Με απίθανη ανατροπή από το -18 το Περιστέρι επικράτησε του Μεσολογγίου

Τρομερό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Αγρινίου, με το Περιστέρι να κάνει μια επική ανατροπή από το -18 και να παίρνει τη νίκη με 63-70 κόντρα στο Περιστέρι.

Την ανατροπή της χρονιάς έκανε το Περιστέρι, το οποίο επικράτησε του Μεσολογγίου εκτός έδρας, γυρίζοντας ένα παιχνίδι από το -18 (52-34). Έτσι, ανέβηκε στο 9-6, ρίχνοντας στο 4-10 τους Μεσολογγίτες που «αυτοκτόνησαν» κι έχασαν την ευκαιρία για να κάνουν βήμα παραμονής στη κατηγορία.

Για τους νικητές ο απίθανος Γούνταρτ είχε 20 πόντους με 6/7 τρίποντα και 6 ριμπάουντ, ενώ, 8 πρόσθεσε ο Πέτεγουεϊ. Οι Μάντζαρης και Μπουρούσης που συνέβαλλαν τα μέγιστα στην ανατροπή είχαν από 6 πόντους με 8 ασίστ και 5 πόντους με 6 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Στον αντίποδα 20 πόντους είχε ο Σαχπατζίδης κι 11 ο Γκότσερ.

Το ματς

Καλύτερο ήταν το Μεσολόγγι στο ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας το προβάδισμα με 6-0 στα πρώτα λεπτά (03’). Στη πορεία, το Περιστέρι σκόραρε με το… σταγονόμετρο, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 12-5 (07’). Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι αργότερα βρήκαν ρυθμό και μείωσαν σε 17-13 (09’), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 19-15.

Στη συνέχεια, το συγκρότημα του Μανωλόπουλου ισοφάρισε σε 22-22 (12’), όμως σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν με 30-22 χάρη στον Μοτσενίγο (15’). Έκτοτε, απέκτησαν και διαφορά 15 πόντων (39-24), όμως, το Περιστέρι με τον Πέτεγουεϊ μείωσε εκ νέου στους 10, 39-29. Το σύνολο του Καλαμπάκου, έδειξε χαρακτήρα και όχι μόνο συντήρησε διψήφιο προβάδισμα, αλλά πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με +13, 45-32.

Στην επανάληψη, το Μεσολόγγι μπήκε συγκεντρωμένο και με τρίποντο του Λάνγκφορντ έκανε το 52-34 (25’). Στη πορεία, το Περιστέρι έβγαλε την αναμενόμενη αντίδραση και γρήγορα με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γούνταρτ μείωσε στους 12, 52-40 (27’). Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με τους «Πρίγκιπες» να ροκανίζουν λίγο ακόμη τη διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο πλην 9, 54-45.

Στη τελευταία περίοδο, το Περιστέρι ολοκλήρωσε την τρομερή ανατροπή του και μείωσε στους 3 με λέι απ του Σαλούστρο (56-53, 33’), ενώ, με τρίποντο του Γούνταρτ ισοφάρισε σε 58-58 (6-24 επιμέρους στα τελευταία λεπτά). Μάλιστα, με το Μεσολόγγι να έχει πάθει ένα επιθετικό «black out» προσπέρασε με 59-60 για πρώτη φορά. Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να μην έχουν λύσεις να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ενώ, αντίθετα το σύνολο του Μανωλόπουλου ξέφυγε και με 60-67 (39′), φτάνοντας στη νίκη με 63-70.