Ροή Ειδήσεων

Με «τεσσάρα» από την ΑΕΚ αποχαιρέτησε το 2017 (φωτο)

panai-aek12
Με τον χειρότερο τρόπο αποχαιρετά το 2017 ο Παναιτωλικός, αφού στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι της σεζόν γνώρισε την ήττα στο Αγρίνιο με σκορ 0-4 από την ΑΕΚ των πολλών ελλείψεων.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε με σύστημα 3-5-2 για πρώτη φορά φέτος, με τρία στόπερ και ξεκάθαρο αμυντικό προσανατολισμό για να κρατήσει το μηδέν στην έδρα του. Αρχικά φαινόταν πως θα τα κατάφερνε με τη συμβολή του Κυριακίδη που σταμάτησε δύο φορές τον Χριστοδουλόπουλο στο 20’ και στο 27’, όμως εν τέλει, στην εκπνοή του πρώτου 45λεπτου μετά από λάθος του Μάρκος Πάουλο που τράβηξε τον Αραούχο μετά από εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και το πέναλτι που υπέδειξε ο κ. Ζαχαριάδης, ο Χριστοδουλόπουλος άνοιξε το σκορ.

panai-aek20

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική, καθώς από το πρώτο λεπτό αύξησε τη διαφορά του σκορ με τον Μπακασέτα, ενώ ακολούθησε η αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο για το 0-3. Στο 87’ ο Γιακουμάκης διαμόρφωσε το τελικό 0-4 και σφράγισε ουσιαστικά την πρόκριση για τον δικέφαλο, δημιουργώντας ακόμη μεγαλύτερο προβληματισμό στις τάξεις των «καναρινιών».

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Μάκης Χάβος παράταξε τον Παναιτωλικό με σύστημα 3-5-2. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Κυριακίδη στο τέρμα. Τους Χαντάκια, Μόρα και Μιχάι στο κέντρο της άμυνας από δεξιά προς τα αριστερά. Τον Κλέσιο δεξιά να παίζει την πλευρά και τον Ρότσα αριστερά. Τριπλέτα στο κέντρο τον Πάουλο, τον Τσοκάνη και τον Μάζουρεκ σε λίγο ποιο δημιουργικό ρόλο, ενώ στην κορυφή της επίθεσης των Ντίας μαζί με τον Μοράρ.

panai-aek1

Για την ΑΕΚ ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε το 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια. Τους Γκάλο, Λαμπρόπουλο, Τσιγκρίνσκι και Μπακάκη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Γαλανόπουλο και τον Κονέ. Στην μεσοεπιθετική γραμμή τον Μπακασέτα δεξιά, τον Λόπες αριστερά και τον Χριστοδουλόπουλο σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Αραούχο που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Χριστοδουλόπουλος ήταν ο καλύτερος της αναμέτρησης, μέσα σε όλες τις φάσεις για την ΑΕΚ, χρήστηκε σκόρερ και γενικότερα δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναιτωλικού.
Η σφυρίχτρα: Καλή διαιτησία από τον κ. Ζαχαριάδη. Σωστή η υπόδειξη πέναλτι στο 44’ υπέρ της ΑΕΚ και επίσης σωστός ο πειθαρχικός έλεγχος με κάρτες όταν και σε όποιον έπρεπε.
Οι πάγκοι: Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε μία καλά διαβασμένη ΑΕΚ που ήθελε το παιχνίδι και ήξερε πώς να το πάρει παρά τις ελλείψεις. Είχε ξεκάθαρο πλάνο στο γήπεδο, το οποίο και εκμεταλλεύτηκε απέναντι σε έναν αντίπαλο που έδειχνε να μην ξέρει τι ήθελε. Αντιθέτως ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε προβληματικός, με ένα σύστημα που όπως αποδείχθηκε δεν του ταιριάζει ή απλά δεν γνωρίζει αρκετά καλά για να χρησιμοποιηθεί απέναντι σε έναν αντίπαλο αυτής της δυναμικής.
Η φάση: Οι φάσεις είναι δύο, καθώς το παιχνίδι καθορίστηκε από το πρώτο γκολ με πέναλτι στο 45’, δηλαδή την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και το δεύτερο στο 46’, δηλαδή την έναρξη του δευτέρου. Κάπου εκεί η μπάλα άρχισε να ζυγίζει μερικούς τόνους στα πόδια των παικτών του Παναιτωλικού, οι οποίοι δεν κατάφεραν να συνέλθουν.
Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ο Ροντρίγκο Γκάλο και ο Μιχάλης Μπακάκης, πρώην ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού, ξεχώρισαν με την παρουσία τους στα άκρα, ενώ ο πρώτος πέτυχε και ένα πανέμορφο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Από τον Παναιτωλικό ο Κυριακίδης στάθηκε στο ύψος του, κυρίως με τις επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αρκετά δραστήριος, αν και απελπιστικά μόνος, ήταν και ο Μάζουρεκ.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

