Λευκάδα: Αναλυτικά οι νικητές του 8ου Πράσινου Ημιμαραθωνίου

Στον απόηχο της λήξης του 8ου Πράσινου Ημιμαραθωνίου αποστέλλουμε τα ανεπίσημα πρώιμα αποτελέσματα στους φίλους δρομείς προκειμένου να ενημερωθούν για την επίδοση τους ο καθένας ξεχωριστά. Μεγάλος ο συναγωνισμός στον αγώνα των 10χλμ με ρεκόρ διαδρομής από την αθλήτρια του Θεόδωρου Αναγνώστου, Στεφανία Λεοντιάδου με χρόνο 35’51’’. Να ευχαριστήσουμε όλους και όλες όσους βοήθησαν αθλητές και εθελοντές προκειμένου να ξεπεράσουμε κάθε προηγούμενο.

Πρώτος νικητής στον αγώνα των 21χλμ ο αθλητής του Χρήστου Παπαχρήστου, Κωνσταντίνος Γκελαούζος του Παναθηναϊκού με χρόνο 1.11.07, που αποτελεί και νέο ρεκόρ διαδρομής, δεύτερος ο Michele Palamini της GAV Vertova με 1.13.05, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Θεόδωρος Αναγνώστου του ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου με 1.14.10.

Στις γυναίκες πρώτη νικήτρια ήταν η αθλήτρια του Παναγιώτη Χαραμή, Ουρανία Ρεμπούλη του ΑΓΕΣ Κάμειρος με χρόνο 1.19.08, με δεύτερη την Σόνια Τσεκίνι του Φιλαθλητικού Άργους Ορεστικού με 1.23.49, ενώ στην τρίτη θέση είχαμε την Κωνσταντίνα Σταματέλου του ΑΣΛ Φίλανδρος με 1.36.54.

Στον αγώνα των 10χλμ νικητής ήταν ο Αλέξανδρος Δημάκος της Odyssey Challenge με χρόνο 35.43 ενώ την δεύτερη και τρίτη θέση κατέλαβαν οι Κοσμάς Ντάφας και Ιωάννης Καρέτσος (Δρομείς Ι.Π. Μεσολογγίου) με 35.57 και 37.27 αντίστοιχα.

Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Στεφανία Λεοντιάδου (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) με χρόνο 35.51, ενώ στην δεύτερη και τρίτη θέση με χρόνο 45.44 και 46.26 βρέθηκαν αντίστοιχα η Ελισάβετ Αμπατζή  και η Χριστίνα Μαραγιάννη (ΣΔΥ Αγρινίου).

Τέλος στον αγώνα των 5χλμ νικητής αναδείχτηκε ο αθλητής του Γιώργου Ιωακειμίδη Ευστάθιος Χαμοσφακίδης (ΑΣΛ Φίλανδρος) με χρόνο 17.10, με δεύτερο τον Gobel Sylvain (ΣΔ Ιωαννίνων) και τρίτο τον Αναστάσιο Αριδα ΜΕ 18.39.

Στις γυναίκες η μόλις 13 ετών (!) Δανάη Λάμπρη του ΑΣΛ Φίλανδρος με προπονητή τον Γιώργο Ιωακειμίδη, και χρόνο 20.42 κατέλαβε την πρώτη θέση ακολουθούμενη από την Σταυρούλα Ντόστα (21.53) και την Δανάη Δημάκου της Odyssey Challenge (23.15).

Πολυπληθέστερος αθλητικός σύλλογος αναδείχτηκε η Ομάδα TKW Do ΑΣ Θησέας.