Με δύο… μπαλωθιές έπεσε στη Κρήτη

sup-platanias-panai2

Δύο… μπαλωθιές από Τόρες (83’) και Γιακουμάκη (88’) ήταν αρκετές για τον Πλατανιά, που νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό και σφράγισε ουσιαστικά την παραμονή στη Super League.

Η Κρήτη, όπως όλα δείχνουν, θα έχει εκπρόσωπο στη Super League και την επόμενη χρονιά. Ο Πλατανιάς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Παναιτωλικού με 2-0 στα Χανιά για την 32η αγωνιστική και σφράγισε ουσιαστικά την παραμονή. Από την άλλη, η ομάδα του Αγρινίου επί της ουσίας έχασε και τις τελευταίες ελπίδες για είσοδο στα play-offs.

Ο Νταβίντ Τόρες, ο οποίος μετά τα γκολ-«χρυσάφι» στα προηγούμενα παιχνίδια με Καλλονή και Βέροια, άνοιξε το σκορ στο 83ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 88’, ο Γιώργος Γιακουμάκης με το πρώτο του γκολ στη μεγάλη κατηγορία, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση. To ματς Από κουραστικό έως βαρετό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τον μεν Πλατανιά να θέλει, αλλά να μην μπορεί να αναλάβει πρωτοβουλίες και να «φτιάξει» καταστάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία, τον δε Παναιτωλικό να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο και να προσπαθεί να δημιουργήσει κινδύνους με αντεπιθέσεις, αλλά χωρίς κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα. Ένα φάουλ του Βιγιαφάνες στο 16’, που δεν ανησύχησε τον Ολιμπά και ένα μονοκόμματο σουτ του Ζαραδούκα στο 19’, που πέρασε άουτ, ήταν οι πιο αξιοσημείωτες φάσεις. Κι αυτές με το ζόρι καταγράφονται. Περισσότερο άξια αναφοράς ήταν τα λάθη, αφού στο πρώτο 45άλεπτο είχαν γίνει περισσότερα από 50, δηλαδή πάνω από ένα κατά μέσο όρο ανά λεπτό…

Το 0-0 ήταν απόλυτα φυσιολογικό! Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ελπίδες για κάτι καλύτερο. Στο 50’ ο Αποστολόπουλος σούταρε από θέση μέσα δεξιά και ο Μπρακάλι έδιωξε εντυπωσιακά, στερώντας το γκολ από τον Πλατανιά, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα για τον Μορένο, που σούταρε στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Με τις αλλαγές του Γιώργου Παράσχου, οι γηπεδούχοι έδειχναν να το πιστεύουν περισσότερο και να βγαίνουν πιο σωστά στην επίθεση, ωστόσο, αυτοί που ήταν περισσότερο επικίνδυνοι ήταν οι φιλοξενούμενοι, βασιζόμενοι κυρίως στις εμπνεύσεις των Μαρτίνες και Βιγιαφάνες. Φωτάκης (62’), Μορένο (68’) και Μορένο-Λάζαρ σε διπλή ευκαιρία (73’), δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Ό,τι δεν έγινε στα 80 λεπτά του αγώνα, συνέβη στο δεκάλεπτο μέχρι το φινάλε. Στο 83’ ο Τόρες «βρήκε δίχτυα» για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ για τον Πλατανιά και στο 88’ ο Γιακουμάκης, με το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα, σφράγισε τη νίκη της ομάδας των Χανίων, που αγκάλιασε την παραμονή. Ο Παναιτωλικός, που έμεινε με τις ευκαιρίες, έχασε επί της ουσίας έχασε και τις τελευταίες ελπίδες του για είσοδο στα play-offs.