Με το απόλυτο των νικών φεύγει το 2016 για την Προοδευτική Αγρινίου

spo-proodeftiki-handballΜετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Προοδευτική Αγρινίου κέρδισε την Καστοριά με σκόρ 26-23 για την 4η Αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Β΄Εθνικής Κατηγορίας. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη σε 4 αγώνες για την Προοδευτική που βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά με τους παίκτες της Προοδευτικής να έχουν καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση και να παίρνουν μια διαφορά 3 τερμάτων έως το 20′ λεπτό. Όμως η Καστοριά με αντεπίθεση κατάφερε και κάλυψε τη διαφορά ενώ κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με σκόρ 11-12.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Παναγιώτη Συράκου όπου με δυνατή άμυνα εγκλώβισε τον αντίπαλο βγάζοντας όμορφες φάσεις τις οποίες τελείωνε υποδειγματικά χτίζοντας και πάλι διαφορά ασφαλείας που έφτασε μέχρι και τα 7 τέρματα στο 55′ του αγώνα. Όμως οι δίλεπτες αποβολές σε Ράικο Κ. και Παπανίκο έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες της Καστοριάς να μειώσουν και έτσι ήρθε το τελικό 26-23.
Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι κ.κ : Αβράμης (Πάτρα) και Τσατσαρώνης (Άρτα).
Αρκετός και πολύ εκδηλωτικός ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες του ΔΑΚ ΑΓΡΙΝΙΟΥ και με το χειροκρότημα και τι φωνές έδωσε ώθηση στη Προοδευτική να φτάσει στη νίκη.
Επόμενος αγώνας για τη Προοδευτική είναι στις 21 Ιανουαρίου 2017 ώρα 18:00 στην Πτολεμαΐδα με αντίπαλο τον τοπικό Αρίων.
Διοίκηση , προπονητές και αθλητές εύχονται καλές γιορτές με υγεία σε όλο τον κόσμο.
Δεκάλεπτα : 5-3, 8-7, 11-12, 17-14, 20-17, 26-23.
Α.Σ. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Συράκος Παναγιώτης) : Σπυρόπουλος Απ., Λιόκαυτος Κ.(3), Αποστολόπουλος Κ., Γουργολίτσας Γ.(1), Παπαδάκης Δ.(1), Δήμου Χρ.(2), Αλεξόπουλος Β., Κωνσταντόπουλος Γ.(6), Χαΐμάνης Κ., Μαυρέλης Χρ., Παπανίκος Δ.(3), Ράικος Σπ., Φωτόπουλος Λ., Γιαννιώτης Δ.(8), Ράικος Κ.(2), Συράκος Λ.
Α.Ο.Α. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Ζυγούρας Αθανάσιος) : Σαλαγιάννης Θ., Πούλιος Δ., Αναστασίου Η.(7), Δόκαλος Σ.(2), Γκανάρας Μ.(1), Τερζογλου Γ.(3), Τούλιος Α.(1), Τζιφονώτας Γ., Τάσιος Φ.(4), Κωνσταντινίδης Χ.(5), Μασκαλίδης Π., Τούλιος Β.