Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Μπάσκετ: Ηττήθηκε εντός έδρας από τα Τρίκαλα η ΓΕΑ

Η ΓΕΑ κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού και παλεύει για νίκες που θα την κρατήσουν στην κατηγορία

Τα Τρίκαλα πέρασαν από το Αγρίνιο επικρατώντας της Γ.Ε.Α με 60-69 και συνεχίζουν την μάχη για την διεκδίκηση της 2η θέσης. Η ΓΕΑ εξακολουθεί να βρίσκεται μια νίκη κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού και παλεύει όλα τα ματς πλέον ψάχνοντας τις νίκες που θα την κρατήσουν στην κατηγορία.

Στα του αγώνα οι δυο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-22. Το τελευταίο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου ήταν καταστροφικό για την ΓΕΑ που όχι μόνο έχασε τρεις φάσεις μπροστά αλλά δέχθηκε απανωτά τρίποντα και με 0-12 σερί τα Τρίκαλα πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενα με 30-44.Η ΓΕΑ στην τρίτη περίοδο έκανε το καλύτερο φετινό της δεκάλεπτο. Με εκπληκτική άμυνα παρά την διαφορά ύψους κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με καλά σουτ κατάφερε να ισοφαρίσει 50-50, 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Λεπενιώτης με ένα εκπληκτικό τρίποντο διαμορφώνει το 50-53 του τριακοστού λεπτού. Στην τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα πιο έμπειρα σαν ομάδα και με τον Λεπενιώτη σε τρομερή μέρα προηγήθηκαν με 50-57. Η ΓΕΑ πλησίασε στο -5 (57-62) αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις για να πάρουν την νίκη με 60-69 εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των παικτών της ΓΕΑ που στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά παίξανε μόλις 5 παίκτες με μια αλλαγή. Από τους νικητές ο Λεπενιώτης ειχε 25 πόντους ενώ ο Αθανασόπουλος 14 με τον Γκάντια να προσθέτει 13. Απο την ΓΕΑ ο Τασόπουλος ειχε 15 με τον Γκρίζη να έχει 14 ενώ οι Σταμουλάκης και Δάρλας είχαν απο 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: Α:17-22 Β:13-22 Γ:20-9 Δ:10-16

Γ.Ε.Αγρινίου (Σταυροθανάσης): Τασόπουλος 15, Πολύζος,Σταμουλάκης 13(2), Γαλαγάλας, Γκρίζης 14(4), Παπαθανασόπουλος Δ., Μακρής, Δάρλας 12(2), Καραγιάννης, Παρθένης, Γιαννοπουλος, Παπαθανασόπουλος Γ. 6

Τρίκαλα(Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 25(3), Γκάντιας 13(1), Τσιτσάνης 2, Αναστασίου, Αγαπίου 2, Μαρτζέλης 6, Τζιαννης 9(1), Μερίτσης, Αθανασόπουλος 14