Α’ ΕΠΣΑ: Νικητής του εξ αναβολής αγώνα ο Απόλλωνας Δοκιμίου στη Ματαράγκα

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας Δοκιμίου κερδίζοντας στη Ματαράγκα τον Αράκυνθο με σκορ 1 – 0. Η ομάδα του Ανδρέα Κονδύλη με “χρυσό” σκόρερ το Νίκο Αθανασίου στο 87ο λεπτό πήρε τους τρεις βαθμούς ανεβαίνοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας με 27 και αφήνοντας στους 11 τον Αράκυνθο.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με τις άμυνες να κυριαρχούν και χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη καλή ευκαιρία έγινε στο 44ο λεπτό.

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, όμως έκαναν αρκετά λάθη στο κέντρο και δεν απείλησαν την εστία του Μπαλάσκα. Ο Απόλλωνας ήταν καλός αμυντικά, αλλά ακίνδυνος επιθετικά και πίεσε μόνο στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Στη μοναδική καλή στιγμή του πρώτου μέρους ο Μπαλάφας έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ξευγένης βρήκε τη μπάλα με το στήθος στέλνοντάς την άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, πήραν μέτρα στο γήπεδο και είχαν κάποιες καλές στιγμές, ενώ μετά το 75΄ ο Αράκυνθος προσπάθησε να κρατήσει μπάλα και να πατήσει περιοχή. Στο 81΄ έγινε η φάση που άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες με το Νίκο Αθανασίου να προλαβαίνει τον Καραδήμα που τον ανέτρεψε εκτός περιοχής δεχόμενος την κόκκινη κάρτα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ του παίκτη του Απόλλωνα.

Στο 85΄ ο Μπαλάφας από κοντά δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να την σπρώξει στα δίχτυα και δύο λεπτά αργότερα ο Κονδύλης σέντραρε από αριστερά, ο Μπαλάφας έπιασε την κεφαλιά με το Γκρέκα να διώχνει και στην επαναφορά ο Νίκος Αθανασίου με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 – 1. Οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν στη συνέχεια και πήραν τη νίκη που τους έφερε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Η φάση του αγώνα:

Σε ένα κλειστό παιχνίδι η αλλαγή των αριθμητικών ισορροπιών δημιουργεί άλλα δεδομένα. Η φάση του 81ου λεπτού όταν ο Αράκυνθος μένει με 10 παίκτες, ήταν καθοριστική για την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα:

Ο Απόλλωνας στέκεται πολύ καλά στην άμυνα έχοντας αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα στο κομμάτι αυτό, όμως δε μπορούσε εύκολα να απειλήσει. Η είσοδος του Νίκου Αθανασίου “ζωντανεύει” την ομάδα του Δοκιμίου επιθετικά με το νεαρό παίκτη να κερδίζει την κόκκινη κάρτα του Καραδήμα και να σκοράρει χαρίζοντας το “τρίποντο” στον Απόλλωνα.

Το φιλμ του αγώνα:

44΄ Σέντρα του Μπαλάφα από αριστερά ο Ξευγένης βρήκε τη μπάλα με το στήθος στέλνοντάς την άουτ.

55΄ Φάουλ του Δαλαγιώργου από αριστερά και λίγο μπροστά από το κέντρο ο Καραδήμας έδιωξε σε κόρνερ.

61΄ Σουτ του Μπαλάφα η μπάλα πέρασε άουτ.

68΄ Εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου ο Μπαλάσκας απέκρουσε.

73΄ Γέμισμα του Καμμένου στο Νίκο Αθανασίου που από δεξιά μέσα στην περιοχή σούταρε και έδιωξε σε κόρνερ ο Καραδήμας.

81΄ Πάσα του Κονδύλη στο Νίκο Αθανασίου που “τσιμπάει” τη μπάλα από τον Καραδήμα, που τον ανατρέπει έξω από την περιοχή και δέχεται κόκκινη κάρτα.

85΄ Σέντρα του Καμμένου από δεξιά ο Μπαλάφας από κοντά δε βρήκε καλά τη μπάλα και μάζεψε ο Γκρέκας.

87΄ Γκολ. Σέντρα του Κονδύλη από αριστερά ο Μπαλάφας κάνει την κεφαλιά με το Γκρέκα να διώχνει και στην επαναφορά ο Νίκος Αθανασίου με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0 – 1.

90΄ Μακρινό σουτ του Καμμένου έδιωξε ο Γκρέκας. ΑΡΑΚΥΝΘΟΣ

ΑΡΑΚΥΝΘΟΣ ΜΑΤΑΡΑΓΚΑΣ (Σπύρος Μπούρδος): Καραδήμας, Ιορδανίδης, Ευαγγελόπουλος, Χαραλάμπους, Τραγουλιάς, Αλεξανδρής, Παπαδόπουλος, Μπιτσικώκος, Μπανάκας, Βδουκάκης (82΄ Γκρέκας), Ζιάκκας (65΄ Ευθυμίου).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Ανδρέας Κονδύλης): Μπαλάσκας, Μπαλάφας (94΄ Καπελλάκης), Κοσυφαρίνης, Δαλαγιώργος, Ψηφής, Κόκκαλης, Σπυριλιώτης, Καταρέλος, Ξευγένης (68΄ Αθανασίου Ν.), Καμμένος, Κονδύλης (91΄ Γιαννακάς).