Μπάσκετ: Ο Χ.Tρικούπης ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΠΑΣ Γιάννινα

spo-xarilaos-pas-giannenaΜε νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη, αφού για την 4η Αγωνιστική της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ επιβλήθηκε του αξιόμαχου ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 73-59.

Το παιχνίδι που διεξήχθει στο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης μας παρουσία αρκετού κόσμου είχε ρυθμό και τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπυ ειδικά στο τέλος της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και με δυο εύστοχα τρίποντα του Μοζακίτη πήραν κεφάλι στο σκορ προηγούμενοι στα μέσα του Α’ δεκαλέπτου με  10-5.

Η ομάδα του Μεσολογγίου όμως στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και με καλές άμυνες και πλουραλισμό στην επίθεση μετέτρεψε το 5-10 σε 19-12 για να κλείσει το δεκάλεπτο με καλάθι των φιλοξενουμένων (19-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε για την ομάδα μας καθώς με όπλο την καλή άμυνα κυριάρχισε στο παρκέ και έκλεισε το ημίχρονο  με διαφορά 19 πόντων (40-21).

Παρά τη μεγάλη διαφορά, το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τυπική διαδικασία. Οι φιλοξενούμενοι, όπως και στο παιχνίδι του πρώτου Γύρου, απέδειξαν ότι είναι μαχητές και πάλεψαν ως το τέλος για να διεκδικήσουν ό,τι τους αναλογούσε από το παιχνίδι.

Όντας ιδιαίτερα εύστοχοι στις προσπάθειες 3 πόντων που επιχείρησαν ροκάνισαν τη διαφορά φτάνοντάς την και στους 10 πόντους 3 λεπτά περίπου πριν από τη λήξη του αγώνα.

Σε εκείνο το σημείο ένα τρίποντο του Κωνσταντίνου Σταυρόπουλου “επανέφερε την τάξη” ανεβάζοντας τη διαφορά στους 13 πόντους  ψαλιδίζοντας και τις τελευταίες ελπίδες των φιλοξενουμένων.

Το τελικό 73-59 κρίνεται δίκαιο βάσει της εικόνας των δυο ομάδων στο παρκέ.

Αυτή ήταν η 22η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα μας στο Πρωτάθλημα Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ. Μένουν δυο ακόμη τελικοί για να κλείσει επιτυχημένα η χρονιά με την επιβράβευση της ανόδου στην Γ’ Εθνική.

Ευχαριστούμε , για μια ακόμη φορά, τον φίλαθλο κόσμο της πόλης μας που είναι δίπλα μας και μας στηρίζει.

ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Γ.Σ.Χαριλαος Τρικουπης-ΠΑΣ Γιαννινα 73-59

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Ζερβας-Μπιτσιτζανος

Δεκ:19-14, 21-07, 12-13, 21-25

Γ.Σ.Χαριλαος Τρικουπης(Δεραος):Ιωάννου 4(1) Μπερερής 21(2) Καρβέλης Κιουτσούκαλης Τριπολίδης Μπαρούχας 15(3) Σταυρόπουλος 19(2) Δημητρόπουλος Πουρνάρας 2 Μπιτινής 2 Γαλάνης Μπάλλας 10

ΠΑΣ Γιάννινα(Παπαδόπουλος):Τώνης.Α Ματσαγγάς 12(3) Κρικώνης 3 Κουλουμπλής 9(3) Σκορίλας 3(1) Μοζακίτης 18(3) Τώνης.Κ Μάλλιος 12 Πατραμάνης Θεοχάρους Τσιρώνης 2 Λίγδας