Μετάλλια στο εξωτερικό για τον Α.Σ. "Θησέας"

kakrelis

Ο Σύλλογος Α.Σ. Θησέας συμμετείχε σε ένα ακόμη ανοιχτό παγκόσμιο πρωτάθλημα που ήταν βαθμολογούμενο για την Παγκόσμια και Ολυμπιακή  κατάταξη, με προπονητή τον Νίκο Κακαρέλη και επτά αθλητές του Συλλόγου.

Η ανακοίνωση του Συλλόγου αναφέρει :

«Αυτό ήταν ένα από τα δυσκολότερα τουρνουά που γίνεται,  αφού είχε συμμετοχή 288 συλλόγους και εθνικές ομάδες από όλο τον κόσμο. Ο Σύλλογος για μια ακόμη διοργάνωση κατάφερε να είναι μέσα στους 20 καλύτερους συλλόγους του κόσμου αλλά για μια ακόμη φορά και ο μοναδικός από τον νομό με μετάλλια στο εξωτερικό. Οι αθλητές δώσανε τον καλύτερο τους εαυτό, είχαν δύσκολες κληρώσεις απέναντι σε παγκόσμιους πρωταθλητές,  αλλά κατάφεραν να πραγματοποιήσουν εξαιρετικές εμφανίσεις κερδίζοντας  τρία χάλκινα μετάλλια αλλά και μια 5η θέση .

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Μεσυνδιανου Ρωμαλέα που κέρδισε τον πρώτο αγώνα με διακοπή και ηττήθηκε στον 2ο από την παγκόσμια πρωταθλήτρια όπου κατέκτησε την 5η θέση.

Άδικο ήταν το αποτέλεσμα για τους αθλητές μας Καλλιφωνη Χριστόφορο και Φλωροσκούφη Παναγιώτη , όπου ηττήθηκαν από λάθη των διαιτητών, ενώ εξαιρετική ήταν και η αθλήτρια Καλτσή Φαίη,  που ηττήθηκε οριακά στον πόντο από την Γερμανίδα αθλήτρια.»