Λύτρωση με Μαρκόφσκι

sup-panai-ael65Με κεφαλιά «οβίδα» του Μάρκο Μαρκόφσκι στο 84΄ ο Παναιτωλικός πήρε αγχωτική, αλλά δίκαιη νίκη κόντρα στην Λάρισα με 2-1, βάζοντας ταυτόχρονα στοπ  στις συνεχόμενες ήττες το προηγούμενο διάστημα.

Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη την δεδομένη στιγμή του πρωταθλήματος  κυρίως για ψυχολογικούς λόγους και αναμένεται να  επιδράσει θετικά στην ομάδα στην εξέλιξη της διοργάνωσης.

Ο Γιάννης Ματζουράκης επέλεξε την βασική 11αδα του νικηφόρου  αγώνα με την Κέρκυρα και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκε.

sup-panai-ael71Οι γηπεδούχοι πάντως ένιωθαν αρκετά αγχωμένοι και πιεσμένοι στην διάρκεια  του ματς, όταν  το σκορ δεν τους ευνοούσε,  συνέπεια των κακών τελευταίων αποτελεσμάτων που είχαν.

Ο Παναιτωλικός  ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι αριθμοί του αγώνα έξαλλου τον δικαιώνουν.

Οι τελικές ήταν 17-5, τα κόρνερ 5-1, ενώ έκανε και λιγότερα λάθη.

Σε ένα ακόμη ματς ο Γιώργος Κούσας ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας και με το πάθος του έσπρωξε την ομάδα στη νίκη. Ο Κλέσιο επίσης έκανε ένα καλό ματς με πολλά τρεξίματα και αμυντικές καλύψεις , όμως  οφείλει να γίνει πιο  ομαδικός για να βοηθήσει ακόμη περισσότερο τον εαυτό του και την ομάδα.

Όπως αποδείχτηκε  σημείο κλειδί για την έκβαση του αγώνα ήταν η αλλαγή του Γιάννη Μαντζουράκη στο 69΄με τον Μαρκόφσκι να περνά στη θέση του Ουάρντα. Η κίνηση αυτή του πάγκου σχολιάστηκε αρνητικά από την πλειοψηφία των οπαδών του Παναιτωλικού ως προς την χρησιμότητα της, όμως το γκολ του Σέρβου επιθετικού  δικαίωσε τον πολύπειρο κόουτς που έκανε την αποφασιστική ενέργεια, ώστε να πάρει η ομάδα του το τρίποντο.

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.269

– Στον αγώνα Κ20 των δύο ομάδων η ΑΕΛ επικράτησε με σκορ 3-0.

sup-panai-ael68

sup-panai-ael-statistika1

sup-panai-ael-statistika

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

4′: Ο Ναζλίδης θα εκτελέσει φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής για την ΑΕΛ., η μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι

7′: Ο Γιοβάνοβιτς πήγε δυνατά σε μία διεκδίκηση της μπάλας με τον Τομανέ. Όλα καλά για τον Πορτογάλο.

8′: Αυτή τη φορά πήγε ο Μάρκος Πάουλο άτσαλα πάνω στον Αβραάμ. Προς στιγμήν σφάδαζε ο Κύπριος από τον πόνο, αλλά συνεχίζει.

Αρκετά νευρικές δείχνουν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα.

12′: Εκτέλεση φάουλ του Οσμάν Φερέιρα προς τον Μιγκέλ Ροντρίγκες ο οποίος δεν προλαβαίνει να μπει στην τροχιά της μπάλας.

17′: Ο Κλέσιο ανεβαίνει από την άμυνα και σουτάρει με το αριστερό, άουτ.

21′: Σουτ του Τομανέ κοντράρεται στους αμυντικούς των φιλοξενούμενων και καταλήγει σε κόρνερ.

22′: Ο Ουάρντα εκτελεί και ο Τομανέ αστοχεί με κεφαλιά.

28′: Σουτ από τον Πάουλο μαζεύει ο Ξενοδόχοφ εύκολα.

31΄Ο Φερέιρα εκτέλεσε το κόρνερ και έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας σουτάροντας άουτ

33′: Κίτρινη κάρτα στον Φατιόν για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Ουάρντα.

34′: Κίτρινη κάρτα στον Ουάρντα για άτσαλο μαρκάρισμα.

38′: Φοβερό μακρινό σουτ του Ουάρντα στη “ρίζα” του δεξιού δοκαριού!

sup-panai-ael6341′:   ΓΚΟΛ  1-0

Ο Ουάρντα σουτάρει από πολύ πλάγια και αριστερά με τον Γιοβάνοβιτς να βρίσκει τη μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα.

43′: Εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα με γροθιές διώχνει ο Ξενοδόχοφ.

45’+1′: Ο Λεντέσμα θα εκτελέσει κόρνερ από αριστερά, έδιωξε ο Γιοβάνοβιτς.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46΄Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Μαρουκάκης αντικαθιστά τον Ναβάρο.

53′: Σουτ του Λεντέσμα, άουτ.

sup-panai-ael5154΄ ΓΚΟΛ 1-1

Ο Αβραάμ άνοιξε έξοχα για τον Μαρουκάκη που “έκοψε” στο πέναλτι για τον Ναζλίδη που ισοφαρίζει σε 1-1!

57′: Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κουτρομάνος αντικαθιστά τον Λεντέσμα.

59′: Σουτ του Αβραάμ, άουτ.

63′: Κίτρινη κάρτα στον Κουτρομάνο

69′: Ο Μαρκόβσκι αντικαθιστά τον Ουάρντα.

70′: Κίτρινη κάρτα στον Γιοβάνοβιτς.

71′: Εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα από αριστερά με τον Τομανέ να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι!

74′: Σουτ του Κλέσιο, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ξενοδόχοφ!

80′: Γύρισμα του Αβραάμ είναι δυνατό και καταλήγει άουτ!

81′: Ο Κουτσιανικούλης αντικαθιστά τον Αβραάμ.

84′: Ο Ρόσα αντικαθιστά τον Φερέιρα.

sup-panai-ael7185΄ ΓΚΟΛ 2-1

Ο Κλέσιο σεντράρει από αριστερά και ο Μαρκόβσκι προλαβαίνει τον Ρέντζα και κάνει το 2-1 με δυνατή κεφαλιά!

87′: Ο Ντέλετιτς αντικαθιστά τον Φατιόν.

88′: Σουτ του Μαρουκάκη, διώχνει ο Κυριακίδης!

90’+1′ Κίτρινη στον Κουτσιανικούλη

90΄+2 Φοβερή κίνηση του Κλέσιο ανάμεσα σε Γιοβάνοβιτς και Φάρκας, περνάει άουτ!

Καλό το ντεμπούτο στην Σουπερ Λίγκα για τον διαιτητή Διαμαντόπουλου που έδειξε ότι έχει τα προσόντα να σταδιοδρομήσει στην κατηγορία

sup-panai-ael55Κίτρινες: 34’, Ουάρντα, 63’ Κουτρομάνος – 33’ Φατιόν, 70’ Γιοβάνοβιτς, 90+1’ Κουτσιανικούλης