O Μόραρ έδωσε τη νίκη στον Παναιτωλικό απέναντι στον ΟΦΗ

Με τον Βλαντ Μοράρ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, ο Παναιτωλικός πήρε το πρώτο του τρίποντο στη φετινή Super League, επικρατώντας του ΟΦΗ με 2-1 στο Αγρίνιο.

Ο Ρουμάνος επιθετικός με δύο προσωπικά τέρματα, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, σε ένα ματς που χαρακτηρίστηκε από τις δυνατές μονομαχίες των παικτών των δύο ομάδων. Με αυτογκολ του Έρικσον μείωσε ο ΟΦΗ.

Το φιλμ του αγώνα

Χωρίς διάθεση να δώσουν χώρους στον αντίπαλο, μπήκαν οι δύο ομάδες στην αναμέτρηση, με τις μονομαχίες στον χώρο του κέντρου να ξεχωρίζουν και τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να… λείπουν.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη αξιόλογη φάση του ημιχρόνου, σημειώθηκε στο 19ο λεπτό, όταν ο Βλαντ Μοράρ εξαπέλυσε σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Στρέζου. Ότι δεν κατάφερε στο 19’ ο Ρουμάνος επιθετικός του Παναιτωλικό, το πέτυχε στο 24ο λεπτό, όταν έγινε αποδέκτης της πάσας του Μαρινάκη, «σπάζοντας» το τεχνητό οφσάιντ των φιλοξενούμενων και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Μετά το γκολ του Παναιτωλικού, οι παίκτες των δύο ομάδων επιδόθηκαν σε σκληρές μονομαχίες, αναγκάζοντας τον διαιτητή της αναμέτρησης Ευάγγελο Γρατσάνη να δείξει εφτά κίτρινες κάρτες στο πρώτο ημίχρονο, πέντε για τον ΟΦΗ και δύο για τον Παναιτωλικό.

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όταν ο Βουό, βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο διαιτητής του έδειξε την κίτρινη κάρτα για θέατρο. Μετά από αυτή τη φάση, ο προπονητής του ΟΦΗ, Νίκος Παπαδόπουλος αποβλήθηκε από τον Ευάγγελο Γρατσάνη για διαμαρτυρία.

Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, που βρήκε προηγούμενους τους γηπεδούχους, με το γκολ του Βλαντ Μοράρ, να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων.

Ο Μοράρ έβαλε την… υπογραφή του

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, καθώς στο 47ο λεπτό ο Μοράρ σούταρε από πλάγια θέση, αριστερά με την μπάλα να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Στρέζου. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ρουμάνος επιθετικός, έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας των φιλοξενούμενων, εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Στρέζου.

Στο 62’ ήταν η σειρά του ΟΦΗ να απειλήσει με τον Μεγιάδο, ωστόσο η μπάλα κατέληξε δίπλα από την εστία του Κυριακίδη. Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά του αγώνα ανέβασαν την απόδοσή του και στο 77’ έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία, με τον Ποτουρίδη να σουτάρει αρχικά, αναγκάζοντας σε επέμβαση τον Κυριακίδη και τον Ντίνα να παίρνει το ριμπάουντ για να του πει και πάλι «όχι» ο πορτιέρε των γηπεδούχων.

Στο 87ο λεπτό ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1, με τον Έρικσον να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους, που δεν κατάφεραν, ωστόσο, στα λεπτά που απέμειναν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, που θα τους έδινε τον βαθμό της ισοπαλίας, με τους παίκτες του Παναιτωλικού στο τέλος της αναμέτρησης να πανηγυρίζουν το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα.