκε στο 9΄μετά από σύγχυση και ολιγωρία της άμυνας να απομακρύνει τη μπάλα αφού ο σκόρερ Μασούρας με διπλή προσπάθεια σκόραρε.

Στη συνέχεια έπεσε κάπως ο ρυθμός, ο Παναιτωλικός προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία, πέρα από ένα σουτ του Πάολο.

Μετά το 30΄ο Παναιτωλικός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο αλλά έπρεπε να ρισκάρει περισσότερο επιθετικά. Ο Ολυμπιακός αρκετά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του είχε δύο καλές στιγμές με Φουρτούνη και Γκιλιέρμε, ωστόσο το ημίχρονο έληξε χωρίς να δημιουργηθεί κάποια μεγάλη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο

Με τους  χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τον Παναιτωλικό ο οποίος σε μια ανύποπτη φάση δέχτηκε δεύτερο γκολ  από τον Χασάν και κάπου εκεί τελείωσαν οι όποιες φιλοδοξίες των κυανοκίτρινων.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ήταν καταιγιστικός, έκανε ότι ήθελε, σημείωσε άλλα τρία γκολ, ενώ έχασε και κάμποσα για να εκτοξεύσει το σκορ ίσως και στο διπλάσιο. Ο Παναιτωλικός υποταγμένος στην ανωτερότητα του αντιπάλου περίμενε καρτερικά το τελευταίο σφύριγμα για να τελειώσει το μαρτύριο. Το μόνο ελπιδοφόρο μήνυμα στη «μαυρίλα» ο 19χρονος Πορτογάλος Ντουάρτε που άφησε πολύ καλές υποσχέσεις.

Η ροή του αγώνα

6΄ σέντρα του Αμαράλ σουτ εξ επαφής του Μάζουρεκ στο δοκάρι και άουτ.

9΄ μετά από φάση διαρκείας και στη σέντρα του Ποντένσε  κεφαλιά Χασάν ο Μασούρας με διπλή προσπάθεια να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ή τουλάχιστον η μπάλα να περνάει τη γραμμή(1-0).

13΄σουτ Φουρτούνη μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

25΄ σέντρα του Τσιμίκα κοντινή κεφαλιά του Φουρτούνη άουτ.

27΄ πάσα του Αμαράλ στον ξεμαρκάριστο Πάολο ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα σε παίχτη του Ολυμπιακού και συγκεκριμένα στο Σισέ.

35΄ ο Μάζουρεκ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή καθυστέρησε χαρακτηριστικά και το σουτ έγινε υπό πίεση.

42΄σουτ έξω από την περιοχή του Γκιλιέρμε ο Κυριακίδης δύσκολα απέκρουσε.

50΄ ασίστ του Φουρτούνη στον Χασάν ο οποίος πρόλαβε Μαρινάκη και Κυριακίδη κάνοντας το 0-2.

58΄ σουτ του Ελαμπντελαουί ο Κυριακίδης δύσκολα σε κόρνερ.

60΄ φαλτσαριστό σουτ του Ντίας ο Κυριακίδης σε κόρνερ.

61΄ σέντρα του Φουρτούνη ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά το 0-3.

62΄ σουτ Λιάβα μπλόκαρε ο Σα.

67΄πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Φουρτούνη ελάχιστα άουτ.

70΄ σέντρα του Φουρτούνη κεφαλιά του Ντίας ο Κυριακίδης απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Καμαρά από κοντά το 0-4.

76΄σουτ του Ντουάρτε ελάχιστα άουτ.

78΄ πάσα του Ντίας ο Ελαμπντελαουί με δυνατό σουτ το 0-5

81΄ ο Μπαϊροβιτς απέναντι από το Σα δεν κατάφερε να τον νικήσει και να πετύχει το γκολ της τιμής.

Διαιτητής:Γεώργιος  Τζοβάρας(Φθιώτιδας).
Βοηθοί:ΙορδάνηςΑπτσόγλου(Αθηνών),ΗλίαςΑλεξέας(Μεσσηνίας)
Τέταρτος: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)
Συνθέσεις:

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Λιάβας, Μαλής, Τσοκάνης(38΄λτ Μαρινάκης), Αμαράλ, Τσιγγάρας,Πάουλο,Λουσέρο(52΄Μπαϊροβιτς),Μανά,Ντίας(69΄Ντουάρτε),Μάζουρεκ.

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης(66΄Μποχαλάκης), Γκιλιέρμε, Φορτούνης, Μασούρας(60΄Ντίας), Ποντένσε, Χασάν (71΄ Σολδάνο).