MundialΡοή Ειδήσεων

Μουντιάλ: Προημιτελικοί ακατάλληλοι για καρδιακούς – Οι ήρωες Λιβάκοβιτς και Εμιλιάνο Μαρτίνες (video)

Η Αργεντινή απέκλεισε την Ολλανδία σε ματς έπος!

Οι πρώτοι προημιτελικοί στο Μουντιάλ 2022 ολοκληρώθηκαν, με την Αργεντινή και την Κροατία να επιβιώνουν στη διαδικασία των πέναλτι και να κλείνουν ραντεβού στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το σοκ της Βραζιλίας και η κομπίνα της Ολλανδίας.

Η Κροατία έκανε το μπαμ των προημιτελικών, πετώντας εκτός Μουντιάλ 2022 τη Βραζιλία και παίρνοντας για δεύτερη σερί φορά την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Έπειτα από ένα μέτριο παιχνίδι (0-0) στην κανονική διάρκεια και μία συγκλονιστική παράταση (1-1), οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί η Κροατία εμφανίστηκε και πάλι ψύχραιμη και με ήρωα τον Λιβάκοβιτς, ο οποίος έπιασε πάλι πέναλτι, “λύγισε” τους Βραζιλιάνους.

Ακολούθησαν τα κλάματα του Νεϊμάρ, ο οποίος δεν εκτέλεσε πέναλτι, αλλά και η απομάκρυνση του Τίτε από τον πάγκο της Βραζιλίας.

Ο δεύτερος χρονικά προημιτελικός ανάμεσα στην Αργεντινή και την Ολλανδία ήταν ακόμα καλύτερος και κρίθηκε, φυσικά, κι αυτός στα πέναλτι!

Η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0, αλλά η Ολλανδία κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (2-2) με buzzer beater γκολ. Οι Ολλανδοί έστησαν την κομπίνα του Μουντιάλ και ισοφάρισαν στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση η Αργεντινή είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί ο Εμιλιάνο Μαρτίνες κατέβασε ρολά και επέτρεψε στον Λιονέλ Μέσι να συνεχίσει να ονειρεύεται την κατάκτηση του Μουντιάλ 2022 στο τελευταίο παγκόσμιο κύπελλο της καριέρας του.