sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Ματς Γκραν Γκινιόλ: Παναιτωλικός – Λαμία 2-2

Ρεκόρ για Γκίνες οι 12λεπτες καθυστερήσεις

Σε ένα παιχνίδι που δεν προσφερόταν για καρδιακούς ο Παναιτωλικός άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς απέναντι στη Λαμία που έχει τους ίδιους στόχους με αυτόν και για άλλη μια φορά προβλημάτισε με την διακύμανση της απόδοσής του.

Στο πρώτο ημίωρο ήταν μέτριος έως κακός, ενώ μετά το γκολ έπαιξε καλύτερα. Στο δεύτερο ημίχρονο καλυτέρευσε ακόμη περισσότερο την εικόνα του και θα μπορούσε με λίγη τύχη να πάρει τη νίκη.

Αχίλλειος πτέρνα η άμυνά του που δέχτηκε 2 γκολ, ενώ θα μπορούσε να δεχτεί περισσότερα εάν δεν ήταν ο Κυριακίδης.

Σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα θεωρείται δίκαιο

Η ΔΙΑΤΑΞΗ

Ο Τρ Δέλλας σε σχήμα 4-2-3-1, παρέταξε από δεξιά τον Μαρινάκη, αριστερά τον Τσοκάνη, στο κέντρο της άμυνας τους Άργκους και Μιχάι.

Στον άξονα τον Έρικσον και Πάουλο, δεξιά τον Ντίας( αριστερά τον Ουίλιαμ(κατά διαστήματα εναλλασσόταν τη θέση του με τονΝτίας), Μάζουρεκ πίσω από τον Μοράρ.
Η μοναδική αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι ήταν αυτή του Πάολο στη θέση του Μανά. Μετά το 1-1 και στο 80΄ο Έρικσον αγωνίστηκε μόνος  του αμυντικό χαφ καθώς ο Δέλλας πέρασε τον Καμαρά παίζοντας με δύο επιθετικούς.
Ο τεχνικός του Παναιτωλικού στο 87΄ρίσκαρε ακόμη περισσότερο περνώντας στο παιχνίδι τον Λουσέρο κάνοντας την ομάδα ακόμη πιο επιθετική, αλλά έγινε πιο ευάλωτη στην άμυνα καθώς η Λαμία στις καθυστερήσεις ισοφάρισε στο 99΄.

ΚΑΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Νωθρά ξεκίνησε ο Παναιτωλικός με πολλά λάθη, χωρίς αλληλοκαλύψεις  και χωρίς τη δημιουργία μιας καλής φάσης. Ο μόνος  που ήταν στο πνεύμα του παιχνιδιού και ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ο Δημήτρης Κυριακίδης(είχε τα γενέθλια του, έκλεισε τα 31 χρόνια)) που πραγματοποίησε τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις στο 3΄και στο 21΄του Μπερτόλιο και του Επστάιν στο 16΄,διατηρώντας «εν ζωή» τον Παναιτωλικό.

Από την άλλη πλευρά η Λαμία του Μάκη Χάβου ξεκίνησε το παιχνίδι με «άγριες διαθέσεις» έχοντας τις τρεις προαναφερθείσες μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ και σίγουρα στάθηκε άτυχη αφού βρήκε «τοίχο» στην εστία του Δ Κυριακίδη.

ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ ΓΚΟΛ Ο ΜΑΖΟΥΡΕΚ , ΑΚΥΡΩΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΤΕΡΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΣΟΚΑΝΗ

Η Λαμία μπορεί να έχανε τη μια ευκαιρία πίσω από την άλλη, ωστόσο ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ με ένα όμορφο σουτ του Μάζουρεκ στο 27΄(το κερασάκι στη τούρτα των 25ων γενεθλίων του).

Το γκολ ήταν καταλυτικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού, καθώς ο Παναιτωλικός πήρε τα ηνία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήταν καλύτερος και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το ματς αν ο πρώτος βοηθός ο Πετρόπουλος δεν του ακύρωνε κανονικό γκολ του Τσοκάνη(προεξείχε η μύτη του παπουτσιού!).

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Η ΛΑΜΙΑ ΤΑ ΓΚΟΛ (ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΟ 101΄!!!)

Ο Παναιτωλικός άλλαξε άρδην την εικόνα του προς το καλύτερο αλλά τον εγκατέλειψε και η τύχη που είχε στο πρώτο ημίχρονο με την Λαμία σε μια από τις ελάχιστες επιθέσεις της ισοφάρισε στο 74΄με τον Επστάιν.

Ο Παναιτωλικός ωστόσο δεν πτοήθηκε παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και σημείωσε και δεύτερο τέρμα και στο 88΄ με τον Μανά μετά από πολύ καλή προσπάθεια του Καμαρά.

Στις  καθυστερήσεις και στο 99 η Λαμία κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μιχάι. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μαστούρ το απέκρουσε ο Κυριακίδης  και στην επαναφορά ο Αντέντζο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι στο 101΄σημείωσαν γκολ με τον Μαρινάκη το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιτ.

ΜΕΤΡΙΑ ΕΩΣ ΚΑΚΗ Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Μνήμες από πέρυσι μας ξύπνησε η διαιτησία του Μανούχου(Αργολίδος) καθώς κράτησε 12 λεπτά καθυστερήσεις. Πέρυσι στη Λαμία ο ίδιος διαιτητής είχε κρατήσει 8 λεπτά με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να δεχτεί γκολ στο 98΄.

Στη φάση του πέναλτι ο σκόρερ ήταν εντός περιοχής και έπρεπε να ακυρωθεί το γκολ και να επαναληφθεί η εκτέλεση. Δύσκολη η φάση στο γκολ του Μαρινάκη.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Παναιτωλικος(Τ.Δέλλας):Κυριακίδης,Έρικσον,Μάζουρεκ,Ντίας,,Πάουλο(81΄Καμαρά),Τσοκάνης,Μαρινάκης,Μιχάι,Μοράρ,Άργκους(81΄ΛΟΥΣΈΡΟ),Ουίλαν(70΄Μανά).

Λαμία(ΜΧάβος):Σαράνοφ,Βασιλαντωνόπουλος,Αντέτζο,Μπαράλες,Μπερτόλιο,Καραμάνος,Αναστασιάδης,Σκόνδρας,Επστάιν,Σκαρντοβέλι,Μπλάζιτς.