sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Μονόχνωτος Παναιτωλικός, νέα εντός έδρας ήττας από τον ΠΑΣ

Ένας μόνόχνωτος Παναιτωλικός που δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει την εστία του ΠΑΣ γνώρισε ήττα με 0-1 στο Αγρίνιο.

Η ομάδα του Αναστασίου δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων απέναντι σε έναν αντίπαλο που αμύνθηκε υποδειγματικά. Ο Σνάιντερ το γκολ, εκμεταλλευόμενος αδράνεια της άμυνας του Παναιτωλικού, ο οποίος κατέληξε να παίζει με τον… Βργκοτς στην επίθεση!

Μνημειώδης η αδυναμία του Τίτορμου να εκμεταλλευτεί την έδρα του, τη στιγμή που ο Βόλος επικράτησε του Άρη και που η «ουρά» βαθμολογικά «μαζεύει»… Χρέος πλέον να δοθούν τα πάντα για την πρόκριση στο Κύπελλο.

Διάταξη 4-2-3-1 ο Παναιτωλικός. Ο Μελίσσας στο «1», Λούι, Μαλής, Κορνέλιους και Χουχούμης η άμυνα. Φλόρες, Αντούνες στα χαφ. Μεσοεπιθετική τριπλέτα Ντουάρτε, Μεντόζα, Μπαρμπόσα. Ο Καρέλης κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο
Πριν την έναρξη του αγώνα ο Παναιτωλικός παρέδωσε μαθήματα ποδοσφαιρικού ήθους. Οι παίκτες εμφανίστηκαν στο γήπεδο με το όνομα του Άλκη στις εμφανίσεις τους, καταχειροκροτούμενοι.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τον Παναιτωλικό να έχει άγχος και να κάνει εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις. Σουτ του Καρέλη στο 12′ έδιωξε κόρνερ ο Λοντίγκιν. Από την εκτέλεση σουτ του Χουχούμη πέρασε ψηλά άουτ.

Ο Τίτορμος σταδιακά «πήρε μέτρα» στο γήπεδο. Στο 23′ επικίνδυνη σέντρα σουτ του Σνάιντερ πέρασε πάνω από το οριζόντιο. Ο ΠΑΣ είχε καλά «κλεισμένο» τον άξονα, με την ομάδα του Αναστασίου να παίζει παράλληλα, ψάχνοντας χώρους.

Οι μεσοεπιθετικοί του Παναιτωλικού άλλαζαν συνεχώς θέσεις για να αποπροσανατολίσουν την άμυνα των Γιαννιωτών. Ωστόσο η μπάλα δεν περνούσε με αξιώσεις στην περιοχή του Λοντίγκιν.

Στο 44′ ο Καρέλης έβαλε ωραία την μπάλα στα πόδια του αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Φάουλ του Σάλιακα στις καθυστερήσεις πέρασε άουτ, 0-0 σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο
Για πέναλτι διαμαρτυρήθηκε ο Παναιτωλικός στο 50′ σε φάση με τον Πίρσμαν, με τον ρέφερι να λέει «παίζετε». Όλες οι σέντρες προς την περιοχή απομακρύνονταν από τον ΠΑΣ. Στο 55′ ο Αναστασίου απέσυρε τον Μεντόζα και πέρασε τον Μόρσει.

Ωραία αντεπίθεση στο 57′, κακό το σουτ του Φλόρες. Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 63′ κόντρα στη ροή. Ο Μελίσσας απέκρουσε σουτ του Καραχάλιου, η άμυνα δεν ακολούθησε και ο Σνάιντερ έκανε από κοντά το 0-1.

Ο Παναιτωλικός είχε κατοχή αλλά ο ΠΑΣ αμυνόταν υποδειγματικά. Στο 71′ Ντίας, Νταγκό, Μάρτενσον αντί των Καρέλη, Μπαρμπόσα, Φλόρες στο γήπεδο. Ο Ντίας αντικατέστησε τελευταία στιγμή τον Μπακαδήμα στην αποστολή. Ο αρχηγός είχε καλή στιγμή στο 73′.

