Μπαράζ: Έχασε με ανατροπή στην Ξάνθη ο Παναιτωλικός

Μπορεί η ομάδα της Θράκης να βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Βέργου (6΄), ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στο β΄ημίχρονο και με τέρματα των Έμπερτ (52΄) και Μικετλάντζε (71΄) επικράτησε (2-1) του Παναιτωλικού στον πρώτο αγώνα μπαράζ στα Πηγάδια και απέκτησε προβάδισμα για το εισιτήριο της συμμετοχής στην επόμενη Super League.

Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν τα…ξίφη τους στον πρώτο αγώνα μπαράζ στα Πηγάδια, με φόντο το εισιτήριο της συμμετοχής στην Super League της σεζόν 2021-22 κι ενώ ακολουθεί η ρεβάνς την προσεχή Κυριακή (30/5) στο Αγρίνιο, όπου θα λύσουν μια και καλή τους λογαριασμούς τους.

Γκολ απ΄τα…αποδυτήρια

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο ματς με γκολ απ΄τα…αποδυτήρια και απέκτησαν το προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό.

Μετά από λάθος του Πέτροβιτς μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Ντουάρτε έκλεψε την μπάλα, την γύρισε στο Βέργο κι αυτός με κοντινό πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής βρήκε δίχτυα (0-1).

Οι Αγρινιώτες «φλέρταραν» με το δεύτερο γκολ στο 16΄, όταν ο Ντουάρτε βρήκε στην καρδιά της περιοχής τον Βέργο, ο οποίος δεν κατάφερε να εκτελέσει από θέση βολής.

Μετά το 20λεπτο ο Παναιτωλικός έδωσε χώρο στους γηπεδούχους οι οποίοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, πάτησαν την αντίπαλη περιοχή και είχαν καλές στιγμές για την ισοφάριση με τους Θυμιάνη (29΄), Ντίας (30΄), Έμπερτ (40΄) και Τζούρμαν (45+2΄).

«Άγγιξε» το 0-2
Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Παναιτωλικός βρέθηκε…φάτσα με το 0-2, ωστόσο ο Βέργος δεν βρήκε στόχο με πλασέ μέσα από την περιοχή έπειτα εξαιρετική πάσα του Μεντόσα ο οποίος έβγαλε τον Έλληνα φορ σε θέση βολής.

Γκολ ο Έμπερτ (1-1)
Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 52΄. Ο Σιατραβάνης πέρασε ωραία κάθετη πάσα στον Έμπερτ ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή βρήκε στόχο (1-1).

Ο Παναιτωλικός επιχείρησε να «απαντήσει» άμεσα με τον Βέργο ο οποίος πάτησε περιοχή, πλάσαρε από καλή θέση ωστόσο η μπάλα κόντραρε και πέρασε άουτ στο 52΄.

Νέα καλή στιγμή για τους Αγρινιώτες στο 66΄μετά από σουτ του Ντίας που πέρασε άουτ.

Δεύτερο γκολ και ανατροπή για την Ξάνθη
Οι Θρακιώτες πέτυχαν την ανατροπή στο 71΄. Ο Σρόιχεν έκανε το παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή ο Μικελτάντζε έπιασε στον…ύπνο την άμυνα του Παναιτωλικού και με κοντινό σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ (2-1) τους γηπεδούχους.

Στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού τίποτα δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα, να «κλειδώνουν» τη νίκη τους (είχαν και μια καλή ευκαιρία για τρίτο γκολ με τον Καπνίδη στο 93΄) και να αποκτούν έτσι πλεονέκτημα για την κατάκτηση του εισιτηρίου που οδηγεί στην κούρσα της Super League της νέας σεζόν (2021-22).

O ρέφερι Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Δημούτσο, Τσότσαλιτς, Μεντόσα, Έμπερτ, Περέιρα.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (35΄Μικελτάντζε), Βέρκερ, Τζούρμαν, Παντελιάδης, Δημούτσος, Θυμιάνης (70΄Τεσίγια), Ντίνας (70΄Σρόϊχεν), Έμπερτ, Σιατραβάνης (87΄Στάθης), Παπάζογλου (87΄Καπνίδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μανθάτης, Καρασαλίδης, Τσότσαλιτς, Περέιρα (86΄Βάντερσον), Ντίας, Εντινγκά (86΄Καρέλης), Μπαρμπόσα, Μεντόσα (63΄Ταχάρ), Ντουάρτε (73΄Αριγίμπι), Βέργος (74΄Ματσόλα).