MundialΡοή Ειδήσεων

Μουντιάλ: Τρομερό Μαρόκο – «Πέταξε έξω» την Ισπανία στα πέναλτι (video)

Tο Μαρόκο έκανε για 120 λεπτά το τέλειο αμυντικό παιχνίδι (0-0) και στα πέναλτι ολοκλήρωσε το θαύμα και απέκλεισε την Ισπανία!
Πριν από την αναμέτρηση ο Λουίς Ενρίκε αποκάλυψε πως είπε σε όλους τους παίκτες του να εκτελέσουν 1000 πέναλτι, αν θέλουν να κατακτήσουν το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Εκείνοι πιθανότατα δεν τον άκουσαν. Στα 120 άσφαιρα λεπτά μπορεί να άλλαξαν πάνω από 1000 εύστοχες πάσες, όμως γκολ δεν έβαλαν.

Γκολ δεν έβαλαν ούτε από την λευκή βούλα. Δύο έπιασε ο Μπόνο, ένα πήγε στο δοκάρι και οι Μαροκινοί έκαναν την πρώτη τεράστια έκπληξη, πετώντας έξω την «φούρια ρόχα», που έβλεπε την εστία σαν κουμπότρυπα και επιστρέφει πρόωρα σπίτι!

Απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις

Γνωρίζοντας ότι στους 6 προηγούμενους νοκ-άουτ αγώνες της διοργάνωσης, τα φαβορί βρήκαν τρόπο να περάσουν εύκολα ή δύσκολα, οι Μαροκινοί είχαν και μία δύσκολη ψυχολογική συνθήκη να αντιμετωπίσουν.

Στο γήπεδο όμως αποδείχθηκε ότι δεν υπήρχαν ούτε φαβορί ούτε αουτσάιντερ. Υπήρχε μία Ισπανία που ήθελε να βγάλει την τεχνική της ανωτερότητα και ένα Μαρόκο που ήθελε να εκμεταλλευτεί το πάθος, τον ιερό φανατισμό, την δύναμη στις προσωπικές μονομαχίες.

Το ισπανικό tiki-taka βραχυκύκλωσε στο πρώτο μέρος. Η φούρια ρόχα περιορίστηκε σε μικρούς χώρους, το πρέσινγκ των παικτών του Ρεγκραγκουί μίκρυνε το γήπεδο και κράτησε τους κινδύνους μακριά από την εστία του Μπόνο.

Με θάρρος στην κυκλοφορία, με build-up από πίσω, αλλά και κούρσες από Μπουφάλ – Ζίγες, οι Μαροκινοί κοίταξαν στα μάτια τον μεγάλο αντίπαλο και ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, σε ένα φτωχό από φάσεις πρώτο μέρος.

Η μοναδική φορά που η Ισπανία βρήκε την «τρύπα» ήταν στο 26ο λεπτό, όταν ο Τζόρντι Άλμπα με 30άρα μπαλιά στην πλάτη της άμυνας βρήκε το τρέξιμο του Μάρκο Ασένσιο, όμως το τελείωμα του ήταν στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Την ίδια στιγμή, το Μαρόκο είχε δύο-τρεις καταστάσεις συναγερμού με στατικές φάσεις κοντά στην περιοχή του Ουνάι Σιμόν και δύο αληθινούς κινδύνους. Το φαρμακερό σουτ του Μαζράουι (33’) βρήκε σε ετοιμότητα τον Ισπανό τερματοφύλακα, ενώ λίγο πριν φύγει από το ημίχρονο από σέντρα του Μπουφάλ, ο Αγέρντ βρέθηκε σε θέση βολής κοντά στην μικρή περιοχή, όμως η κεφαλιά του έφυγε ψηλά (42’).

Γύρω – γύρω όλοι…

Κανείς προπονητής δεν τολμούσε να πειράξει το παραμικρό. Το 0-0 έμοιαζε μπετόν, αλλά και εξαιρετικά εύθραυστο συνάμα. Όσο περνούσε η ώρα, το Μαρόκο έχανε μέτρα στο γήπεδο, αλλά η προσήλωση στο τακτικό πλάνο ήταν στον απόλυτο βαθμό.

Αυτό δημιούργησε ένα μονότονο, ράθυμο τέμπο. Ατελείωτες μικρές, κοντινές πάσες των Ισπανών, ελάχιστη διάθεση για κάτι άλλο εκτός άμυνας από τους Μαροκινούς.

Ένα διαγώνιο φάουλ του Ντάνι Όλμο (54’), που έβγαλε ο Μπόνο ήταν μόλις η δεύτερη τελική των Ισπανών στο παιχνίδι, δείγμα του απόλυτου μπλοκαρίσματος.

Ο Λουίς Ενρίκε έριξε στο παιχνίδι τον Μοράτα στα μέσα της επανάληψης, όμως η μπάλα δεν μπορούσε να περάσει με τίποτα σε αυτόν, αφού οι Μαροκινοί έκοβαν τα πάντα, οδηγώντας την μπάλα σε ακίνδυνες ζώνες.

Η είσοδος του Νίκο Ουίλιαμς ζωντάνεψε την «φούρια ρόχα», από δική του σέντρα ο Ντάνι Όλμο λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά στο πρώτο δοκάρι (79’), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης βρήκε τον Μοράτα, ο οποίος από δύσκολη γωνία έκανε σέντρα σουτ που πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Για να φτάσουμε βέβαια στην ημίωρη παράταση, χρειάστηκε μία μεγάλη επέμβαση του Μπόνο σε πονηρή εκτέλεση φάουλ του Ντάνι Όλμο (95’), με το Μαρόκο να κάνει τέσσερις αλλαγές από το 80ό λεπτό και μετά, οι περισσότερες αναγκαστικές.

Αλύγιστο Μαρόκο

Η γλώσσα του σώματος στο γήπεδο, έδειχνε τους παίκτες του Μαρόκου να μοιάζουν κατάκοποι και εξουθενωμένοι. Κι όμως, στο πρώτο μέρος της παράτασης, η Ισπανία δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τίποτα, αφού οι παίκτες της έπεφταν στον ίδιο τοίχο, που είχε υψωθεί μπροστά τους από το πρώτο λεπτό. Μάλιστα στο 104ο λεπτό άγγιξαν το απόλυτο κόλπο, όταν ο Σεντίρα με σλάλομ σκιέρ ελίχθηκε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς, όμως το πλασέ του σταμάτησε στα πόδια του Ουνάι Σιμόν στην πιο κλασική ευκαιρία του ματς!

Η κούραση άρχισε να καταβάλλει τους πάντες, ο συγκινητικός Σαΐς έμεινε στο γήπεδο κουτσαίνοντας με δεμένο τον δικέφαλο, ο Πέδρι με το ζόρι περπατούσε, οι ανάσες ήταν βαριές.

Ο Σεντίρα με κούρσα μισού γηπέδου (115’) πήγε να σηκώσει μία χώρα στο πόδι, όμως τα θαλάσσωσε στην τελική προσπάθεια, όμως για να φτάσουμε στα πέναλτι χρειάστηκε να σπάσουν καρδιές. Στο 118ο λεπτό ο Λουίς Ενρίκε έβαλε τον Σαράμπια για τα πέναλτι κι εκείνος στο 123’ κρύφτηκε στο πίσω δοκάρι και με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, στην μεγαλύτερη ευκαιρία των Ισπανών στο ματς!