MundialΡοή Ειδήσεων

Στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί!

Ζωντανή η Γερμανία, 2-1 τη Σουηδία με γκολ στο 90+5

Με γκολ – όνειρο του Κρόος στο 95′, η Γερμανία έκανε την ανατροπή κόντρα στη Σουηδία και έμεινε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης. Προηγήθηκαν με τον Τόιβονεν οι Σκανδιναβοί, ισοφάρισε ο Γκόμες, αποβλήθηκε στο 82′ ο Μπόατενγκ.

Η Γερμανία βρέθηκε από το πουθενά να χάνει με 0-1 στο ημίχρονο με το γκολ του Τοϊβόνεν στο 32′, αλλά επέστρεψε από την κόλαση – Ισοφάρισε στο 49′ με τον Ρόις, πίεσε με μανία για ένα δεύτερο γκολ και, παρόλο που έμεινε με δέκα στο 87′ λόγω αποβολής του Μπόατενγκ με δεύτερη κίτρινη, η λύτρωση ήρθε στο 90’+5′ με το γκολ-φάουλ του Κρόος.

Λίγο πριν βρεθεί ένα βήμα από ένα οδυνηρό αποκλεισμό, ο Τόνι Κρόος λύτρωσε την Γερμανία και με μια επική ανατροπή την κράτησε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης…

Οι Σουηδοί αφού ξεπέρασαν αναίμακτα το πρώτο τέταρτο, αιφνιδίασαν με το γκολ του Τοϊβόνεν το 32′ όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν άντεξε στην πίεση.

Στο 49′ ο Ρόις και στο 90’+5′ ο Κρόος οδήγησαν την Γερμανία στην απίστευτη νίκη.