Η ομάδα του Αγρινίου αδυνατούσε να απειλήσει. Ο Αναστασίου στο 84′ έριξε τον Βργκοτς σε θέση… φορ αντί του Ντουάρτε. Ο τεχνικός του Παναιτωλικού βλέποντας ότι η ομάδα του δεν έβρισκε δίοδο για την περιοχή θέλησε να εκμεταλλευτεί το ύψος του Κροάτη.

Στις καθυστερήσεις ο Ντίαζ δεν πρόλαβε για προβολή σε κενή εστία. Το κόρνερ που ακολούθησε έφερε ωραάια ενέργεια του Νταγκό αλλά εκ νέου ο ΠΑΣ έδιωξε.

–Κορνέλιους. Με διαφορά ότι ποιοτικότερο έχει να δείξει ο Παναιτωλικός στην άμυνα (δίχως να έχουμε δείγμα ακόμα από τον Λάρσον).

-Θετικά δείγματα στο ντεμπούτο του ο Νταγκό.

-Ο Φλόρες. Δεν ήταν συγκεντρωμένος και είχε πολλά αβίαστα λάθη. Τον «εγκλώβισε» η άμυνα του ΠΑΣ αποτελεσματικά και δυσκολευόταν να «φτιάξει» παιχνίδι. Πολύ κακό παιχνίδι και ο Ντουάρτε.

-Η εν γένει δυσκολία του Παναιτωλικού να φέρει μπάλα στην περιοχή του ΠΑΣ στο πρώτο μέρος.

-Όπως και στο Καραϊσκάκη, έτσι και στο γκολ του Σνάιντερ. Η άμυνα δεν ακολούθησε το «ριμπάουντ».

-Ο Αναστασίου έβαλε τον Βργκοτς ως… φορ. Και πάλι στο ψηλό παιχνίδι ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να δημιουργήσει την παραμικρή υποψία φάσης. Μάλιστα ο Κροάτης προς το τέλος του αγώνα σε ασυνεννοησία με τον Κορνέλιους είχε φραστικό επεισόδιο.

Μαλής. «Κατάπιε» τον Περέα στην δύναμη. Ήταν πρώτος σε κάθε μονομαχία, με τον επιθετικό του ΠΑΣ να πέφτει συνεχώς κάτω και να διαμαρτύρεται στον διαιτητή. Εξαίρεση φάση στο 44′ που ενώ κόβει αρχικά εξαιρετικά κάνει λάθος, δίνοντας φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον ΠΑΣ.

Στην επανάληψη ενώ ο Παναιτωλικός ξεκίνησε καλύτερα από την άμυνά του δέχθηκε ξανά γκολ «τσάμπα». Δεν μπόρεσε να απειλήσει από εκεί και έπειτα σε καμία των περιπτώσεων.

Παπαδόπουλος. Δεν είχε τη δύσκολη φάση. Ανέχθηκε το αστείο παιχνίδι του Περέα που έπεφτε συνεχώς για να «εκμαιεύσει» το φάουλ. Ανέχθηκε ομοίως και τις καθυστερήσεις του ΠΑΣ στο δεύτερο μέρος. Στο τέλος του αγώνα, με τον Περέα να προκαλεί τους πάντες απέβαλλε τον Χρήστο Κουτσοσπύρο, δίχως να δει τι έκανε ο παίκτης των Ηπειρωτών.

Λίγες καλές φάσεις στο πρώτο μέρος, με δυσκολία από μεριάς Παναιτωλικού να μπει με αξιώσεις στα «καρέ» του ΠΑΣ. Δεν απειλήθηκε βέβαια ούτε και αυτός.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ πήρε προβάδισμα στην μοναδική του φάση. Η άμυνα αδράνησε ξανά. Αδιόρθωτος και άξιος της μοίρας του ο Παναιτωλικός. Απέναντι σε μία ομάδα που αμύνθηκε λυσσαλέα δεν μπόρεσε να απειλήσει. Πλέον οι Αγρνιώτες πρέπει να προβληματιστούν για τη «μάχη» στην ουρά της βαθμολογίας. Οι αντίπαλοι πλησιάζουν επικίνδυνα και περιθώρια δεν υπάρχουν.