panai-aek2

Το φιλμ του αγώνα:
Α’ Ημίχρονο
7’ Κίτρινη κάρτα στον Κονέ για μαρκάρισμα στον Μάζουρεκ.
10’ Κίτρινη στον Ρότσα για τράβηγμα στον Γαλανόπουλο.
12’ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, άουτ.
17’ Στρωτό μακρινό σουτ του Μπακασέτα μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
20’ Πλασέ του Χριστοδουλόπουλου από τα όρια της μεγάλης περιοχής, απέκρουσε σωτήρια ο Κυριακίδης.
22’ Κίτρινη κάρτα στον Λόπες για φάουλ στον Χαντάκια.
24’ Κεφαλιά του Μόρα από εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ βρήκε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ.
27’ Νέα μεγάλη απόκρουση του Κυριακίδη, ξανά σε πλασέ του Χριστοδουλόπουλου.
40’ Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, όμως το σουτ του Κλέσιο από πλάγια δεξιά, πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα.
44’ Πέναλτι για την ΑΕΚ έπειτα από τράβηγμα του Πάουλο στον Αραούχο και κίτρινη κάρτα για τον Βραζιλιάνο.
45’ ΓΚΟΛ 0-1 για την ΑΕΚ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη.

panai-aek3

Β’ Ημίχρονο
46’ ΓΚΟΛ 0-2 για την ΑΕΚ με τον Μπακασέτα να πλασάρει ιδανικά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από όμορφο γύρισμα του Λόπες από αριστερά.
49’ Σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Τσιγκρίνσκι και κατέληξε κόρνερ.
50’ Σουτ του Γαλανόπουλου πέρασε ψηλά άουτ.
57’ Κίτρινη κάρτα στον Γκάλο για μαρκάρισμα στον Ρότσα.
60’ Εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
65’ ΓΚΟΛ 0-3 για την ΑΕΚ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκο Γκάλο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της δεξιάς γωνίας του Κυριακίδη.
67’ Κίτρινη κάρτα στον Μιχάι για μαρκάρισμα στον Γαλανόπουλο.
70’ Μακρινό σουτ του Μάζουρεκ, πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπάρκα.
77’ Σουτ του Πάουλο έπειτα από όμορφη ατομική ενέργεια του Ρότσα από αριστερά, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
77’ Σουτ του Γιακουμάκη έπειτα από κόντρα επίθεση της ΑΕΚ, πέρασε ψηλά άουτ.
82’ Σουτ του Μάζουρεκ από κοντά, έπειτα από πάσα του Ρότσα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπάρκας.
84’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Μοράρ προ κενής εστίας, όταν το σουτ που επιχείρησε απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Μπακάκης.
87’ ΓΚΟΛ 0-4 για την ΑΕΚ με προβολή του Γιακουμάκη έπειτα από σέντρα του Κλωναρίδη.