sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Μηδέν εις το πηλίκο…

Τι κι αν κράτησε το μηδέν; Ο Παναιτωλικός με εμφανέστατο πρόβλημα στη δημιουργία δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς την περιοχή της Λαμίας και δίχως να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία έμεινε στο μηδέν με την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ.

Κακό θέαμα, πολλά λάθη και κάρτες, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Μετά από αρκετές δοκιμές και κάτω από ειδικές συνθήκες, λόγω των απουσιών των Ματσόλα και Βάντερσον, ο Μάκης Χάβος επέλεξε να παρατάξει τον Παναιτωλικό με 3-5-2.

Κνετ στο τέρμα, Λιάβας, Καρασαλίδης και Κωνσταντόπουλος οι τρεις της άμυνας. Περέιρα και Τζανακάκης στα δύο άκρα ως φουλ μπακ. Ντάλσιο και Ντίαζ στον άξονα, με τον Μάζουρεκ σε ρόλο οργανωτή μπροστά τους. Αριγίμπι και Γιάκολις στην κορυφή.

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 4′ με κεφαλιά του Καραμάνου να μπλοκάρει εύκολα ο Κνετ. Στο 11′ ο Μανώλης Τζανακάκης αποχώρησε τραυματίας και οι γηπεδούχοι με αριθμητικό πλεονέκτημα απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ρόμανιτς. Ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού, ωστόσο, αποσόβησε τον κίνδυνο. Στη θέση του τραυματία Κρητικού πέρασε ο Ντουάρτε. Η Λαμία είχε νέα καλή στιγμή στο 18′ με κεφαλιά του Βασιλακάκη.

Η πρώτη τελική του Παναιτωλικού σημειώθηκε στο 25′ με καλό χτύπημα φάουλ του Αριγίμπι που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και τα λάθη αρκετά. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώνονταν. Καλή στιγμή για τον Ντέλετιτς με γυριστό σημειώθηκε στο 38′.

Ο Μπάμπης Τεννές προχώρησε σε διπλή αλλαγή λίγο αργότερα, αλλάζοντας παράλληλα και σχηματισμό. Με την τοποθέτηση τριάδας στον άξονα απέκοψε περισσότερο την ήδη προβληματική δημιουργία του Παναιτωλικού. Το ημίχρονο έληξε στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο με τα πρώτα 45′. Μηδαμινή παραγωγή φάσεων και πολλά λάθη, με τον Χάβο να αλλάζει διάταξη στο 58′, σε 4-2-3-1, περνώντας τον Βέργο στο γήπεδο αντί του Περέιρα. Ακολούθως, Μεντόσα και Τσιγγάρας αντικατέστησαν Αριγίμπι και Γιάκολις, ωστόσο η Λαμία ήταν αυτή που είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντέλετιτς στο 71′ να νικιέται από τον Κνετ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δε σημειώθηκε κάποια ιδιαίτερη φάση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και μετά από έλεγχο VAR αποβλήθηκε ο Χατζηστραβός για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Κωνσταντόπουλο.

Το 0-0 ήταν το δίκαιο τελικό αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι που πήγε στη δύναμη δίχως να μπορεί σε καμία περίπτωση να χαρακτηριστεί ποιοτικό.

-Πολύ καλές παρουσίες από Κωνσταντόπουλο και Καρασαλίδη. Σοβαροί, μετρημένοι, έκαναν την δουλειά τους όπως έπρεπε.

-Δημιουργικά ανύπαρκτος ο Παναιτωλικός που απείλησε από μία στατική μπάλα του Αριγίμπι. Το σύνολο του Χάβου δεν μπορούσε να περάσει τη μπάλα στην περιοχή. Ομοίως και στο δεύτερο ημίχρονο, δεν υπήρξε μία κλασσική τελική φάση.

-Πολλά τα εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις, γυρνούσαν σε όλο το γήπεδο Αριγίμπι και Γιάκολις για να πάρουν μπάλα, με τον Κροάτη να μην τα καταφέρνει να βρει χώρους.

-Μετά από δύο εβδομάδες διακοπής το αναμενόμενο είναι η εικόνα της ομάδας να παρουσιάζεται βελτιωμένη. Ο Παναιτωλικός μεσοεπιθετικά πάσχει σοβαρά και η εικόνα του στον τομέα αυτό μόνο βελτιωμένη δεν ήταν.

Ο κ. Σκουλάς ήταν ο «άρχοντας» της σημερινής αναμέτρησης. Σωστός πειθαρχικός έλεγχος στο πρώτο ημίχρονο και σωστές αποφάσεις. Συνέχισε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το τέλος του αγώνα, έχοντας συνολικά καλή διαιτησία. Ορθώς απέβαλλε μετά από έλεγχο VAR τον Χατζηστραβό.

Έχουμε πολλές φορές αναφερθεί μέχρι στιγμής στην εξαιρετική εικόνα του Κρίστοφερ Κνετ. Ο Αυστριακός κίπερ είχε και στη σημερινή αναμέτρηση σημαντικές επεμβάσεις.

Ανιαρό το πρώτο ημίχρονο με λίγες καλές φάσεις για τους γηπεδούχους και πολλά λάθη εκατέρωθεν. Μία από τα ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναιτωλικό να φεύγει με τον βαθμό από τη Λαμία αλλά να προβληματίζει από την εικόνα του μεσοεπιθετικά. Δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία η ισοπαλία δεδομένου του γεγονότος ότι ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα και ότι φυσικά η Λαμία μέχρι στιγμής είχε τέσσερις ήττες σε ισάριθμους αγώνες.