Μπάσκετ: Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός – Γύρισε το παιχνίδι και κέρδισε 81-73 τον Παναθηναϊκό

Με ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού (81-73) στον τελικό του φάιναλ φορ και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ.

Οι «ερυθρόλευκοι», αν και βρέθηκαν να χάνουν με 11 πόντους στα τέλη της γ΄ περιόδου, κατάφεραν στο τελευταίο 10λεπτο να βελτιώσουν την άμυνά τους και με κορυφαίους τους Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ και Ουόκαπ, έφτασαν στην κατάκτηση του τροπαίου, το οποίο είναι το 10ο στην Ιστορία τους.

Ο τελικός έγινε στο Ηράκλειο, στο γήπεδο «Δύο Αοράκια», μπροστά σε πολύ ωραία ατμόσφαιρα, χωρίς επεισόδια, υβριστικά συνθήματα και όλα εκείνα που συνηθίζουν να απασχολούν τα ντέρμπι μεταξύ των δύο «αιωνίων». Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο β’ και το γ’ 10λεπτο, αλλά δεν είχε αντοχές και λύσεις για να κρατήσει τη διαφορά που εξασφάλισε. Ο Νέντοβιτς δεν πέτυχε ούτε πόντο στα 16 πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιόβιτς δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά, ενώ ο Πρίφτης αναγκάστηκε να παίξει για αρκετή ώρα χωρίς τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πιστοποίησαν ότι έχουν μεγαλύτερο βάθος σαν ομάδα, έβγαλαν φρεσκάδα στο κρίσιμο σημείο του αγώνα και δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, όταν είδαν τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά στο σκορ. Είχαν επιθετική πολυφωνία στην τελευταία περίοδο και παράλληλα σταμάτησαν όλα τα ατού του Πρίφτη, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και δεχόμενοι μόλις 2 πόντους (!) στα πρώτα 8:30 της τελευταίας περιόδου.

Ετσι, ο μεν Ολυμπιακός έφτασε στον πρώτο τίτλο της φετινής χρονιάς, ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει το 21o Κύπελλο Ελλάδας στην Ιστορία του. Οι Πειραιώτες επιστρέφουν στην κατάκτηση Κυπέλλου Ελλάδας ύστερα από 11 χρόνια, καθώς το 2011 ήταν η τελευταία φορά που σήκωσαν την κούπα. Είχαν προηγηθεί τα τρόπαια των σεζόν 1976, 1977, 1978, 1980, 1994, 1997, 2002, 2010, 2011. Από την άλλη, οι «πράσινοι» ελπίζουν πλέον μόνο στο ελληνικό πρωτάθλημα για να συνεχίσουν την παράδοση που τους θέλει να κατακτούν τουλάχιστον ένα τρόπαιο σε κάθε σεζόν.

Πηγή: reader.gr