Ροή Ειδήσεων

Με αμφισβητούμενο πέναλτι λύγισε τον καλό Παναιτωλικό ο ΠΑΟΚ (φωτο)

panetolikos-paok (104)

Πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, μέτριος στο δεύτερο, αλλά άξιζε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στο παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός, για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό ο «Τίτορμος» έδειξε τη διάθεση να πιέσει ψηλά, να κάνει φάσεις και να χτυπήσει το παιχνίδι, κόντρα σε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου είχε τουλάχιστον δύο καλές ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα, με κορυφαία αυτή του Κλέσιο στο 42’, χωρίς όμως να του «χαμογελάσει» η τύχη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως συνήθως, δεν έδειξε να έχει τις ίδιες δυνάμεις με το πρώτο, ενώ δεν είχε το βάθος στον πάγκο για να ξεκουράσει βασικά γρανάζια στο χώρο του κέντρου, ειδικά αν αναλογιστεί κάποιος και τις ελλείψεις (Ρότσα, Μπράβο, Μπεχαράνο) που θα μπορούσαν να δώσουν λύσεις σε αυτό το παιχνίδι. Από το 65’ και έπειτα ο ΠΑΟΚ ανέβηκε και με την είσοδο ποιοτικών ποδοσφαιριστών στο χώρο του κέντρου απέκτησε μεγαλύτερη ταχύτητα στα άκρα, κλείνοντας πίσω τα «καναρίνια» που ακόμη και έτσι έδειχναν ικανά να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας.

panetolikos-paok (102)

Τελικά, ο «δικέφαλος» του Βορρά χρειάστηκε μία αμφισβητούμενη διαιτητική απόφαση του Δημήτρη Θάνου που υπέδειξε την εσχάτη των ποινών σε επαφή του Μιχάι με τον Βαρέλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, εξαντλώντας την αυστηρότητά του. Ο Πρίγιοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε στο 88’ το τελικό 0-1 που χάρισε τους τρεις βαθμούς στον ΠΑΟΚ.

Agriniowebradio.gr: Ενημέρωση και μουσική όπως θα ήθελες ν΄ακούς

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Τραϊανός Δέλλας παράταξε τον Παναιτωλικό με σύστημα 4-3-3. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Κυριακίδη στο τέρμα. Τους Μαρινάκη, Ροντρίγκες, Μιχάι και Τσοκάνη από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Αμυντικό μέσο τον Πάουλο, με τους Ντίας και Μάζουρεκ μπροστά του σε ρόλο κεντρικών μέσων. Στην επίθεση τον Κλέσιο δεξιά, τον Ρόσα αριστερά και τον Μοράρ στην κορυφή.

Για τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε το 4-2-3-1. Συγκεκριμένα, τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια. Τους Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο και Βιεϊρίνια στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Μαουρίτσιο και τον Κάνιας. Στο δεξί άκρο της επίθεσης τον Λημνιό και στο αριστερό τον Κάμπος, με τον Ελ Καντουρί να έχει ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Πρίγιοβιτς που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης.

panetolikos-paok (103)

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Τάσος Τσοκάνης ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, καθώς εξαφάνισε όποιον αντίπαλο ανέλαβε να μαρκάρει σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είτε αυτός ήταν ο Λημνιός, είτε ο Κάμπος, είτε ο Μακ, βγάζοντας τρομερό πάθος στο παιχνίδι του και ταυτόχρονα επιχειρώντας συνεχώς προωθήσεις για να βοηθήσει και δημιουργικά.

Η σφυρίχτρα: Μέτρια διαιτησία του Δημήτρη Θάνου στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ στο 87ο λεπτό εξάντλησε την αυστηρότητά του στο πέναλτι που υπέδειξε υπέρ του ΠΑΟΚ στο πέσιμο του Βαρέλα έπειτα από επαφή με τον Μιχάι στα μαρκαρίσματα που γίνονται στη μεγάλη περιοχή μετά από την εκτέλεση κόρνερ.

Οι πάγκοι: Εξαιρετικό στήσιμο του Παναιτωλικού από τον Τραϊανό Δέλλα που παρά τα προβλήματα και την αναγκαστική αλλαγή συστήματος, παράταξε έναν καλά διαβασμένο Παναιτωλικό που είχε τον τρόπο να πληγώσει την ομάδα με την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα. Δυστυχώς η τύχη δεν του χαμογέλασε στη φάση του Κλέσιο στο 42’ με τον Πασχαλάκη να κάνει μία εξαιρετική απόκρουση, όμως ακόμη και έτσι έδειχνε πως μπορούσε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Παρόλα αυτά η αμφισβητούμενη υπόδειξη πέναλτι δεν του επέτρεψε να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου αν και δεν φάνηκε το ίδιο προετοιμασμένος για το παιχνίδι, έκανε τις αλλαγές που έπρεπε και βοήθησαν την ομάδα του, διορθώνοντας τα κακώς κείμενα στην επανάληψη.

Η φάση: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από την υπόδειξη πέναλτι στο πέσιμο του Βαρέλα στο 87’ μετά από την επαφή στα μαρκαρίσματα με τον Μιχάι. Αν δεν εξαντλούσε την αυστηρότητά του ο κ. Θάνος, ίσως να μιλάγαμε για ένα διαφορετικό αποτέλεσμα.

Ξεχώρισαν: Από τον Παναιτωλικό ξεχώρισε ο Δημήτρης Κυριακίδης που έκανε κάποιες πολύ καλές επεμβάσεις σε ευκαιρίες που δημιούργησε ο «δικέφαλος», ενώ από τον ΠΑΟΚ για άλλη μία φορά εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του Λέο Μάτος, ο οποίος με συνεχείς προωθήσεις ήταν ο μόνος που έβαλε δύσκολα στον MVP της αναμέτρησης Τάσο Τσοκάνη.

panetolikos-paok (110)

Το φιλμ του αγώνα:
Α’ Ημίχρονο
3’ Μπάσιμο στην περιοχή από αριστερά του Κάμπος, όμως το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση απέκρουσε σε κόρνερ ο Κυριακίδης.
8’ Εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια από αριστερά, απέκρουσε με γροθιές ξανά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.
8’ Κόντρα επίθεση για τον Παναιτωλικό, όμως το σουτ του Κλέσιο πέρασε ψηλά άουτ.
16’ Σουτ του Μάζουρεκ με καλές προϋποθέσεις, με τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.
40’ Σουτ του Πρίγιοβιτς από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.
42’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με τον Κλέσιο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και ο Πασχαλάκης να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να παραχωρεί κόρνερ.
45’ Απάντηση του ΠΑΟΚ στη μεγάλη ευκαιρία του Παναιτωλικού με σουτ του Κάμπος λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι και τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.
Β’ Ημίχρονο:
53’ Σουτ του Μοράρ μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
64’ Μεγάλη απόκρουση του Κυριακίδη σε κόρνερ μετά από σουτ του Μπίσεσβαρ που κόντραρε σε αμυντικό και τη μπάλα να αλλάζει πορεία πριν φτάσει στον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.
67’ Διπλή μεγάλη απόκρουση του Κυριακίδη αρχικά σε κεφαλιά του Μάτος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια και έπειτα σε προβολή του Πρίγιοβιτς.
72’ Σουτ του Ρόσα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.
83’ Κεφαλιά του Μάτος μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.
87’ Ο Θάνος είδε πέναλτι του Μιχάι στον Βαρέλα, σε επαφή μέσα στη μεγάλη περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια.
88’ ΓΚΟΛ 0-1 για τον ΠΑΟΚ με τον Πρίγιοβιτς να ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι.